Active Beauty
Príručka podkladových báz: čo by ste mali vedieť

Príručka podkladových báz: čo by ste mali vedieť

Často používame výraz mejkap, ale máme na mysli vlastne podkladovú bázu. Isté je, že podkladové bázy sú základom pre rovnomernú pleť. Či už tekuté alebo krémové, na suchú alebo mastnú pleť: prezradíme vám, čo všetko by ste mali vedieť.

Ten, kto hľadá vhodnú podkladovú bázu v dm predajniach, orientuje sa predovšetkým podľa farebných odtieňov, textúry a krycej schopnosti. Podľa toho, nakoľko nerovnomerná, začervenaná a pórovitá je pleť pred líčením. Okrem toho sa musí podkladová báza hodiť najmä k typu vašej pleti. Zmiešaná, mastná a suchá pleť si totiž vyžadujú zásadne odlišnú starostlivosť.

Ako sa však zorientovať v tej džungli mejkapov a vybrať si z bohatej ponuky dm, v ktorej nájdete všetko od BB krémov až po podkladové krémy, ten správny produkt pre vás? Poradíme vám, aké produkty dovedú jednotlivé typy pleti k dokonalosti.

Správna podkladová báza pre každý typ pleti

Chceli by ste jednoducho skúšať dovtedy, kým nenájdete tú vhodnú podkladovú bázu? To môže byť zábavné nanajvýš tak pri normálnej pleti, ktorá nie je citlivá. Ak je však pleť naopak tu i tam suchá, mastná alebo má sklon k nerovnomernostiam, nekonečné bádanie a skúšanie rôznych produktov môže byť naozaj frustrujúce. Netrápte sa však, vďaka našim tipom budete presne vedieť, čo hľadáte.

Podkladová báza pre suchú pleť

BB krém: v najlepšom prípade krémová podkladová báza suchú pleť ošetrí a zároveň jej dodá vlhkosť. No pokiaľ tomu tak nie je, vstupujú do hry BB krémy. Tie sú spravidla výživnejšie ako CC krémy; môžeme ich považovať aj za tónovacie hydratačné krémy s väčšou krycou schopnosťou. Ak si vaša pleť vyžaduje vysokú kryciu schopnosť prípravku, môžete BB krém použiť ako základ pre podkladový krém, samozrejme po patričnom ošetrení pleti.

Podkladový krém: pri suchej pleti platí najmä jedno pravidlo: ruky preč od príliš práškových produktov. Tie totiž suchosť pleti ešte viac zdôraznia, namiesto toho, aby túto jej vlastnosť zamaskovali. Podkladový krém dokáže suchej pleti pomôcť aj v zime. Krémové textúry majú dostatočnú kryciu schopnosť na to, aby podráždenú a začervenanú pokožku doladili bez toho, aby ju ďalej vysúšali.

Podkladová báza pre mastnú alebo zmiešanú pleť

Podkladové bázy bez oleja: ráno je všetko v poriadku, ale na konci dňa vám mejkap takmer steká po tvári? Ak máte skôr mastnú pleť, mali by ste si vyberať podkladovú bázu, ktorá pleť už viac nepremastí. Váš mejkap sa inak bude nielen lesknúť, ale môže vám aj upchať póry či spôsobiť nerovnomernosti pleti. Odporúča sa preto používať podkladové bázy bez oleja, ktoré neupchávajú póry.

Púdrová podkladová báza: pri mastnej alebo zmiešanej pleti je dobré riešenie zmatňujúci mejkap vo forme púdru, tzv. kompaktný púder. Prekryje začervenané miesta zmiešanej pleti a zmatní rýchlo sa mastiace miesta, napr. v T-zóne.

Podkladová báza pre citlivú pleť s nerovnomernosťami

CC krém: CC znamená Colour alebo Complexion Correcting (farebná korekcia alebo korekcia pleti). Toto označenie prezrádza, prečo sú CC krémy vhodné pre pleť s nedokonalosťami. Sú ľahšie ako podkladová báza, zakryjú začervenanie a vyrážky ešte lepšie ako BB krémy, a preto sú častokrát vhodné aj pre citlivú pleť. Ale pozor! BB a CC krémy nenahrádzajú starostlivosť o pleť.

Podkladová báza bez parfumu: ak je vaša pleť náchylná na vznik nedokonalostí alebo podráždenie, spravidla chcete takéto nedostatky zakryť. Ak použijete podkladový krém, funguje to obzvlášť dobre, lebo ten má vysokú kryciu schopnosť. Mejkap by však, prirodzene, nemal upchávať póry, lebo upchaté póry práve podporujú vznik čiernych bodiek a vyrážok. Mali by ste si preto vyberať zloženie bez obsahu parfumov.

Podkladová báza pre normálnu pleť

Tekutá podkladová báza: normálna pleť je v rovnováhe a má len kde-tu drobné nedokonalosti. Preto pri tomto type pleti stačí používať tekutú podkladovú bázu s nízkou krycou schopnosťou. Ten, kto má rád prirodzený vzhľad, môže staviť tiež na tónovaciu dennú starostlivosť a tekutú podkladovú bázu použiť iba na niektoré partie.

Ako si správne naniesť podkladovú bázu: použiť či nepoužiť štetec?

Zloženie a konzistencia podkladových báz je veľmi rozmanitá, a preto existuje aj veľa spôsobov, ako ich nanášať. Spravidla ide okrem druhu mejkapu najmä o to, s čím sa vám lepšie narába. Nezabúdajte na pravidelné čistenie!

Nanášanie prstami: tekutú alebo krémovú podkladovú bázu môžete nanášať prstami. Najlepšie je, ak začnete na nose a končekmi prstov prechádzate potom smerom von.

Nanášanie štetcom: okrem púdru môžete tekuté a krémové podkladové bázy nanášať aj špeciálnym, o niečo väčším štetcom na mejkap. Aj tu platí: nanášajte rovnomerne krúživými pohybmi zvnútra smerom von. Nezabúdajte: štetec treba pravidelne čistiť!

Beauty blender: pri tekutom mejkape je vhodná aj malá hubka v tvare vajíčka, tzv. beauty blender. Naneste ňou pár kvapiek na tvár a okrúhlou stranou hubky rovnomerne jemným pritláčaním rozotierajte. Špicatá strana je vhodná na presnejšiu aplikáciu na konkrétne oblasti, ako napríklad okolo nosa.

Správny výber farebného tónu: pomôžeme vám zorientovať sa

Existuje veľa rôznych farebných tónov a niektoré z nich sa vám budú špeciálne pozdávať. Aby ste zistili, ktoré to sú, najlepšie bude, keď podkladovú bázu ešte pred zakúpením najskôr odskúšate na lícnych kostiach. Tak hneď zistíte, či farebný tón splýva s tónom vašej pokožky na zvyšnej časti tváre a krku. Tip: ak máte pochybnosti, zvoľte radšej o niečo tmavšie nuansy, lebo pri príliš svetlých tónoch môže pleť pôsobiť bledo.