Menu

S láskou Maroko

Cesta za priateľkami

Home » Inšpirácia » S láskou Maroko - 02.2019

Táto obľúbená dovolenková krajina na severe Afriky ponúka viac ako len orientálne klišé. Ak ju chcete precestovať, mali by ste si pribaliť čas. Za to získate celkom výnimočný suvenír: spomienky na láskyplných ľudí.

Myslíš, že tie šaty sú príliš úzke?“ pýtam sa. „Nie, sedia perfektne,“ prská od smiechu Malika. „To myslíš ironicky?“ Od smiechu sa držíme za bruchá. Spoznali sme sa len pred polhodinou. Napriek tomu sa vedľa seba tlačíme v skúšobnej kabínke v Tétouane v severnom Maroku. Na kraji mediny, starého mesta, má Malikina kamarátka malý obchod s kaftanmi, tradičným arabským oblečením. Ženy ich nosia ako šaty, často zo vzácnych látok ako zamat, bohato ozdobené a s náročne opracovaným opaskom. „Musíme ísť, svadba sa o chvíľu začína,“ napomína17-ročná. „Poď ku mne, tu tu sa môžete prezliecť a namaľovať.“

Je úplná náhoda, že sme boli spontánne pozvané na svadbu. Po Maroku cestujeme ešte len pár dní, zo severu na juh, a neustále sa stretávame s domácimi ženami, ktoré nás chytajú za srdce. Mesto Tétouan s takmer 400 000 obyvateľmi leží medzi pohorím Rif a Stredozemným morom ďalej od veľkých turistických ciest. Kľukaté uličky jeho mediny patria do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dojem v nás okrem iného zanecháva trhová štvrť, kde nahlas ponúkajú zeleninu, mäso, koreniny, olivy, pomaranče a datle. Okrem toho sa v meste nachádza aj menší variant slávnej tradičnej garbiarne vo Fés, ktorá je prístupná verejnosti na prehliadky.

Svadba v Maroku

Keď prichádzame na slávnosť, cítime sa pri všetkých tých prekrásnych šatách, opulentných šperkoch a výrazne nalíčených tvárach ako vo filme. Sála vyzerá ako z orientálnej rozprávky. Hodiny sedíme s ostatnými ženami za stolom a nemáme nič iné na práci, iba vyzerať čo najkrajšie. Určitým spôsobom sa cítime ako princezné.

Podávajú sa stále ďalšie chody. Robíme všetko ako ostatní, sedíme vystreté a zobkáme kúsok po kúsku. Až keď spustí čisto mužská kapela, časť žien sa postaví. Tancujú, výskajú a tlieskajú rukami. Jediná žena za naším stolom, ktorá hovorí dobrou angličtinou, nás pozýva na ďalší deň na výlet.

Naima je učiteľka, vydatá, má dvoch synov. Spod šatky jej prebleskujú červené vlasy. Má veľké ústa a keď si robí žarty, smeje sa ako šelma. A žartuje veľa. Jej muž nás celý deň všade vozí: po meste, na pláž, do reštaurácie. Svojho 12-ročného syna Naima zobrala so sebou ako tlmočníka, pre istotu.

Potom sa stretáme s jej sestrou v reštaurácii. Štyri ženy, dve z toho sestry, za jedným stolom. Čašník nesie ostrú hariru (cícerovú polievku), chrumkavú rybu, jemné hovädzie tajine, zeleninu a kuskus. Bez predošlých rečí sa rozprávame o veľmi osobných veciach a o tom, aké rôzne sú naše skúsenosti. Pištíme od smiechu. Ľudia za ostatnými stolmi sa za nami otáčajú.

Večera v Marakéši

Veľmi živo je aj v Saidinom malom byte v bašte pre turistov, v Marakéši. Mladá osamelá matka, kamarátkina kamarátka, nás pozvala na večeru. Hovorí o tom, ako sa ešte ako mladé dievča z dediny vydala za rodinného priateľa, aby mohla študovať v meste, o manželstve bez lásky a o jej strýkovi, ktorý je právnik a ktorý jej pomohol pri rozvode.

Vraví však aj o tom, aké je ťažké byť v Maroku rozvedená a osamelá matka. A o svojej novej láske, skutočnej. Vtedy žiari. Zatiaľ čo sa s nami zhovára, vysvetľuje Saida svojej 9-ročnej dcére domácu úlohu, drží ju v náručí v kresle a servíruje mätový čaj.

Saidino mesto, Marakéš, má mnoho tvárí. Na prvý pohľad vnímate len úzke, poprepletané uličky farebných trhov. Tam predávajú malé i veľké sny z Tisíc a jednej noci, od striebornej kanvice na čaj až po koženú kabelku pošitú flitrami. Turisti navštevujú námestie Jemaa el Fna, impozantnú mešitu Koutoubia, skvostný palác Bahia a bujné záhrady so zvučnými menami ako Majorelle alebo Anima. Na druhý pohľad postačí jediné intenzívne stretnutie, ako bolo to so Saidou, a Marakéš vyzerá zrazu úplne inak.

Medzi tradíciou a modernou

Za pár týždňov cestovania je takmer nemožné zachytiť takú rôznorodú krajinu. Na jednej strane je Maroko tradičné a konzervatívne, na druhej strane obdivuhodne moderné. Oboje platí aj pre obraz žien. Ako jediná arabská krajina má rovnocenné posudzovanie stanovené v ústave. Realita, samozrejme, často pokrivkáva. To počujeme a zažívame na mnohých miestach, predovšetkým na dedine, kde sú ľudia chudobnejší a vzdelanie vzácnejšie.

Všade rovnaká je pohostinnosť, ktorej sa nám dostáva predovšetkým mimo vychodených chodníčkov. Stále sa dozvedáme správy o ženách, s ktorými sme sa rovno aj skamarátili. „Cestujete do hôr? Vezmite si dosť teplého oblečenia!“ Alebo: „Už teraz nám chýbate!“ Často máme pocit, že túžia po slobode, ktorá nám bola dopriata a im chýba.

Po štyroch týždňoch v Maroku sme videli veľa toho, čo je často v reklamách pre turistov: historické centrá miest, farebné trhy, školy koránu ozdobené mozaikami, luxusné hammamy, púštnu krajinu s oázami z datľových paliem, pláže dlhé niekoľko kilometrov. No navždy nám ostane v spomienkach predovšetkým Malikina srdečnosť, Naimina otvorenosť a Saidin životný optimizmus.

Autorka cestovala so svojou sestrou po Maroku 4 týždne vlakmi a autobusmi. Mená žien, ktoré stretla, boli pre tento text zmenené.

Mestá s jedinečným vyžarovaním

Asilah: Často sa označuje ako tajný tip. Malé umelecké mestečko pri Atlantiku má kľukaté, dobre udržiavané historické centrum (medinu). Uchváti vás vybielenými domami, romantickými uličkami a malými obchodíkmi so všetkým od kaligrafie až po kobercové umenie. Atmosféru mediny vytvárajú nástenné maľby, ktoré vznikajú každý rok počas medzinárodného kultúrneho festivalu.

Chefchaouen: Toto „modré mesto“ by ste mohli opísať ako idylické miesto v horách: domy modré ako obloha, farebný ruch. Chefchaouen sa naozaj premieňa na istý druh instagramového mesta. Je plné cestujúcich, ktorí sa tu zaháňajú selfie paličkami a foťákmi. Najlepší výhľad ponúka múzeum Kasbah.

Morocco, Rif area, Chefchaouen (Chaouen) town, the blue city, street cat
Every year the town of Asilah attracts artists from around the world during its cultural festival, who paint beautiful murals on walls around the town.
Woman looking at handmade local items at market
Photo Taken In Chefchaouene, Morocco

Meknès: Ak preferujete pokoj, ujdite napríklad do Meknѐsu. Toto menšie mesto, jedno zo štyroch marockých kráľovských miest (Fѐs, Marakéš, Meknѐs a Rabat) má tiež veľké okúzľujúce námestie. Na El-Hdim sa večer stretávajú rozprávkari, hudobníci a zaklínači hadov. Úchvatné stavby sú mestská brána Bab Mansour a škola koránu Medersa Bou Inania.

Essaouira: Biele domy, umelecká atmosféra, šum Atlantiku a všadeprítomný vetrík: Essaouira je malebné prístavné mesto, kde by ste mohli zotrvať večne. Rozprávkový výhľad ponúka mestská veža pri starom prístave. Hneď za rohom sa nachádza mestská pláž. Vždy v júni to tu žije hudobným festivalom Gnaoua.

Photo Taken In Morocco, Marrakesh
Photo Taken In Morocco, Ouarzazat

Päť praktických cestovateľských tipov pre Maroko

1. Príchod a cestovanie

Maroko je dostupné z Rakúska za približne štyri hodiny letu. Autorka cestovala do Maroka vlakom cez Nemecko, Francúzsko a Španielsko, potom prestúpila na loď do Severnej Afriky. Cesta kompou z Tarify alebo Algeciras na juhu Španielska do Tangeru na severe Maroka trvá jednu hodinu. V marockých mestách sa dobre pohybuje peši, na dlhšie cesty sa hodí jazdenie taxíkmi. Dôležité je, aby ste si cenu zjednali vopred alebo trvali na zapnutom taxametri. Ak si na cestovanie po krajine nechcete prenajať auto, vlaková i autobusová sieť je v Maroku dobre vybudovaná.

2. Marocká kuchyňa: tajine

Typické pre Maroko je „tajine“, teda mäsovo-zeleninové jedlo pripravované v hlinenom hrnci. Tradičné tajine sa dusí niekoľko hodín nad dreveným uhlím. Dnes ho veľa reštaurácií pripravuje v kuchte. Hlinená forma slúži už len na servírovanie. Dva nápady, ako sa dostať k autentickému jedlu: Vyskúšajte malé, rodinné a veľmi jednoduché lokály v postranných uličkách alebo zaplaťte viac a navštívte reštaurácie pre gurmánov, ako napríklad reštauráciu Libzar v modernej štvrti Guilez v Marakéši. libzar.com

3. Ubytovanie v štýlových riádach

Luxusné hotely nemajú v Maroku konca kraja. Typickým ubytovaním, od jednoduchého až po luxusné, sú riády. Ide o historické mestské domy s vnútorným dvorom v tieni. V celej krajine, a predovšetkým v Marakéši, si cudzinci kúpili nehnuteľnosti a prerobili ich na hotely. Ak chcete na cestách podporiť domácich, vyberajte si rodinné podniky (napríklad Dar MFaddel vo Fès alebo Riad Dari v Tétouane).

4. Orientálne wellness chrámy: hammamy

Skutočný pôžitok na cestách je návšteva hammamu. Existujú dve verzie: Turisti navštevujú väčšinou luxusné wellness chrámy, kde ich podľa želania vydrhnú a vymasírujú. Ceny sú na Maroko relatívne vysoké. Aj domáci, ktorí si ich môžu dovoliť, sa nechávajú hýčkať často v mini spa centrách. Naproti tomu tradičné hammamy vyhľadávajú turisti len zriedka. V starých kúpeľných domoch, ktoré nájdete v každej dedine a v každom meste, nie sú vždy tie najlepšie hygienické podmienky. Domáce ženy sa sem chodia umývať a klebetiť.

5. Nakupovanie & zjednávanie

Maroko je raj pre ľudí so zmyslom pre kvalitu a remeslo: keramický riad, obkladačky, drevené práce, kabelky a topánky z kože, ručne tkané koberce, kozmetické produkty z argánového oleja… zoznam je nekonečný. Pre turistu je však často ťažké rozoznať kvalitnú ručnú prácu od lacného, neekologického a neférovo vyrobeného tovaru. V zásade platí, neverte všetkému, čo vám hovoria. Napriek tomu buďte pri zjednávaní priateľskí a ostaňte v rovnakej výške očí. Ak si chcete byť istí, informujte sa vopred v knižnom sprievodcovi alebo u nejakého zodpovedného sprievodcu o obchodoch s domácimi, kvalitnými a typickými produktmi.

Doplňujúce informácie:

Ponoriť sa do Orientu

Rozprávkové orientálne Maroko z obrázkov na pohľadniciach sa rozprestiera po celej krajine. Kto chce staviť na istotu, vydá sa do doliny Draa, vzdialenej 200 kilometrov juhovýchodne od Marrákeša. Už samotný kľukatý príjazd po horských cestách je fascinujúci. Ako orientačný bod slúži mesto Ouarzazate, ktoré sa nachádza medzi horskými pásmami Atlas a Antiatlas a tiež sa označuje ako „brána do púšte“. Pozdĺž toku rieky Draa sa nachádzajú zelené oázy s tisíckami datľových paliem, hlinenými obydliami a hradmi (Kasbahs). Mnohé z nich sú prebudované na hotely.

Tip na prenocovanie:

Kasbah Timidarte pri meste Agdz je vidiecky, obytný, sociálny eko projekt.

Rodinné ubytovanie ponúka Kasbah La Palmeraie v meste Skoura.

Hore
OKViac informácií