Menu

Umenie v rámoch

Naše nakrajšie spomienky si pekne zarámujeme.

Home » Inšpirácia » Umenie v rámoch - 05.2017

Každý z nás má spomienky, ktoré si túži uchovať. Tým pravým riešením môže byť práve domáca obrazová galéria.

„Spomienky sú zlatým rámom, ktorý krášli každý obraz,“ povedal raz spisovateľ Carl Zuckmayer. Fotografie z dovolenky, kresby našich detí či hodnotné akvarely. Vďaka vhodnému umiestneniu a orámovaniu sa môže každá spomienka stať neprehliadnuteľnou. A vy sa k nej budete môcť vracať každý deň.

Minimalisti uprednostňujú čisté a presné línie a tým sa riadia aj pri výbere rámov. Veľké maľby často zaberú aj celú stenu, zatiaľ čo malé tmavé metalické obrázky sú dokonale geometricky usporiadané. Visia v rade jeden vedľa druhého alebo sú uložené tesne vedľa seba a zakrývajú celú stenu.

Petrohradský štýl vešania obrazov, nazývaný aj salónny štýl, možno opísať ako organizovaný chaos. Obrazy sú umiestnené blízko vedľa seba, no nie v jednej línii. Dôležité je, aby rámy ladili s paspartami, inak bude celok pôsobiť rušivo. Malé poličky s dekoračnými predmetmi umiestnené medzi obrazmi ozvláštnia celý interiér.

Aktuálnym trendom je vešanie obrazov do tvaru nejakého geometrického útvaru, napríklad oválu.

Obzvlášť zaujímavo vyzerajú koláže. Celkový dojem totiž netvoria jednotlivé obrazy, ale ich vhodná kombinácia. Preto sa nebojte a skúste, ako bude interiér vyzerať, keď sa jednotlivé obrazy budú prekrývať.

Pre tých, ktorí majú radi zmenu, sú vhodné obrazové police. Na ne môžete rýchlo a pohodlne umiestiť obľúbené obrazy, a keď sa vám zunujú, skrátka ich vymeníte. Lepší efekt dosiahnete, ak obrazy zavesíte, resp. umiestnite do výšky očí a nie mimo zorného poľa.

Starodávne motívy sa hodia do moderných rámov rovnako dobre ako nadčasové jednoduché diela. Dôležité je vopred si naplánovať, aký dojem má obraz robiť. Čím cennejšia maľba, tým kvalitnejší by mal byť aj rám. Okrem iného totiž obraz chráni aj pred pôsobením vlhkosti a času. Buďte kreatívni aj pri výbere obrázkov.

Či už sa rozhodnete pre fotografiu, umelecké dielo, obľúbené motto alebo spomienky vo forme lístkov na koncert. Zarámujte si to, čo sa vám páči. Dôležité je zakomponovať obrazy do celkového dizajnu miestnosti. Preto je dôležitý nielen správny výber rámu, ale aj umiestnenie a spôsob zavesenia.

Nápady na rámy pre každý vkus

Drevo. Drevený rámik od ZARA HOME sa hodí najmä na zarámovanie obrázkov prírody. Útulný. V rámiku od IKEA umiestnite svoje srdcu najmilšie fotky.
Láskyplný. Malé srdiečko zo sashe.sk je ako stvorené na zarámovanie fotografie milovanej osoby. Nadčasový. Mosadzný model sa bude skvele vynímať na komode. Nájdete na www.bonami.sk.
Lesklý. Zlatým povrchom s nádychom antiky zaujme rám od H&M. Umelecký. Rámik z céderového dreva s farebným ladením od ZARA HOME.
Moderný. Rámik sa skvele hodí na zarámovanie portrétových fotografií. Strieborný odlesk dodáva tomu „šmrnc“. Nájdete v ZARA HOME. Prirodzený. Môžete mať pokope fotografie celej rodiny. Od IKEA.
Jednoduché a zároveň zložité. Zelený rámik vyzerá skutočne zaujímavo a osvieži každú miestnosť. Od ZARA HOME. Žltá, hnedá, okrová. Malý, ale výrazný: živicový rámik od ZARA HOME pritiahne všetky pohľady.
Sladký cukrík. Osobná fotografi a v rámiku s cukríkovou ružovou farbou môže byť skvelým darčekom. Od H&M. Filigránsky. Jemný kovový motív rámu s prímesou cínu dostane každého. Od ZARA HOME.
Ozdobná. Na tejto poličke budú dobre vyzerať nielen obrázky, ale aj fotografie a obálky magazínov. Od J-Line.
Obrazová stena - správne rozmiestnenie

Štruktúrovane

Tieto ilustrácie vám ukážu, ako si správne rozmiestniť obrazy na vašu obrazovú stenu.

V jednej línii.
Zlatý stred.
Do kríža.
Všetko v jednom ráme.

Hore
OKViac informácií