Menu

Skryté poklady Slovenska

Lákadlá nielen pre domácich turistov

Home » Inšpirácia » Skryté poklady Slovenska - 03.2019

Slovensko má čo ponúknuť. A to nielen nám, domácim, ale aj zahraničným turistom, či už z okolitých krajín ako Česko, Rakúsko, či Poľsko, alebo obyvateľom vzdialenejších štátov. Vďaka lepším vlakovým spojeniam sú okrem hlavného mesta turistom dostupnejšie už aj iné časti Slovenska.

V rámci Slovenska cestujú seniori nad 62 rokov a študenti do 26 rokov bezplatne všetkými vlakmi 2. triedy, ak sa vopred zaregistrujú. Táto ponuka platí pre všetkých občanov EÚ, čo otvára cestovateľské prostredie aj zahraničiu.

Preto sa oplatí využiť šancu. Naša krajina nie je až tak veľká a preto cestu z jedného konca na druhý, dokážete vlakom absolvovať za menej ako 5 hodín. Zahraničných návštevníkov láka aj dobrý pomer medzi cenou a službami. Okrem iných lákadiel, je pre „cezpoľných“ príťažlivým napríklad geografický stred Európy nachádzajúci sa v blízkosti Kremnických Baní.

Čím Slovensko láka turistov?

Zázrak prírody

Natur, die einem den Atem raubt: Der Bergsee Štrbské Pleso in der Hohen TatraNaša krajina vyniká najmä svojou prírodou. Deväť národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí sa stará o to,  aby ostala čistá a nedotknutá. 40 percent plochy zaberajú lesy. Vysoké Tatry sú najmenšími veľhorami sveta. Kryštálovo čisté plesá nachádzajúce sa v ich náručí otupia vaše zmysly. Kúpať sa dá predovšetkým vo vodných nádržiach ako Ružín alebo Liptovská Mara, ale aj v menších jazierkach či niektorých riekach. Slovensko má najväčšiu krasovú oblasť v Strednej Európe a je popretkávané viac ako 6 200 jaskyňami a roklinami. Dychberúce zážitky ponúka hneď dvanásť jaskýň s ľadovými a kvapľovými formáciami.

 

 

 

 

 

V raji

„Slovenský raj“ leží v krasovej oblasti, ktorá je zároveň národným parkom a sú v nej náhorné plošiny, rokliny, priepasti, vodopády ako aj podzemná jaskynná krajina. Východzím miestom mnohých výprav je mestečko Spišská Nová Ves. Tip: Vydajte sa na turistiku po úzkych cestičkách a drevených rebríkoch cez roklinu Sokolia dolina a obdivujte 75 metrov vysoký Závojový vodopád.

 

Zelená Bratislava

Pressburger Kipferl Traditionelles Gebäck BratislavaNaše hlavné mesto je považované za jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v Európe. Pre zahraničných turistov je Bratislava príťažlivá najmä svojimi úzkymi uličkami, historickými domami a originálnymi kaviarňami, v ktorých servírujú tradičné bratislavské rožky. Aj s takmer 500 000 obyvateľmi je v zahraničí považovaná za zelené mesto, nakoľko je obklopená vinohradmi a nájdete tu množstvo parkov, záhrad či lesopark v priliehajúcich Malých Karpatoch. Nádherný výhľad ponúka Devínska Kobyla, najvyšší bod mesta ležiaci uprostred lesa.

 

 

 

 

 

 

Ruch miest

Pre turistov, pohybujúcich sa mimo turistických trás, pravdepodobne budú výlety po mestách Slovenska ideálnym cestovateľským cieľom. K historickým mestám zaradeným do svetového dedičstva UNESCO patria Banská Štiavnica, Bardejov a Levoča. Modernejší mestský život si zahraničný turisti môžu vychutnať v Košiciach, Nitre, Trnave alebo v Banskej Bystrici.

 

Živé Košice

Košice, die zweitgrößte Stadt der Slowakei, hat einen historischen Stadtkern mit vielen Cafés und Bars.Druhé najväčšie mesto krajiny skrášľuje historické a dobre zachované centrum mesta. Nad hlavnou ulicou, najdlhšou pešou zónou na Slovensku, tróni gotický Dóm svätej Alžbety. Je to najvýchodnejšie položená katedrála Európy. V tomto študentskom meste s 240 000 obyvateľmi nechýbajú kaviarne, bary ani vinárne. Autentickú nákupnú atmosféru ponúka trh na Dominikánskom námestí, a to predovšetkým počas víkendu. Aj šport a kultúra sú tu všadeprítomné. Niet sa čomu diviť, v roku 2013 boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry, v roku 2018 UNESCO kreatívnym mestom mediálneho umenia a v roku 2021 sa tu budú konať letné olympijské hry mládeže.

 

 

 

 

 

Wellness oázy

Zo slovenskej zeme vyviera viac ako 1 400 minerálnych a termálnych prameňov.  Mnohé z nich majú liečivé vlastnosti. V celej krajine sa nachádza viac ako 20 kúpeľných miest. Azda najznámejším sú Piešťany, kde majú okrem termálnej minerálnej vody aj sírne bahno. V kúpeľných mestách Rajecké Teplice a Turčianske Teplice sa bude domáci aj zahraničný návštevník cítiť ako za dávnych čias. A aj preto je naša, síce malá krajina, obľúbená po celom svete vďaka termálnym kúpeľom a spa centrám.

 

Termálne pramene pre každého

Rodiny uvítajú mnohé termálne kúpaliská a aquaparky. K nim patria napríklad AquaRelax v Dolnom Kubíne alebo moderný termálny park Šírava na pobreží vodnej nádrže v obci Kaluža.

Asi najvýznamnejšou súčasťou kúpeľov Trenčianske Teplice je veľký turecký hammam. Bol vybudovaný v 19. storočí a je to architektonický skvost.

Jedinečný jaskynný parný kúpeľ môžete zažiť v Sklených Tepliciach. Parenica je prírodná jaskyňa, v ktorej sa môžete kúpať v 42 stupňovej vode.

Permon’s Paradise je najväčší komplex wellness hotelov na Slovensku.

Ekologické vodné centrum AquaCity Poprad sa nachádza na úpätí Tatier a ponúka tak jedinečný výhľad priamo z bazénov.

Najdôležitejšie podujatia na Slovensku v roku 2019

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Bratislave a Košiciach (máj)

Medzinárodný festival duchov a strašidiel na zámku Bojnice (apríl/máj)

Letné Shakespearovské slávnosti na Bratislavskom hrade (júl/august)

„Made in Slovakia“ – kulinárstvo, remeslo a tradícia v Poprade, Vysoké Tatry (júl/august)

Európsky festival humoru a satiry „Kremnické gagy“ v Kremnici (august)

Tradičný trnavský jarmok v Trnave (september)

„Use the city“ – street art festival Košice (jún)

Ďalšie inšpirácie na kultúrne podujatia pre vás, či vašich zahraničných známych nájdete tu.

Hore
OKViac informácií