Active Beauty
Prírodná kozmetika

Zdravé opaľovanie

Prírodná kozmetika

Pokožku si musíme pred slnkom chrániť. Na takú základnú vec by príroda sotva zabudla. Jej prirodzené filtre na ochranu pred slnkom pracujú geniálne.

So slnkom je to až komické. Nevieme sa ho nabažiť, no zároveň sa pred ním musíme schovávať, lebo UV žiarenie prispieva k mnohým poškodeniam na epiderme a k predčasnému starnutiu pokožky. Ešte k tomu má koža nielen vynikajúcu pamäť, ale aj ťažko prekonáva poranenia. Na spálenie nezabúda a ani ho neodpúšťa. Nezostáva nám nič iné, ako dozrieť na to, aby k takému niečomu vôbec nedošlo. A to sa dá aj s prírodnou kozmetikou. Práve v posledných rokoch sa v tejto oblasti veľa skúmalo a experimentovalo. Výsledok: dnes dostupná prírodná ochrana proti slnečnému žiareniu spĺňa všetky kritériá štandardov pre ochranu pred slnečnými lúčmi. Ponúka vyváženú a efektívnu ochranu pred UV-A, UV-B a dokonca aj pred UV-C žiarením.

Medzičasom môžu aj minerálne bio opaľovacie krémy obsahovať vysoké ochranné faktory od 30 do 50.

Minerálna ochrana proti slnečnému žiareniu, ako sa nazýva, má množstvo výhod. Rovnako ako všetky prírodné kozmetické výrobky neobsahuje syntetické prímesi ako vonné látky, konzervačné látky, silikóny, parabény, emulgátory, ropné výrobky a ani chemické ochranné filtre, ako to pri opaľovacích krémoch býva. Tieto výrobky obsahujú čisté prírodné, vzácne oleje ako je jojobový olej, olej z broskyňových kôstok alebo aloe vera, ktoré sa o pokožku starajú a chránia ju pred dehydratáciou. Preto je minerálna ochrana proti slnečnému žiareniu veľmi dobre znesiteľná pre všetky typy pokožky. Najmä ľudia s citlivou pokožkou si môžu slnko opäť viac vychutnať. Vhodné pre citlivú detskú pokožku: minerálna ochrana proti slnečnému žiareniu uvoľňuje svoj ochranný účinok ihneď po nakrémovaní.

Rovnaká ochrana, iné spôsoby účinkovania

Syntetické ochranné filtre sa spájajú s kožným tukom a prijímajú UV žiarenie, aby ho potom rozložili. Prírodné filtre pracujú čisto fyzikálne. Jemne rozomleté minerálne pigmenty sa rozprestrú na pokožke ako ochranný film a odrážajú nebezpečné žiarenie obsiahnuté v slnečných lúčoch ako zrkadlo. Ochranný účinok sa zakladá predovšetkým na dvoch spojeniach: na jednej strane oxid titaničitý, ktorý je mimoriadne účinný proti UV-B lúčom, na druhej strane oxid zinočnatý, ktorý chráni aj pred UV-A lúčmi. Princíp minerálnych ochranných filtrov bol odpozorovaný z prírody. Lepšie povedané od slonov. Pretože tie sa pred slnkom chránia tak, že sa samé váľajú v blate.

Účinné látky v minerálnej ochrane proti slnečnému žiareniu

 
Výťažok zo schizandry čínskej: Toto ovocie podobajúce sa citrónu sa používa v TCM (tradičnej čínskej medicíne). Výťažok z CO2 obsahuje lipofilné látky. Vysoký podiel kyseliny linolénovej pomáha pri vystresovanej citlivej pokožke. ...
 
...Profylaxia pri problémovej pokožke. Upokojujúci.Antioxidačný. Zabráni zápalom.
 
Výťažok z púpavy: Veľmi prispôsobivý. Medicínske využitie predovšetkým pri ťažkostiach s trávením.Ošetrujúci. Podporuje prirodzenú regeneráciu pokožky.
 
Výťažok z plesnivca alpského: V tradičnej alpskej medicíne zohráva významnú úlohu. Antioxidačný. Chráni pred voľnými radikálmi....
 
...Aktívna bunková a kolagénová ochrana. Dokázaný protistarnúci účinok. Bráni tvorbe vrások a starnutiu pokožky, ktoré je spôsobené slnečným svetlom. Podporuje prirodzenú regeneráciu pokožky.
 
Bobule camu camu V oblasti Amazonky sa konzumujú ako afrodiziakum. V Európe sa používajú predovšetkým ako výživový doplnok. Obsahujú 30-krát viac vitamínu C ako citrón. Nesmierne vysoká ochrana pred voľnými radikálmi a starnutím pokožky. Antioxidačný účinok
 
 
 

Nadýchaná farbou

Oko vníma prírodné minerály, čiže pigmenty, v opaľovacích krémoch, cez odrážanie svetla na pokožke ako biely povlak. Keďže pigmenty sa oproti syntetickej ochrane pred slnečným žiarením nedostávajú do pokožky, ale ostávajú na nej, zdá sa nám pokožka belšia a matnejšia. Dôležité je naniesť si krém zakaždým v rovnomernej vrstve a vmasírovať. Takzvaný biely efekt, ktorý sa ešte pred niekoľkými rokmi objavoval, už má veda dobre pod kontrolou. Výrobcovia bio beauty stavili na farebnú terapiu. Už sú dostupné výrobky, ktoré sú zľahka tónované. Často sa primiešava rakytníkový olej, ktorý má prirodzený oranžový odtieň. Takže už nevyzeráte s prírodnou kozmetikou na tele, ako keby ste práve vyšli zo záhrobia. V tomto období sa ale veľa diskutuje o takzvaných nanočasticiach. Nanočastice oxidu titaničitého slúžia v opaľovacích krémoch ako UV-filtre. Ak sa napríklad v kozmetike nachádza určitý podiel látky oxidu titaničitého alebo oxidu zinočnatého, je výrobca povinný v obsahu uvádzať slovo „nano“. V posledných rokoch sa inak kvalita a zloženie minerálnej ochrany pred slnečným žiarením nesmierne zlepšili. Krémy sa omnoho ľahšie nanášajú a zároveň sa aj starajú o pokožku. Najčerstvejšie novinky sú aj tu opaľovacie spreje, ktoré sa jednoducho aplikujú. Pre minerálnu ochranu pred slnečným žiarením však platia rovnaké pravidlá, ako pre tú chemickú: po kúpaní sa vždy natrite, používajte správny ochranný faktor a napriek tomu neostávajte príliš dlho na slnku.

Problémové zóny

Niektoré miesta na tele by sme pri krémovaní najradšej vynechali – pri nich nám pomôže poznámkový lístoček.

 
Pokožka hlavy/cestička vo vlasoch. Najlepším riešením je klobúk, resp. šatka. Dodatočne použite špeciálne výrobky určené na vlasy a pokožku hlavy s vysokou UV ochranou.
 
Uši. Pokožka uší je mimoriadne náchylná na spálenie. Preto na ňu pred opaľovaním naneste krém s vysokým ochranným faktorom.
 
Zátylok. Pri plážových účesoch je často zátylok vystrihaný, čo je opäť miesto na spálenie. Nevyhnutnosť: vodeodolný opaľovací krém – z mokrých vlasov sústavne kvapká voda na zátylok.
 
Chrbty rúk. Zatiaľ čo sa dlane rúk automaticky nakrémujú, na chrbty rúk sa ľahko zabudne. Ale aj tu zanecháva slnko svoje stopy.
 
Chodidlá. Tancovať so spálenými chodidlami po parkete, to môže byť veľmi bolestivé – priehlavok, chodidlo a prsty na nohách sú veľmi citlivé a musia sa krémovať.
 
Nadlaktie/vnútorná strana. Na vnútornej strane našich nadlaktí je pokožka mimoriadne tenká a citlivá. Tu netreba opaľovacím krémom šetriť.
 
Lýtka/vnútorná strana. Na zadnej strane nôh sa často objavuje škaredé spálenie. Najlepším riešením je otočiť sa na brucho a dať si celú zadnú stranu nakrémovať od svojho milého.
 
 
 

Rôzne druhy žiarenia a čo od nich môžeme očakávať

 

UV-A žiarenie. Je všade prítomné počas celého roka, ani okenné sklá ho nezadržia. Toto dlhovlnné žiarenie (320 až 400 nanometrov) sa vstrebáva hlboko pod kožu. Je zodpovedné za zníženú elasticitu pokožky. Okrem toho UV-A žiarenie zosilňujú škodlivé účinky UV-B žiarenia a tým zvyšuje riziko úpalu až rakoviny kože. Takže toto je to žiarenie, ktoré môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenia buniek.

Len časť tohto žiarenia sa dostane na Zem. Avšak narušením ozónovej vrstvy je ho zreteľne viac.

UV-B žiarenie. Ochranný faktor udáva, ako dobre sa chránime pred UV-B žiarením. Krátkovlnné UV-B žiarenie (290 až 320 nanometrov) sa dostáva do najvrchnejšej vrstvy pokožky, epidermy, a poškodzuje bunky. Vďaka nemu sa opálime, no je zodpovedné aj za spáleniny. Mimoriadnu obozretnosť vyžadujú deti: UV-B žiarenie môže poškodiť genotyp buniek a k zvýšenému riziku rakoviny kože môže dôjsť aj v neskorších rokoch. Toto žiarenie má na rôznych miestach a v rôznych obdobiach rozdielnu intenzitu.

UV-C žiarenie. Je svetlo s najvyšším obsahom energie, avšak na zemský povrch nedopadá vôbec alebo len v minimálnej miere.