Active Beauty
Prírodná kozmetika a alergická pleť: fakty

Prírodná kozmetika a alergická pleť: fakty

Vyrážky a začervenania po použití kozmetického prípravku? Mnohí z nás sa s tým stretli. Je pokožka podráždená len preto, že je citlivá alebo v dôsledku alergickej reakcie na kozmetiku? A je prírodná kozmetika skutočne k vašej pokožke šetrnejšia ako bežná kozmetika?

„Máte sklon k alergiám? Potom radšej siahnite po prírodnej kozmetike!“ Alergici vedia, že táto rada je nad zlato. Často sú totiž precitlivelí či alergickí na niektorú zložku kozmetického výrobku: imunitný systém začne biť na poplach, zareaguje na škodlivú látku a vyvolá začervenanie, opuchy a v najhoršom prípade aj pľuzgiere.

Je však pre tých, ktorí trpia neznášanlivosťou niektorých látok, majú citlivú alebo dokonca alergickú pokožku, vôbec vhodné používať prírodnú kozmetiku? A ako vôbec spoznáte rozdiel medzi citlivou a alergickou pokožkou? Detaily nám objasní trénerka kvality pre dm, Madelaine Sommerlatová.

Dôležité: ako rozoznáme hypersenzitivitu pokožky od alergickej kožnej reakcie

Aj keď sú prejavy kontaktnej alergie a hypersenzitivity pokožky dosť podobné, ich príčiny ležia úplne inde a je nutné medzi nimi rozlišovať:

Pri alergických prejavoch pokožky treba rozlišovať, či je to dôsledok kontaktnej alergie alebo alergie na kozmetiku:

  • Pri kontaktnej alergii sa prejavy objavujú len na mieste styku kože s problémovou zložkou (alebo s produktom) a to zväčša okamžite.
  • Alergia na kozmetiku sa na koži prejaví po hodinách či dokonca dňoch po kontakte kože s problematickým výrobkom.
  • Pri oboch druhoch náš imunitný systém zareaguje tak, že začne pri kontakte s alergénom vytvárať protilátky a v tom momente vzniká alergická reakcia. Ak máte podozrenie, že máte na určitú látku  alergiu, je vhodné poradiť sa s dermatológom alebo alergológom, a príčinu reakcie sa snažiť objasniť.

Citlivá pokožka nemá nič dočinenia s vašim imunitným systémom, problém tkvie v úplne inej rovine:

  • Zdravá pokožka reguluje teplotu, je vláčna a účinne dokáže bojovať proti voľným radikálom a chrániť sa pred baktériami a nečistotami.
  • Pri citlivej pokožke je táto ochranná bariérová funkcia kože narušená. Pokožka tak citlivejšie reaguje na vonkajšie podnety (napríklad pri kontakte s príliš „výraznými“ výrobkami alebo dokonca pri teplotných výkyvoch), sčervenie alebo sa spáli.

Tip: ak máte citlivú pokožku: čím menej zložiek kozmetický prípravok obsahuje, tým je vhodnejší pre citlivú pokožku, príliš veľa účinných látok totiž pokožku môže zaťažiť.

Mimochodom: ak prechádzate z konvenčnej kozmetiky na prírodnú, môžete mať zo začiatku na pokožke prejavy ako vyrážka alebo iné viditeľné kožné príznaky. Je to však úplne normálna reakcia, pretože naša pokožka je vďaka konvenčným prípravkom zvyknutá na umelý ochranný štít, s prírodnými zložkami sa musí najprv zžiť. Kľudne to môže trvať aj mesiac.

Používanie prípravkov prírodnej kozmetiky v prípade citlivej pleti: čo by ste mali vedieť

Nie je pravda, že by citlivá pokožka všeobecne lepšie znášala prírodná kozmetiku

Predpoklad, že by látky vyskytujúce sa v prírode či zložky prírodných kozmetických výrobkov naše telo tolerovalo lepšie, nie je pravdivý. Všetko závisí od toho, na čo ste alergickí.

Ak máte podozrenie na alergiu, návšteva dermatologickej ambulancie je nevyhnutná. Len vy dokážete identifikovať alergickú reakciu na konkrétnu zložku. Nezáleží na tom, či sa jedná o zložku výrobku prírodnej alebo konvenčnej kozmetiky.

Kedy by alergici mali siahať po produktoch certifikovanej prírodnej kozmetiky

Mnoho alergikov intenzívne reaguje na chemické UV filtre, vonné alebo konzervačné látky. Ak je niekto alergický na presne tieto účinné látky, je naozaj vhodné prejsť na certifikovanú prírodnú kozmetiku, nakoľko jej produkty tieto zložky neobsahujú. Ak kozmetika nemá certifikáciu, určite sa podrobne pozrite na zloženie konkrétneho produktu.

Toto sú alergény v produktoch prírodnej kozmetiky

Používanie prírodnej kozmetiky má určite význam a opodstatnenie. Na jednej strane sa  chcete vyhnúť používaniu chemických zložiek a na strane druhej vám záleží na ochrane životného prostredia či zvierat.

A práve zložky ako vanilkový, škoricový, levanduľový či čajovníkový olej by mohli byť potenciálnymi alergénmi. Produkty prírodnej kozmetiky obsahujú obvykle účinné látky ako oleje, tuky a vosky, ako napríklad bambucké maslo, mandľový olej alebo včelí vosk. Prípravky sa často konzervujú éterickými olejmi a na zafarbenie sa používajú farbivá prírodného pôvodu z rastlín, napríklad nikel alebo hena. Naša pokožka však môže zareagovať aj na takéto látky, čo môže viesť k rozkolísaniu imunitnej rovnováhy.

Takže ak ste alergickí aj na takéto zložky prírodného pôvodu, treba určite zvážiť radšej návrat ku konvenčnej kozmetike.

SOS tip: používanie krémov s ceramidmi

Neexistujú žiadne zložky, ktoré by boli celoplošne nezávadné pre každého z nás. Aby sme predišli alergickým reakciám, je prínosné zásobovať pokožku prostredníctvom krémov a iných výrobkov takými účinnými látkami, ktoré majú podobnú štruktúru ako sama pokožka, telo ich pozná a tým pádom nemá potrebu aktivizovať obranné mechanizmy. Príkladom sú rôzne špeciálne typy kyseliny hyalurónovej alebo lipidy, ktoré sú podobné kyselinám a lipidom vlastným pokožke. Expertka Madelaine odporúča z prírodnej kozmetiky jednoznačne výrobky pre veľmi citlivú pokožku od alverde – ak samozrejme nie ste alergickí na niektorú zo zložiek, ktoré obsahujú.

Náš tip: Dohodnite si pravidelné sedenia v kozmetickom štúdiu, pretože profesionálne poradenstvo ako aj analýza pleti sú alfou a omegou pri správnej starostlivosti o pleť.