Menu

Škorica a spol.: Ako na nás pôsobia vianočné hity vôní

Uvoľňujúco, štastne, vyrovnane? Od anízu po škoricu - prechod vianočným obdobím.

Home » Inšpirácia » Bývanie » Škorica a spol.: Ako na nás pôsobia vianočné hity vôní - 12.2020

Lesklá výzdoba, tichá noc a darčeky od najdrahších sú bez sprievodu klasických vôní iba spolovice také pekné: až škorica a spol. urobia Vianoce skutočne perfektnými.

Vianočné vône prinášajú to, čo v zime obzvlášť potrebujeme: istotu, teplo, uvoľnenie. Tiež nás správne naladia na Vianoce. Voňavé sušienky prinášajú ten istý pocit ako voňavé sviečky, alebo tradičná adventná dekorácia z pomarančov a pod..

Molekuly vône vanilkových rožkov, vianočného stromčeka a punču registruje 350 rôznych typov receptorov v našom nose. Ich signály sa dostávajú priamym prepojením do limbického systému mozgu – kde podobne ako hudba prebudia pocity a inštinkty bez toho, aby si od nášho vedomia pýtali povolenie.

 

Od anízu po škoricu: účinok vianočných vôní

Škorica:

Škoricová vôňa sa postará o intenzívne teplý, sladký a korenistý tón. Vôňu spôsobuje najmä cinnamaldehyd podporený eugenolom a kumarínom. Škorica dokáže povzbudiť našu dušu aj naše telo. Jej vôňa podporí koncentráciu, posilňuje mozgovú aktivitu, povzbudzuje k novým nápadom a pomáha pri učení. Vo vonnej lampe sa škoricový olej považuje za silný čistič vzduchu.

Klinčeky:

Vianoce bez zemitej a teplej, sladko korenistej vône týchto sušených púčikov kvetov? Nikdy! Éterický olej klinčekov pozostáva z väčšej časti z eugenolu, ktorý šíri okúzľujúcu vôňu a zmyselnú, povzbudzujúcu atmosféru. Okrem toho eugenol zabraňuje rastu baktérií.

Mandarínka:

Ovocná a zvodne sladká, s jemne trpkým podtónom: šupky z mandarínky šíria svojimi éterickými olejmi nielen aromatický terpén limonén. Silno upokojujúce estery kyseliny antranilovej prinášajú uvoľnenie počas hektického predvianočného obdobia a zmierňujú detskú nervozitu a stres. Tak prináša vôňa mandarínok pocit bezpečia a vyváženosti.

Pomaranče:

Taktiež ovocná a sladká, pritom ale poriadne osviežujúca – tak poznajú naše receptory vôňu pomarančov. Za komplexnú arómu je zodpovedný mix pozostávajúci z limonénu a geraniolu alebo citronellolu. Výsledok tímovej práce: vôňa, ktorá robí šťastným a vitalizuje. Pomaranče zlepšujú náladu, otvárajú dušu a naštartujú nás optimisticky do dňa. Preto by mal pohár pomarančovej šťavy patriť najmä počas pochmúrnych zimných dní k rannému rituálu.

Aníz:

Niektorí túto sladko-korenistú, teplú vôňu podobnú feniklu milujú, iní krčia nos. Za intenzívnu vôňu je zodpovedný popri kuramíne éterický olej anethol. Jeho účinok podobný estrogénu môže zmierniť bolesti pri menštruácii a podporiť tvorbu materského mlieka. Aníz podporuje, zohrieva, nechá nás príjemne snívať a je dobrý na naše zažívacie orgány.

Ihličie z jedličky:

Keď náš domov naplní korenisto-živicová vôňa lesa, tak sa definitívne začali Vianoce. Éterické oleje, živica, tanín a iné zložky sú vizitkou adventného venca, čečiny a vianočného stromčeka. „Lesný kúpeľ“ medzi vlastnými štyrmi stenami nemá len posilniť imunitný systém a zmierniť prechladnutie. Jedľový olej môže pozdvihnúť naše sebavedomie.

Vanilka:

Kráľovnú vôní naše zmyslové centrum rozpoznáva podľa 40-tich rôznych aromatických látok – nad všetkými sú vanilín, kuramín a vanilínový alkohol. Ako vôňa, ktorá poteší dušu, sa vanilka vryla do našej emocionálnej pamäte už počas nášho detstva. Proti depresiám, obavám a stresu pomáha produkcia serotonínu poháňaná vanilkovou arómou.

Vonná živica:

V úplne inej lige hrá ťažká, prenikavá, živicovo-dymová vôňa vonnej živice. Aróma tejto živice pôsobí zložkami ako pinín a olibanol vyrovnávajúco, uvoľňujúco a antidepresívne. Zároveň podporuje koncentráciu. Tak sa postará o ideálnu vôňu na pozadí pri meditácii a intenzívnom premýšľaní.

Hore
OKViac informácií