Menu

Ja a ešte niekto

Spoločne dosiahnuť ciele. Takto sa to dá.

Home » Život » Poradca » Ja a ešte niekto - 01.2017

Vo dvojici ide všetko ľahšie. Napríklad aj dosiahnutie cieľov. S partnerom, ktorý vás sprevádza a podporuje, dokážete dvojnásobne viac ako sama. Vytrvať. Nepoľaviť. A tešiť sa na to, čo vás čaká. To je tímová práca.

Niekedy sa sama seba pýtam, ako sa na to všetko pozerá môj muž, keď sa každých pár mesiacov vynorím s novým nápadom. Potrebujem vlastnú dielňu. Chcem precestovať Nórsko stopom. Chcem psa. Učím sa fotografovať. Teraz robím set-styling. Keď premýšľam nad jeho reakciami, nenapadne mi ani jedna, ktorá by ma od mojich prianí, snov a cieľov odhovárala. Naopak. Bolo mu zjavne jasné, že všetky tieto stránky sú mojím životným konceptom a jednoducho ku mne patria. To som ja. Preto ma vždy v mojich želaniach bral vážne. A ešte viac: podporoval ma. Keď som šla jedného času na celý víkend plachtiť – spolu s kamarátkou sme chceli byť na regate o krok vpred, uvítal ma pri mojom návrate, z vôd tohto sveta, teplým jedlom. Keď som našla dielňu, ktorú som potrebovala, aby som mohla reštaurovať nábytok, a ktorá sa pre mňa stala dôležitým miestom, prenechal mi pracovnú zásteru, pracovné okuliare a to najlepšie náradie, aké by ste si priali. Keď som objavila malú fenku, ktorá je už s nami takmer tri roky, bol to on, kto vedel, čo treba robiť: nájsť dobrú trénerku psov. Raz mi povedal, že chce byť mojím vetrom v plachtách. A ním aj je. Pravdepodobne preto, lebo ma pozná lepšie ako sa poznám ja sama.

Vytýčenie cieľov

Je to dobrý pocit, ak sa nám podarí zrealizovať osobné ciele a priania. Len o nich snívať by bolo príliš málo. Vtedy sa časť vlastného ja neposúva dopredu. Avšak nie vždy sa človeku podarí nazbierať dostatok síl a energie, aby bol aktívny. Nástrahy sa vynárajú a stavajú sa do cesty. Hovoria, že by sme mali dať od toho prsty preč, byť rozumní. Strach zo zlyhania sa zväčšuje. A s ním aj podozrenie, že chceme od života príliš veľa. Nezmysel. Prvý krok je dôležitý preto, aby sme brali sami seba vážne. A aby sme si dopriali želanie, ktoré si opatrujeme. Dlho mi trvalo, kým som si založila dielňu a dovolila si tráviť tam čas a investovať do nej peniaze.

Takže: Povedzte áno sebe a vašim snom. Potom potrebujete už len niekoho, kto vám bude stáť po boku, a kto vás bude takisto brať vážne. A kto tu bude, keď sa budete chcieť vzdať. A kto vám opäť pripomenie, prečo idete za týmto cieľom a prečo sa oplatí pokračovať. Dosiahnuť ciele vo dvojici je omnoho jednoduchšie a zábavnejšie, ako sa presadiť sám.

Čarovná palička. Na to treba vedieť, čo chcete. Na svoj cieľ musíte tak dlho mieriť, až kým nebude jasný. Nejaký bod, ktorého sa môže chytiť aj partner, kamarátka alebo kamarát. Pretože tu sú dôležité otázky. Tip: Nikdy si neklaďte otázku typu prečo… tá ničí entuziazmus. Vždy začínajte otázky so slovami Čo, Ako alebo Kto. To sú otázky, ktoré vám umožnia definovať váš cieľ, mať ho jasne a prakticky pred sebou, rozložený do niekoľkých čiastkových cieľov. Aby ste sa neprebádanej oblasti mohli približovať krok za krokom. Po prvých téningoch s cvičiteľkou psov sme mali rýchlo jasno: boli sme to my, ktorí sa museli učiť, nie náš pes. Dobrá metóda, ako druhému uľahčiť cestu za jeho cieľmi, je zhrnúť odpovede na otázky a ešte raz mu ich prezentovať. Vtedy môže na ne odpovedať áno alebo nie. „Áno, tak som to myslel/a. Nie, zle si ma pochopil.“ Pri koučovaní sa to nazýva zrkadlenie, a vedie k tomu, aby ste oddelili zrno od pliev a spoznali, o čo vám naozaj ide.

Prekážky

Často máme nejaký nápad, cieľ, prianie. A hneď na to nám napadnú všetky možné dôvody, prečo sa nám práve to nepodarí. Áno, vôbec sa to nemôže podariť. Dobrý spôsob, ako to prekonať, je spísanie si všetkých prekážok. Ako keby ste písali list samy sebe. Potom podčiarknite všetky oblasti, ktoré sú späté s emóciami ako strach, pochybnosť, neistota alebo radosť a entuziazmus. Aj tu potrebujete opäť druhého, ktorý tu je pre vás a načúva vám. Ktorý počúva pochybnosti, pretože sú súčasťou procesu, keď sa človek mení. A ktorý vám pripomenie, aby ste nezastali, ale aby ste šli ďalej, spravili ďalší krok, zamerali sa na ďalší čiastkový cieľ.

Detektor lží. Sám sebe si niečo nahovárať, to je celkom jednoduché. Väčšinou je to len odbočujúci manéver, ktorý naštartujete, keď ide o sebarealizáciu. Vtedy majú zrazu prednosť všetci ostatní s ich želaniami a cieľmi. A už sa nemusíte zaoberať s vlastnými potrebami, ktoré by možno nabúrali váš zabehnutý život. So sparringpartnerom môžete otvorene a úprimne hovoriť o tom, čo sa dá, a čo by sa malo dosiahnutím vašich cieľov zmeniť. On vám pomôže byť k sebe úprimný a chrániť sa pre sebaklamom.

Sparring partner

Odborný pojem je Co-Coaching. Je to účinný nástroj na dosiahnutie cieľov s väčšou ľahkosťou. Pretože ste dvaja. Koučujete sa vzájomne. Dbáte na to, aby ten druhý mal svoje ciele stále pred sebou, dožadujete sa míľnikov, načúvate si, keď sa vám nepodaria prvé kroky. Prichádzate s nápadmi, ako dosiahnuť cieľ, ak zvolená cesta nezafungovala hneď na prvý raz. Dožadujete sa dostatku trpezlivosti, a pomáhate si vysporiadať sa s neúspechom. Neustále sa motivujete, nevzdávate to, opätovne sa spytujete. To dokáže ten druhý dobre, pretože má na veci pohľad zvonku, nie je zamotaný do vlastných želaní, strachov a pochybností. Tak môže byť vetrom vo vašich plachtách. Keby som vtedy tušila, že naša fenka mi ukáže, ako chcem v podstate žiť – veľa prírody, málo mesta, rozhodla by som pre ňu už skôr.

Čítať ďalej: Vytýčte si ciele, ktoré sú smart

S.M.A.R.T.

Ciele by mali byť s.m.a.r.t. To znamená:

1. Cieľ má byť špecifický. Takže ho formulujte čo možno najprecíznejšie a najjasnejšie. Tu je dobré mať svojho sparring partnera, pretože zvonku môžete cieľ vnímať jasnejšie, ako keď ste uprostred diania. Môžete si napríklad povedať: „Chcem zhodiť osem kíl a dostať sa do nohavíc s veľkosťou 36.“ A nie iba jednoducho: „Chcem sa opäť vmestiť do mojich starých nohavíc.“
2. Cieľ má byť merateľný. To znamená, že cieľ sa musí dať vyjadriť v číslach a faktoch. Takže: osem kilov, veľkosť nohavíc 36.
3. Cieľ musíte akceptovať. To znamená, že ho musíte samy chcieť. Povedať mu áno. Ak chudnete napríklad preto, lebo všetky Vaše kamarátky sú chudé, tak to ani zďaleka nie je ten pravý dôvod.
4. Cieľ musí byť realistický. To znamená, že musí byť dosiahnuteľný.
5. Cieľ musí byť termínovaný, čiže spojený s určitým dátumom. S dátumom, ktorý je realistický.

Karty na poďakovanie

Povedzte Ďakujem

Pripravili sme štyri pekné karty na stiahnutie, ktorými môžete z času na čas Vášmu „Partner in Crime“ povedať „Ďakujem“.

Hore
OKViac informácií