Menu

Pri športe pite vždy včas

Téma „pitie“ sa pri športe stále rovnako často podceňuje!

Home » Život » Zdravie » Pri športe pite vždy včas - 06.2019

Téma „pitie“ sa pri športe stále rovnako často podceňuje, tvrdí športový lekár Dr. Ronald Ecker v interview.

Kto príliš málo pije, rýchlejšie zoslabne. Pre športovcov to platí obzvlášť. Netýka sa to len vytrvalostných športovcov. Aj tí, čo vykonávajú slabý silový tréning, by mali dbať na dostatočné zásobovanie tekutinami pred, počas i po tréningu, hovorí športový lekár Dr. Ronald Ecker z Marchtrenku, v Rakúsku.

Koľko tekutín pri športe potrebujeme?

Ecker: V zásade potrebujú ženy približne 2 litre tekutín denne, u mužov je to približne 2,5 litra, u výkonnostných športovcov dokonca 3 až 3,5 litra. Možný úbytok vody – ako napríklad potením pri športe – v tom ešte nie je započítaný. Potením môže telo stratiť navyše 1 až 1,5 litra alebo aj viac za hodinu. Táto potreba závisí od samotného športovca, intenzity jeho tréningu a okolitých podmienok.

Aké následky môže mať nedostatok tekutín?

Nedostatok tekutín v športe znamená pokles výkonnosti. Trénovaní ľudia dokážu určitý nedostatok tekutín kompenzovať, no najneskôr po vypotení 1 až 1,5% telesnej hmotnosti – to zodpovedá asi 1 litru potu – sa musí tekutina doplniť. Inak hrozí slabosť, svalové kŕče, nevoľnosť a dokonca narušenie funkcie mozgu.

Kedy máme piť počas tréningu?

Pri tréningoch alebo pretekoch, ktoré trvajú viac než hodinu, by ste mali dbať už pred aktivitou a počas nej na dostatočné množstvo tekutín. Je chybou napiť sa až vtedy, keď sa dostaví pocit smädu. Smäd totiž pri telesnej námahe nastupuje oneskorene. Veľa piť pred záťažou pôsobí pozitívne, takisto pravidelný prísun väčších pitných množstiev počas záťaže. To znamená: Radšej si dajte pravidelne veľký glg ako stále len po troškách popíjať z fľaše. Množstvo pitia je, žiaľ, obmedzené takzvaným časom prechodu žalúdkom, prijať počas športového zaťaženia viac než 0,7 litra tekutín preto nie je možné.

Aké nápoje sú pri športe ideálne?

Šťavy z odšťaveného ovocia zmiešané v pomere 1:1 s minerálnou vodou bohatou na sodík sú veľmi vhodné počas záťaže. Pri vytrvalostnej záťaži s charakterom pretekov by ste však nemali piť ovocné šťavy. Okrem iného môže ovocná kyselina spôsobiť žalúdočné problémy. Optimálny nápoj počas záťaže má telu rýchlo dodať tekutinu. Okrem toho by mal dodať uhľohydráty pre oddialenie únavy a sodík pre vyrovnanie straty potením. Pri dlho trvajúcej vytrvalostnej záťaži sa odporúčajú nápoje, ktoré obsahujú predovšetkým maltodextríny a rozpustný škrob. Pri koncentrácii uhľohydrátov vo výške 17 % sú tieto roztoky izotonické. Voda z vodovodu a minerálna voda bez prídavku uhľohydrátov a sodíka sú hypotonické nápoje. Pri intenzívnej vytrvalostnej záťaži sú vhodné len za určitých podmienok, keďže nedodávajú energiu a nevyrovnávajú stratu sodíka potením, čo je však nevyhnutné. Nealkoholické nápoje, cola, energetické nápoje, neriedené ovocné šťavy a tmavé pivo sú hypertonické nápoje, nie sú vhodné na pitie počas záťaže. Aj pre vyrovnanie pitného režimu po záťaži ich možno odporúčať len za určitých podmienok.

Hore
OKViac informácií