Active Beauty
Prírodná starostlivosť o pokožku a vlasy

Prírodná starostlivosť o pokožku a vlasy

Prírodné produkty sú obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým. Aj kozmetické firmy sa posnažili a vsadili na silu rastlín. Druhá časť našej série o liečivých bylinkách sa venuje prírodnej starostlivosti o pokožku a vlasy pre muža.

Či už stylingový gél, anti-aging sérum, aktívny sprchovací gél, oživujúce vlasové tonikum alebo vyživujúca starostlivosť o oči, tieto bežné pojmy všetky do jedného pripomínajú chemické laboratórium. Avšak dané produkty sa nachádzajú v dm v regáli s prírodnou kozmetikou a bio kozmetikou. Green Beauty zažíva boom: Dnes už si môžete vybrať spomedzi rôznych značiek prírodnej kozmetiky, ktoré zodpovedajú narastajúcemu trendu trvalosti a ekologickým prísadám.

„Samozrejme, že ešte stále existujú klasici ako dobré mydlo z olivového oleja a osvedčená nechtíková masť. Ale dnes sa už zelená kozmetika nemusí schovávať za inými vymyslenými prípravkami pre krásu,“ vraví dermatologička.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Za hrsť ZDRAVIA: Liečivé bylinky sú in, časť 1 

Stále viac spotrebiteľov dbá pri výbere kozmetiky nielen na sľuby z reklamy, ale sa aj pozrú na obsah látok. Okrem toho štúdie dokazujú, že prírodná a bio kozmetika ponúka niekoľko neporaziteľných výhod. Jej vybrané účinné látky sú zväčša veľmi hodnotné a aj poriadne vedecky preskúmané. Mnohé rastlinné látky sa už po viaceré generácie osvedčili ako liečivé bylinky pri ošetrovaní rán a dokázateľne podporujú prirodzenú schopnosť regenerácie pokožky a vlasov.

POSTARÁ SA O MUŽOV

Mužská koža je síce širšia ako jej ženský náprotivok, avšak tiež sa neubráni škodlivým vplyvom: „Preto sú výrobky pre mužov v prírodnej a bio kozmetike navrhnuté presne podľa individuálnych požiadaviek mužskej kože,“ zdôrazňuje kožná lekárka. Spoľahlivé rastlinné látky ako aloe vera, levanduľa a kamilky spájajú do jedného individuálne nároky kože a silu prírody. Nemusíte sa zrieknuť ničoho, čo dopomáha k lepšej vizáži: krémy na tvár, mlieka, sprchovacie gély, pena na holenie a voda po holení a anti-aging boosters patria k štandardu v zelených kozmetických líniách.

Sebastian Kneipp, liečiteľ vodou

»Čo dokážu bylinky v kúpeľoch, môžem len chváliť.«

Keď hovoríme o starostlivosti o pokožku a anti-aging účinky, mohli by nastať pochybnosti, či hightech kozmetický­ priemysel v porovnaní s výrobkami s prírodnými látkami predsa len nemá priebojnejšie argumenty. Dermatologička vysvetľuje: „Samotný proces starnutia sa nedá zastaviť žiadnymi prostriedkami, ktoré na pokožku nanesieme zvonku.“

Ak niekto vyzerá mlado, závisí to z 90 percent od jeho génov a z 10 percent od jeho životného štýlu – ako sa stravuje, či fajčí, pije alkohol, používa ochranu pred slnečným žiarením. „Dodatočne môžeme ešte pokožku dostatočne hydratovať. Tak bude vyzerať napnutejšia. A práve v tejto oblasti prírodné výrobky za ostatnými vďaka svojim prírodným účinkom v ničom nezaostávajú.“

Prečo je prírodná kozmetika výnimočná

junger mann pflückt etwas vom BaumPredsa len existujú vlastnosti, vďaka ktorým sa prírodná kozmetika od bežných kozmetických výrobkov líši. Dobrým príkladom sú sprchovacie gély. Penivé substancie, takzvané tenzidy, sa v prírodnej kozmetike nevyrábajú z minerálneho oleja, ale z kokosového oleja alebo z cukru.

Výhodou je, že cukrové tenzidy pokožku tak silno neodmasťujú, preto tieto sprchovacie gély nepenia tak intenzívne ako konvenčné výrobky. Podobne je to aj so šampónmi z prírodnej kozmetiky. Prírodné dezodoranty dokážu zasa veľmi účinne a šetrne voči pokožke zabraňovať potnému zápachu pomocou oxidu ziničitého, šalvie, limetky a melisy. Dermatologička: „Ak nemáte sklony k zvýšenému poteniu, vystačíte si s týmito jemnými dezodorantmi.“ Tvorbe potu však v každom prípade dokáže zabrániť iba antitranspirant so spornými hliníkovými soľmi.

Tip: Prírodná kozmetika šetrí prírodné prostredie. Neobsahuje parafínové oleje ani ďalšie suroviny z ropnej chémie.

Aj medzi krémami na opaľovanie z radov prírodnej kozmetiky sa nájdu rozdiely: obsahujú minerálne filtre na ochranu pred žiarením, od ktorých sa slnko odráža ako od zrkadla. Kožná lekárka odporúča ľuďom s veľmi citlivou pokožkou minerálne ochranné filtre, ktoré podľa doterajších vedomostí ostávajú na vrchnej vrstve pokožky.

„Avšak vyšší ochranný faktor ako 20 s minerálnymi filtrami oxidom zinočnatým a oxidom titaničitým, ktoré sú v prírodnej kozmetike prípustné, nedosiahnete. V extrémnych situáciách, ako napríklad v horách alebo v trópoch tieto väčšinou nevystačia.“ Vtedy platí: noste klobúk a primerané oblečenie a pokiaľ je to možné, ostaňte v tieni, alebo výnimočne vsaďte na chemickú ochranu pred slnkom.