Menu

Slow Beauty

Čas na uvoľňujúcu starostlivosť.

Home » Krása » Slow Beauty - 12.2018

Slow Beauty – čas na seba a uvoľňujúcu starostlivosť. Koncept, ktorý v sebe zahŕňa harmóniu, návrat k prírode a zodpovedný prístup k vlastnému telu. Výsledkom je trvalá krása.

V kancelárii, pri domácich prácach aj počas kozmetickej starostlivosti v kúpeľni: rýchly životný štýl prenikol do všetkých sfér nášho žitia. V kurze je efektívnosť a rýchle riešenia. Kozmetické prípravky majú poskytovať nekompromisné výsledky a bez akejkoľvek námahy vykúzliť žiarivý odtieň pleti, dokonalé telo a večnú mladosť. Pri všetkom tom zhone sme však na niečo zabudli: upokojiť sa, z času na čas vedome vypnúť, rozmaznávať svoje telo a urobiť pre seba občas niečo dobré.

Miesto rozmaznávania sa sme na seba tvrdé

Tak ako je z dlhodobého hľadiska fast food škodlivý pre naše telo, aj honba za dokonalým zovňajškom nám po určitom čase začne ubližovať. Často siahame po krátkodobých riešeniach konkrétnych problémov a nezameriavame sa na celkové posilnenie nášho tela.

Zatiaľ čo proti štýlu stravovania fast food zasiahli Taliani už v 80. rokoch 20. storočia a nastolili trend takzvaného slow food, ktorý má za cieľ návrat k uvedomelému pôžitku z lahodnej regionálnej kuchyne, do oblasti módy a krásy začal tento trend prenikať až o niekoľko desaťročí neskôr. Najprv vo forme ekologického oblečenia vyrábaného vo férových podmienkach, neskôr ako ucelený koncept krásy zameraný na harmóniu, návrat k prírode a nový prístup k sebavedomej kráse.

Slimačím tempom rázne vpred

Heslom slow beauty je prevencia miesto nápravy. Cieľom je vyhýbať sa rýchlym, jednorázovým riešeniam a zameriavať sa na dlhodobú zmenu návykov a ošetrujúcich rituálov. K tomu patrí dôkladné skúmanie ingrediencií kozmetických prípravkov aj porozumenie vlastný potrebám a túžbam. Kto nakupuje uvedomelo, uprednostňuje kvalitu a má zdravý prístup k sebe samému, dokáže z dlhodobého hľadiska dosahovať tie najlepšie výsledky. Päť jednoduchých krokov k slow beauty, ktoré však vôbec nie je nutné do bodky dodržiavať. Skrátka sa uvoľnite a robte veci intuitívne. Koniec koncov – práve to je hlavným posolstvom slow beauty.

1. Doprajte si odpočinok

Na našu krásu má vplyv nielen zvolená starostlivosť, ale aj životný štýl. Popri UV žiarení a cigaretovom dyme je stres to najhoršie, čo môžeme našej pokožke urobiť. Naše telo funguje rovnako ako v praveku, kedy sa ľudia museli chrániť pred šabľozubými tigrami. Keď sme v strese, telo prepne do režimu prežitia. Srdcový tep stúpa, dych sa zrýchľuje a do organizmu sa uvoľňuje veľké množstvo cukru a tuku. Všetky telesné funkcie, ktoré nie sú nevyhnutné na útek alebo boj, pracujú v úspornom režime. Skutočná záťaž pre telo, ktorá je síce nevyhnutná v situáciách, keď ide o holý život, no zničujúca, keď sú jediným zdrojom stresu termíny. Protiliek, ktorý nič nestojí a veľa zmôže: Doprajte si prestávky a uvedomelý odpočinok. Napríklad vo forme meditácie, prechádzky v prírode alebo pri uvoľnenom skrášľujúcom rituáli.

2. Vychutnávajte si skrášľujúce rituály

Slow beautyPočas pôsobenia masky na vlasy neustále upierate zrak na hodinky a masku zmývate z tváre zvyčajne okamžite po tom, ako si vysušíte vlasy? Najvyšší čas spomaliť a opäť si začať vychutnávať starostlivosť o svoj zovňajšok naplno. Relaxačný kúpeľ vás dokonale uvoľní a pôsobí ako krátka dovolenka pre telo a dušu. Teplá voda podporuje prekrvenie a zlepšuje okysličenie organizmu. To vedie k uvoľneniu svalstva a relaxácii celého tela. Keďže teplom dochádza aj k otváraniu pórov, dokáže pokožka vo vani dokonale absorbovať ošetrujúce prísady do kúpeľa.

V rámci tohto rituálu skvele účinkujú aj masky na tvár a vlasové kúry. Aromatické vonné sviečky a správna hudba vám pomôžu dokonale sa uvoľniť. Omotajte si mokré vlasy hebkým uterákom, uvarte si šálku bylinkového čaju a uvelebte sa na pohovke. Väčšinu prípravkov môžete nechať účinkovať dlhšie než je minimálna doba pôsobenia uvedená na obale. Niektoré vlasové zábaly dokonca môžete nechať účinkovať celú noc.

3. Siahnite po prírodnej kozmetike

Nič neškodí našej pokožke a vlasom viac ako neustála aplikácia priveľkého množstva účinných látok, alebo ich nevhodná voľba. Spýtajte sa samy seba, čo vášmu typu pleti skutočne prospieva, a urobte v kúpeľni radikálny poriadok. Všetko, čo vám (už) nevyhovuje, bez milosti vyhoďte. V prehľadnej kúpeľni sa budete pri starostlivosti o svoj zovňajšok cítiť omnoho lepšie a každé ráno ušetríte množstvo času – nebudete si totiž musieť vyberať z množstva otvorených balení. Pre nové nákupy platí: Lepšie než bezhlavé testovanie množstva prípravkov je voľba kvalitných ošetrujúcich sér, ktoré vzájomne dobre harmonizujú. Rozhodne dajte šancu prírodnej kozmetike. Jej účinky síce spozorujete po dlhšom čase, no dlhodobo posilňuje ochrannú bariéru pleti, hydratuje a pomáha predchádzať kožným problémom.

4. Udržateľnosť

Venujte sa zloženiu kozmetických prípravkov a ich ekologickej stope. Zásadou slow beauty je premýšľať v súvislostiach a dbať na dopady svojej voľby. Ak kozmetické prípravky obsahujú napríklad čiastočky mikroplastov, ktoré môžu skončiť v oceánoch, vráti sa nám naše rozhodnutie priamo na tanier vo forme jedál z morských rýb.

Známe označenia ako Nature alebo BDIH sú zárukou prísnych kontrol použitých prísad a výrobných postupov. V dm sú navyše všetky bio produkty označené zelenou etiketou, aby ste ich rozpoznali na prvý pohľad.

5. Oslava krásy

Keď nás v kúpeľni tlačí čas, stanovujeme si priority. Vtedy našu pozornosť automaticky upútajú domnelé nedostatky, ktoré máme potrebu zamaskovať. Kto podľahne kúzlu slow beauty, začne k veciam pristupovať z opačného konca. Miesto maskovania slabín sa zameria na zvýraznenie predností. Miesto odstraňovania nedostatkov sa snaží docieliť dobrý pocit z vlastného ja. Zameria sa na svoje silné stránky a hodí typický stres zo zovňajšku a honbu za mladosťou za hlavu. Nahradí ich pokoj a vyrovnanosť. Slow beauty znamená dobre sa starať o svoje telo, rozmaznávať svoju pleť a vlasy výživnými látkami a vychutnávať si tak po celý život svoje atraktívne ja.

Tipy na produkty

 

Hydratujúca starostlivosť. Denný pleťový krém Glow naneste ráno alebo večer na pleť. Ošetrujúce látky, ako sú napríklad ryžový olej, obsiahnuté v kréme, zabezpečia pleti hydratáciu, dokonca vyhladia aj prvé jemné vrásky. Krém je vhodný aj ako podklad pod make-up.

Vitalizačná starostlivosť. Olejový peeling so soľou z Mŕtveho mora od Balea zlepšuje a vyhladzuje pokožku vďaka účinným látkam ako olivový, jojobový a slnečnicový olej. Hodnotné zloženie s extraktom z bieleho čaju a soli z Mŕtveho mora a komplexu minerálov sa postará o to, aby pokožka zostala ošetrená.

Aktivujúca. Balea intenzívna kúra na ochranu farbených vlasov vám zaistí sýty lesk farby a intenzívne ošetrenie. Kúra na vlasy vyživuje farbené, tónované, alebo melírované vlasy. Vlasy tak budú jemne vláčne a hydratované.

 

Trvanlivosť prípravkov

Aj kozmetickým produktom môže uplynúť doba trvanlivosti. Preto odporúčame kupovať radšej menej, zato kvalitných prípravkov. Od roku 2005 sú výrobcovia kozmetiky povinný označovať dátumom spotreby prípravky s trvanlivosťou menej ako 30 mesiacov. Tieto produkty sú označené symbolom malých presýpacích hodín, ktoré znázorňujú, aká dlhá je trvanlivosť neotvoreného balenia. Symbol otvoreného téglika naopak udáva, koľko mesiacov pri správnom skladovaní vydrží otvorení výrobok.

Čistota je alfa a omega

Aby ste sa zo svojej kozmetiky mohli tešiť dlhý čas, dbajte na nekompromisnú čistotu. Kefôčky a hubky je treba pravidelne čistiť, všetky tégliky musia byť vždy dôkladne uzavreté. Trvanlivosť krémov môžete výrazne predĺžiť tým, že si pred každou ich aplikáciou dôkladne umyjete ruky. Vďaka tomu do prípravku nepreniknú baktérie a nečistoty.

slow beauty

Čo vydrží naozaj dlho

Minimálna trvanlivosť parfumu je v závislosti od obsahu alkoholu až päť rokov. Mali by ste ho skladovať na tmavom mieste. Laky na nechty možno používať až tri roky. Potom už sú veľmi lepkavé a husté. Rúže vydržia až dva roky. Chráňte ich však pred teplom a svetlom. Kompaktné mejkapy majú takmer neobmedzenú životnosť. Obsahujú totiž len stopové množstvo vlhkosti. To isté platí pre očné tiene a púdre na tvár bez obsahu vlhkosti. Tá totiž môže spôsobovať vznik plesní. Dobrá správa pre milovníčky kajalových ceruziek: Dobre ostrúhaná ceruzka vydrží nekonečne dlho.

Väčšina prípravkov má trvanlivosť dvanásť mesiacov.

Citlivé prípravky, akými sú riasenky a očné linky, by ste nemali používať dlhšie ako rok. Ani tekuté mejkapy, telové a pleťové krémy pri správnom skladovaní po otvorení nepoužívajte dlhšie ako dvanásť mesiacov. Prejavom ich znehodnotenia je zmena vône, vzhľadu alebo konzistencie. Ak sa v kréme viditeľne oddelí olej od vody, prípravok ďalej nepoužívajte.

Citlivky s krátkou dobou spotreby

Odličovač očného mejkapu a pleťová voda s výnimkou toník s obsahom alkoholu majú výrazne kratšiu dobu trvanlivosti – zvyčajne šesť až deväť mesiacov. K citlivým výrobkom patria aj očné krémy. V závislosti od typu prípravku majú trvanlivosť tri až šesť mesiacov.

Čo všetko musí preč?

Pri upratovaní sa nebojte byť nekompromisná: Všetko, čo ste nepoužili už dva roky, bez váhania vyhoďte. U ostatných prípravkov dôsledne preskúmajte ich vôňu a vzhľad. Prípravky odporúčame skladovať v malých skrinkách, na suchom, tmavom a ideálne chladnom mieste.

Hore
OKViac informácií