Active Beauty
Nielen pre dvojnohých: Trénovaná spolu so psom

Nielen pre dvojnohých: Trénovaná spolu so psom

Najlepšie sa beží, keď sa k vám niekto pridá. Pričom nik nevraví, že ten niekto musí mať dve nohy. Nenájde sa nik, kto by vedel lenivosť zahnať lepšie ako pes.

Prvý opatrný šťuchanec sprava. Nereagujem. Druhý šťuchanec, už o niečo silnejší. Povzdychnem si a vo vnútri sa musím zasmiať.

Predstierať mŕtvu nemôžem, moja fenka Bonnie už zistila, že viem, čo chce. Von. A má pravdu, ja to chcem v podstate tiež. Pretože to vôbec nie som ja – byť celú večnosť prilepená na gauči. Čiže jediná možnosť je ísť von. Bonnie pochopila, že chápem. Práca musí počkať, sú dôležitejšie veci, omnoho dôležitejšie. Hlavne, aby to bolo podľa môjho psa: behať, naháňať sa, vystrájať, hrať sa, riešiť športové hlavolamy. Skrátka psí šport.

Mariella Blümelová, trénerka psov

„V podstate je jedno, ktorému športu sa so psom venujete, dôležité je, aby vás to oboch bavilo.“

Vo dvojici je šport jednoducho zábavnejší

Človek sa vyjaší, vytvorí si dobrý vzťah so svojím štvornohým miláčikom a popritom si zlepší kondíciu.

„V podstate je jedno, ktorému športu sa so psom venuješ, dôležité je, aby vás to oboch bavilo,“ vraví cvičiteľka psov Mariella Blümelová. „Najdôležitejšie je, aby sme psov nedráždili, ale ostali pri hre pokojní.“ Budem aj ja trendy a premýšľam, či chcem podniknúť cyklotúru po lese alebo pešiu turistiku cestou necestou.

Rozhodnem sa pre chôdzu naprieč lesom, pretože pre Bonnie je môj horský bicykel malou ozrutou, ktorá je čuduj sa svete rýchlejšia ako ona. Chôdza a pomalý beh mimo vychodených ciest spraví dobre aj mne, aj môjmu psovi. Moje nohy si musia zvyknúť na nerovný povrch, môžem si precvičiť udržanie rovnováhy, posilním si svaly, ktoré inak tak často nenamáham. Čím hlbšie idem do lesa mimo turistickej trasy, tým aktívnejší je môj pud sebazáchovy. Do hry prichádza adrenalín. Moja fenka to cíti, je ostražitejšia. Vybíjam si energiu, naháňam ju cez korene stromov, bežím slalom pomedzi stromy, balansujem s ňou na pňoch, predieram sa cez krovie, prechádzam cez neschodný terén. Môj vlastný prekážkový parkour ovplyvnený vetrom, počasím a prírodou. Cviky zo psieho športu agility, v preklade prekážkový beh, môžeme robiť aj v lese. Prekážok je tu dostatok, ležia mi kvázi pod nohami.

Pri výbere športu zohľadnite aj vlohy a rasu vášho psa.

Rukou navádzam Bonnie, aby preskakovala cez všetko, čo nám príde do cesty. K tomu ešte svižný krok a už vie, čo chcem. Pár slov stačí, komunikujeme rečou tela. Načo sú nám telocvične, keď máme lesy?

Mimo turistickej trasy a bez vodítka, horár ma teraz nesmie prichytiť. Ale Bonnie ostáva našťastie v mojej blízkosti alebo sa ku mne vráti na jedno pisknutie. Ak sa vzdiali viac, schovám sa za strom a počkám, či ma nájde. Je to pre ňu ľahká hra, pretože už rok robíme mantrailing, jej nos pracuje na vysoké otáčky. V podstate sa cvičíme ako profesionálne záchranné psy, ktoré musia vypátrať nezvestné osoby.

My máme za cieľ zábavu

A dobrú tímovú prácu. Celé to funguje takto: jedna osoba sa schová podľa pokynov cvičiteľa. Potom smie pes očuchať kus látky, ktorá vonia po hľadanej osobe. A ide sa. Pes zachytí stopu, psíčkar vedie svojho psa na desaťmetrovom vodítku a pokojným tempom kráča cestou necestou.

Zatiaľ čo pes musí od tisícky pachov, ktoré mu vojdú do cesty, odfiltrovať tú jedinú vôňu, za ktorou ide, mojou úlohou je správne interpretovať jeho reč tela. A zistiť, či sme na správnej stope. Takto kráčame sústredene cez les, cez lúky, po asfalte a cez parkoviská.

„Psí šport by mal byť vždy aj o rozmýšľaní. Pohyb a práca hlavou je pre psa tým najlepším oddychom,“ tvrdí Mariella Blümelová, ktorá vedie mantrailing kurzy a je týmto športom nadšená, pretože je psom ušitý na mieru. Aj ja som bližšie k svojej podstate, pretože sa plazím cez krovie a prechádzam niekoľko kilometrov cez zväčša nedotknutú prírodu. A najlepšie na tom je, že sa môžem zaoberať iba jedinou vecou – spoločným hľadaním.

Nezostáva mi čas na iné myšlienky. Termíny dodania, upratovanie, telefonáty alebo ďalšie veci, ktoré mám v hlave, sú zrazu preč. Aký zriedkavý pocit šťastia. „Uvoľnení, oddýchnutí a šťastní. Takí sa ľudia vracajú z lesa. Sú hrdí na svojich psov, učia sa lepšie im rozumieť, podnikajú niečo spoločne. To všetko upevňuje a prehlbuje vzťah,“ vraví Blümelová. A baví nás to, najmä ak sme ukrytú osobu našli vďaka spoločnej šikovnosti.

Carina, trénerka

„Pri tomto športe je dôležité, aby sme nenechali psov behať len tak navoľno, ale aby sme ich naladili na určitú rýchlosť.“

Psí šport

Carina, cvičiteľka psov, mi rozpráva o psích záprahoch. Tento šport sa dá v našich zemepisných šírkach prevádzkovať aj bez sánok a svorky psov husky. Z výbavy potrebujete minimálne postroj ­navrhnutý na psí záprah, lano s tlmičom pádu a ak je možné, špeciálny vozík. Na začiatok postačí aj bicykel. Hneď zahorím nadšením. Bonnie je dobrá bežkyňa, rýchla a vytrvalá.

„Pri tomto športe je dôležité, aby sme nenechali psov behať len tak navoľno, ale aby sme ich naladili na určitú rýchlosť. Kontrolujeme rýchlosť, dávame pozor na to, aby psy behali v tranze. Vďaka tomuto behu na dlhé trate sa psík dostane do naozaj príjemného tempa. A je jedno, či v postroji alebo vedľa bicykla,“ vysvetľuje Blümelová. Obľúbená varianta psích záprahov je skijöring. Potrebujete k nemu sneh, skúsenosti s behom na dlhé trate a psa, ktorý sa rád preháňa po zasneženej krajine.

Rovnako ideálny na pohybové a mentálne vyťaženie vášho psa je canicross, čiže cezpoľný beh so psom. Štvornohý priateľ má špeciálny postroj, s bežcom za ním je spojený lanom a beží s ním cestou necestou. Potrebujete dobrú kondíciu, pretože psy sú dobrí bežci. Veľkou výhodou je, že pri canicrosse ste flexibilní, môžete so svojím psom bežať vždy a všade, aj na dovolenke. Aj tu sa štvornohý priateľ naučí spolupracovať so svojím pánom. Výsledkom je silné puto a veľa zábavy.

Znovu za stolom mi teraz ide všetko omnoho ľahšie ako predtým. Pauza mi spravila dobre. Opäť som sústredená, a mám aj potešenie z práce. A Bonnie? Spí schúlená na svojom pelechu a začína snívať. Jej zadné labky sa mykajú, vyzerá to, ako keby chcela zabehnúť ešte pár kôl. Má pravdu.

BUCH TIPP Knižný tip: Veľká kniha hier pre psy

Praktický poradca pre majiteľov psov, ktorí sa chcú svojmu miláčikovi viac venovať. Vhodné pre deti i dospelých, laikov i kynológov, fyzicky zdatných psíčkarov i milovníkov domácej pohody. Jasné a zrozumiteľné návody na hry doma a vonku, činnosti na pár minút i celý voľný deň. Hry s dostupnými domácimi rekvizitami, ako sú napríklad krabice od topánok, deka alebo dáždnik a rôzne úrovne obťažnosti. Základy poslušnosti, hľadanie predmetov, parkúr v obývačke, hry pre chytré hlavičky a dobrodružné prechádzky. Zamestnajte svojho psíka a naučte ho novým trikom. Podklady poskytlo kníhkupectvo www.martinus.sk.

Agility

 

Agility

Agility (po anglicky obratnosť, svižnosť) je jedným z najobľúbenejších druhov športu pre psy. Ide tu o rýchlosť, šikovnosť a komunikáciu medzi psíkom a pánom, resp. paničkou. Prekážkový parcour v sebe spája tunel, slalom, prekážky, pneumatiky a mnoho ďalšieho, čo musí pes a človek zdolať. Video k téme:

Agility – Championship Final | Crufts 2016

 

5 jednoduchých cvičení na prechádzke so psom

 

Človek & zviera: Ako sa udržať v kondícii

  1. Vykročte na nové cesty. Nielen že obmeníte vašu prechádzku, ale aj váš pes bude aktívnejší. Nové stopy, dojmy a pachy podporia štvornohého miláčika prirodzeným spôsobom.
  2. Schovajte dobrotu. Do hromady lístia alebo na nerovnú zem – schované dobroty podporujú nielen čuch, ale aj zábavu.
  3. Balansujte alebo sa plazte. Kmene stromov alebo lavičky v parku môžete využiť na malé cvičenia rovnováhy a pohyblivosti. Ak dokáže pes balansovať na kmeni stromu alebo sa plaziť popod lavičku, dostane za odmenu dobrotu.
  4. Podporte čuch. Kameň, ktorý zodvihnete počas prechádzky, môžete o pár minút použiť ako cielený nástroj učenia, a to tak, že ho pes musí rozpoznať spomedzi ostatných kameňov. Ktorý „patrí“ pánovi alebo paničke?
  5. Hra na schovávačku. Malú schovávačku viete zakomponovať do každej prechádzky, pri ktorej máte psa pusteného. Jednoducho sa schovajte za nejaký strom a počkajte, či k vám váš miláčik nájde tú správnu stopu.