Menu

Psychológia: Čo je zmyslom života?

Odpovedá Christoph Schlick, bývalý benediktínsky mních a dnes psychologický poradca.

Home » Život » Duševné zdravie » Psychológia: Čo je zmyslom života? - 12.2019

Christoph Schlick, bývalý benediktínsky mních a dnes uznávaný psychologický poradca, pozná odpovede na mnoho zložitých otázok. Napríklad na tú o zmysle života. Alebo položme otázku inak: Čo musím robiť, aby som naplnil svoje túžby?

Utekať do práce, udržiavať byt v čistote, naplánovať ďalší výlet: Často sa v živote naháňame. Neustále máme v hlave čo treba robiť ako ďalšie. Fungujeme, organizujeme, konzumujeme. Zriedka prežívame dané okamihy a uvedomujeme si sami seba. Dôsledok: Niektorí ľudia sa cítia ako bez života, prázdni a vyšťavení. A odrazu sa vynoria otázky. Musí mať práca zmysel? Koľko slobody človek potrebuje? Potrebuje človek v živote vždy ciele? Alebo smie niekedy skrátka nič nerobiť?

Neexistujú na to usprávne odpovede. A je to tak aj dobre. Lebo tak môžeme všetci nájsť tú správnu odpoveď pre seba. S našou päťdielnou sériou tém chceme dodať odvahy na zmenu a ukázať, že so zmenou začína každý sám u seba.

Pán Schlick, prečo je dnes také ťažké byť spokojný?

Pretože dobu vystihuje výkon, produktivita a s tým spojený konzum. Keď ste Vy sám spokojný so svojím životom, vždy príde niekto a povie: A to ti stačí? Ale my nemáme právo spochybňovať životné modely iných ľudí. Všetci by sme si mali oveľa častejšie posedieť na lavičke či oddýchnuť v posteli, aby sme spomalili. Nemusíme zakaždým niečo dosiahnuť.

Kto alebo čo určuje, či vnímame svoj život ako zmysluplný?

Či niekto vidí v živote zmysel, závisí vždy od toho, čo je pre neho skutočne dôležité. Je to veľmi rôznorodé od človeka k človeku. Niektorí ľudia majú o svojom živote víziu, základný význam, ktorý sa tiahne ako červená niť. Iným to nie je také jasné. Lebo žijeme v rýchlej dobe s nedostatkom stability a stálosti. Dostáva sa nám extrémne veľa vplyvov zvonku. Zároveň máme aj oveľa väčšiu slobodu. Často si ale zaobchádzanie s ňou sťažujeme. Zmysel vo svojom živote smie človek objavovať stále nanovo a môže sa stále zameriavať na nové veci.

Ako človek zistí, čo je preňho skutočne dôležité?

Tým, že poznáte svoje vlastné hodnoty. Odhaliť ich často nebýva jednoduché. Máme veľmi veľa ponúk zvonku, ktoré nám chcú vysvetliť, čo je „hodnota“. Logoterapeutický pohľad a výskum zmyslov hovorí: Ide o „tvoje“. Príklad: Človek síce môže žiť spokojne a dobre, keď prevezme hodnoty rodičov či starých rodičov, napríklad vedie ďalej rodinný podnik alebo žije podobný život. Napriek tomu by to nemal prevziať z donútenia či bez reflexie.

Záleží teda na tom, čo chce človek vo svojom vnútri?

Áno. Je nutné premyslieť si tri veci. Po prvé: Čo by som robil rád? Ide pri tom o tvorivé hodnoty, ktoré sú pominuteľné, napríklad založiť si rodinu, postaviť dom, zarábať peniaze, zdravie, priateľov alebo poznatky. To však nie je všetko. Lebo po druhé ide predovšetkým aj o to: Čo pri tom zažijem? Môže toho byť veľa, napríklad radosť, určité pocity, bezpečie či uvoľnenie. To, čo som raz zažil, mi nikto viac nemôže vziať. Po tretie: Z akej pohnútky niečo urobím? Môže to byť napríklad láska, nádej, humor, vďačnosť či prirodzená dôvera.

Čo presne myslíte pohnútkou?

Ide o to, ako sa staviam k životu, aké hodnoty v sebe nosím. Robím niečo, pretože som zodpovedný človek? Vďačný človek? Dôsledný, milujúci a odpúšťajúci? V každej fáze nášho života nás vedome či nevedome riadia takéto postoje. Môže to, samozrejme, platiť i pre negatíva, napríklad postoj ľahostajnosti, pochybovania, strachu a trpiteľstva. Ale aj tieto postoje môžem každý deň zmeniť. Smiem povedať: Tak, a teraz odložím strach a za základný postoj si vezmem odvahu. K činom sa postavím odvážne.

To sa ľahko povie, ale ako to človek zvládne počas bežných dní?

Tak, že sa sám seba bude neustále pýtať: Prečo to robím? Pre seba? Pre iných ľudí? Kvôli nejakej úlohe? Pre svet? Ak nemám k svojmu konaniu žiadny vzťah, nenastane žiadna zmena. Ak mi je všetko jedno, znamená to, že pre mňa nič nie je dôležité. Potom je všetko „jedno“. Zmysel zažívame len vtedy, keď dosiahneme niečo, čo je dobre hmatateľné a hodí sa k nášmu základnému postoju.

Ako človek dokáže definovať vlastné hodnoty a odpovede na otázku „prečo“?

Veľmi podstatné sú dve veci: Pokúšajte sa stále znova nájsť pokoj a vytvorte si spojenie s prírodou. Znie to banálne. No len ak skrotím to, čo sa mi neustále preháňa hlavou, budem môcť počuť to, čo hovorí môj vnútorný hlas. Dá sa to dobre natrénovať, napríklad pomocou cvičení na pozornosť či meditáciou. Aj spojenie s prírodou je nevyhnutné, aby sa rozvoj vôbec mohol uskutočniť. Predsa sa nemusíte hneď sťahovať do lesa. Vnímajte však prírodu vedome ako časť svojho života. Všímate si ročné obdobia? Cítite, kedy Vaše telo potrebuje spánok? Aký je to pocit vypiť pohár vody?

Nemožno sa tej veci so zmyslom jednoducho zbaviť alebo ju delegovať?

Zmysel nie je niečo, čo možno paušálne nariadiť alebo tvoriť podľa jednej šablóny. Ak sa ľudia nechcú zaoberať svojimi vlastnými hodnotami, riskujú, že budú nasledovať radikálne hnutia. Každý má mať možnosť ale aj povinnosť rozhodnúť sa, v čom nájde svoj osobný zmysel.

O osobnosti:

Christoph Schlick Christoph Schlick je logoterapeut a psychologický poradca. Narodil sa v roku 1961 v Grazi, študoval teológiu a právo v Grazi, Salzburgu a Ríme a 24 rokov žil ako benediktínsky mních v kláštore. Už ako mladík stretol viedenského neurológa a psychiatra Viktora Frankla a absolvoval vzdelávanie v oblasti logoterapie a existenčnej analýzy. Keď vystúpil z rádu, založil v roku 2001 „SinnZENTRUM“ v Salzburgu. Tam podporuje ľudí v hľadaní ich zmyslu života.

Knižný tip:

Vo svojej knihe Čo dáva môjmu životu pravý zmysel (Vydavateľstvo Scorpio) Christoph Schlick vysvetľuje, ako sa dá odstrániť vnútorná prázdnota a ako sa každý človek môže vydať na cestu za hľadaním zmyslu života.

Hore
OKViac informácií