Active Beauty
Športové typy potrebujú starostlivosť

Športové typy potrebujú starostlivosť

Od potenia sme nielen zdraví, ale aj pekní. So správnou starostlivosťou pred a po športe môžeme tieto účinky dokonca optimalizovať. Prečo je to tak, vám vysvetlíme tu – návod na starostlivosť pred a po cvičení.

Obsah
Potenie ochladzuje
Príprava je najdôležitejšia
Čistenie
Hydratácia
Návod na starostlivosť

Ráno si zabehnúť jedno kolo, potom ísť na bicykli do práce a večer si trochu zacvičiť, ísť na spinning alebo si zaplávať pár dĺžok. To všetko sú dobré nápady. Vďaka športu ste nielen mladí a fit, ale aj lepšie vyzeráte. Ak telo pravidelne trénujete, staráte sa totiž aj o krajšiu pleť. Pretože počas športu sa do tkanív dostáva viac kyslíku, sú dobre prekrvené a napnuté.

To opäť pôsobí pozitívne na množstvo kyslíka v krvi. Odumreté bunky kože a voľné radikály sa dokážu rýchlejšie odbúrať. Okrem toho naše telo odbúrava potením starú vodu v tkanivách. Výsledkom je napnutejšie a svieža, ružovkastá pokožka. Skrátka, od potenia sme pekní.

PREČO SA POTENIE STARÁ O ZDRAVÉ SCHLADENIE

Potenie je niečo ako ľudská klimatizácia. Pot reguluje telesnú teplotu tým, že nás schladí, keď je nám teplo. Naopak to funguje tiež. Človek má dva až štyri milióny potných žliaz, ktoré sa nachádzajú po celom tele.

Spôsob, akým pracujú, dokážeme ovplyvniť. Športovci sa spravidla potia viac ako ľudia, ktorí nešportujú. Pretože aj potné žľazy podliehajú tréningovému efektu. Čím viac športujeme, tým viac a rýchlejšie sa potíme. Príroda to tak chcela, a medzi rečou, má to aj ďalší významný účinok: prispieva to k zachovaniu druhu. Vedecké štúdie potvrdzujú, že pot z podpazušia sexuálne priťahuje druhé pohlavie.

Ak chcú outdooroví fanúšikovia, milovníci plávania a všetci ďalší športovci tieto výhody optimálne využívať, mali by sa pred, počas a po tréningu optimálne chrániť a starať sa o svoju pokožku. To, ktorá kozmetika je vhodná, záleží samozrejme od druhu športu a od typu pokožky, ktorému sa musí kozmetika prispôsobiť. Suchá pokožka potrebuje inú starostlivosť ako zmiešaná pokožka.

VŠETKO JE O PRÍPRAVE

Predtým, ako vôbec dôjde k poteniu, mala by sa pokožka vyčistiť ideálnym spôsobom. Tak budú póry voľné a pokožka bude môcť lepšie dýchať a prepúšťať pot. Dôležité je nepoužívať výrobky s obsahom parafínov. Tie naše póry upchávajú. Nielen, že to znižuje pozitívne účinky, ktoré má potenie na pokožku, ale vedie aj k podráždeniu, pupienkom a zápalom.

Pre všetkých outdoorových športovcov je pri príprave dôležité aj to, aby nezabúdali na ochranu pred slnečným žiarením. V lete si treba nakrémovať všetky nechránené časti na koži, v zime stačí ochranný faktor na tvári. Predovšetkým takzvané slnečné terasy tváre, ako uši, nos, viečka, pery, brada a riedke miesta na hlave sú mimoriadne citlivé na spálenie.

Tip: Úpal hrozí aj pri chladnejšom počasí. Preto vždy myslite na vhodný ochranný faktor.

Samozrejme, že športy ako horolezectvo alebo mountainbiking vyžadujú viac a vyšší ochranný faktor ako je to pri behu či bicyklovaní. Dobré vedieť: každých 1000 výškových metrov stúpa intenzita slnečného žiarenia o približne 20 percent. Pre športovcov existuje navyše celkom špeciálna ochrana pred slnečným žiarením. Ľahké gély a spreje obsahujú viac vody a menej tuku ako bežné krémy. Vďaka nim sa pod krémom nepotíme a nedráždime tak pokožku.

ČISTENIE PO JE DôLEŽITÉ

Po športe ideme pod sprchu – ale až po oddychovej fáze, ktorá trvá 10 až 15 minút. Toľko potrebuje telo na to, aby zvýšenú tvorbu potu opäť znížilo. Ak túto fázu nedodržíte, budete sa po sprche potiť ešte viac ako predtým. A na kohútik s teplou vodou si tiež dávajte pozor. Príliš horúca voda pokožke škodí, pretože z jej najvrchnejšej vrstvy zmýva lipidy a vysušuje ju. Pre zachovanie ochranného kyselinového plášťu je najlepším riešením krátka sprcha príjemnou teplou vodou. Okrem toho uvoľňuje napnuté časti tela a predchádza svalovici.

Mierny, pH neutrálny sprchovací gél sa veľmi dobre hodí na čistenie pokožky a vlasov. Zmyje sa pot, minerálne soli a nadbytočný tuk. Pokožka sa navyše upokojí a hydratuje. Pri výbere sprchového gélu môžete siahnuť po viacerých variáciách. Niektorí muži majú po športe radi energickú sprchu, aby sa cítili svieži a čulí. Vône ako rozmarín, mäta alebo citrón pôsobia oživujúco, takže sa hneď cítite fit. Pre horúce hlavy sú v ponuke sprchovacie gély s chladivým efektom.

Ale aj stará dobrá striedavá sprcha má po športe svoje opodstatnenie.

Nielen že posilňuje krvný obeh, ale aj obranyschopnosť tela. Ak sa viete premôcť, mali by ste sprchovanie ukončiť so studenou vodou, dodatočne tak naštartujete prekrvenie, čo pôsobí vyslovene osviežujúco.

Starostlivosť vám vráti hydratáciu

Po sprche telo najskôr dôkladne vysušte. Tak zabránite odparovaniu zvyškovej vlhkosti na tele a väčšiemu vysušeniu. Nezabudnite na chodidlá a miesta medzi prstami na nohách. Najdôležitejšie pri starostlivosti po športe je, aby ste pokožke znovu vrátili jej vlhkosť, ktorá sa pri potení stratila.

Podľa typu pokožky pomôžu pri stabilizácii vlhkosti pokožky telové mlieka alebo oleje. Cez rozšírené póry sa dokážu účinné látky dostať hlbšie do pokožky a tak aj efektívnejšie pracovať.

Ak máte normálnu pokožku, siahnite po osviežujúcom telovom mlieku. Naproti tomu suchá pokožka potrebuje bohaté telové krémy. Výrobky s ureou alebo glycerínom veľmi dobre viažu vodu a preto na pokožku pôsobia priaznivo. Ak máte sklon k natiahnutým svalom, môžete si citlivé miesta vymasírovať olejom z arniky. Ten má hrejivý účinok a chráni pred napnutím a kŕčami.

Pre outdoorových nadšencov je prírodný gél s aloe vera nevyhnutnosťou. Vďaka ľahkej textúre ošetruje, intenzívne hydratuje a okrem toho je ideálnym výrobkom po opaľovaní. Pri dezodorantoch siahnite radšej po jemnej variante bez alkoholu, parfumov alebo hliníkových solí. Ak sa nadbytočne nepotíte, nepoužívajte radšej antitranspirant. V tomto zmysle vám prajeme úspešné potenie!

Aby ste mali pred a po športe dostatok energie, nájdete v predajniach dm široký výber energetických tyčiniek a nápojov.

Krok za krokom: návod na starostlivosť pred a po športe

1. Ochrana

Pre outdoorových nadšencov a milovníkov slnka: Nezabudnite na ochranu pred slnečným žiarením!

Ochrana pokožky

BUCH TIPP SUNDANCE opaľovací krém Sport 50

Zloženie opaľovacieho krému SUNDANCE je mimoriadne odolné voči vode a potu a zabezpečí okamžitú ochranu proti slnku pri športových aktivitách.

2. Osvieženie

Po športe. Sprchovanie je dôležité, počkajte ale 10-15 minút, kým trochu nevychladnete.

Nabudenie energiou

BUCH TIPP Balea MEN sprchovací gél Arctic fresh

Sprchovací gél Arctic fresh od Balea MEN vďaka svojmu pH jemne a hĺbkovo čistí vašu pleť. Osviežujúci mentol vás zaručene nabudí a navyše svojou čerstvou vôňou oživí vaše zmysly.

3. Odpočinok

Teraz je na rade ošetrenie pokožky a príjemná vôňa.

Vôňa

BUCH TIPP Balea MEN deo roll-on

Balea MEN deo roll-on chráni mužské podpazušie pred nepríjemným zápachom až 48 hodín a zabezpečí pocit suchej pokožky. Navyše neobsahuje alkohol a preto je k nej mimoriadne šetrný.

5 faktov a mýtov o potení

 

Čo je naozaj pravda?

1. Pri plávaní sa nepotíme.
Mýtus. Voda iba odvádza teplo lepšie ako vzduch, preto sa potíme menej.

2. Čím sme starší, tým sa menej potíme.
Fakt, keďže aj potné žľazy starnú a sú menej aktívne.

3. Kto sa veľa potí, rýchlejšie chudne.
Mýtus, keďže pri potení sa absorbuje hlavne voda, a nie tuk.

4. Kto sa veľa potí, musí veľa piť.
Fakt, keďže pitím sa vyrovnáva strata tekutín.

5. Pot nepríjemne zapácha.
Mýtus. Pot nemá nijaký zápach, ten vzniká až v spojení s baktériami na koži, vlasoch alebo oblečení.