Menu

Spotreba kalórií pri behu: Toto je vo výžive dôležité

Prezradíme vám, ako môžete optimalizovať spotrebu kalórií pri behaní.

Home » Život » Spotreba kalórií pri behu: Toto je vo výžive dôležité - 05.2020

Či už ako hobby alebo v rámci prípravy na beh na dlhú trať: Pravidelné behanie si vyžaduje viac než len potlačiť v sebe lenivca a nájsť motiváciu na šport. Na našom tréningovom úspechu – a na spotrebe kalórií – sa môže odzrkadliť aj výživa. Na čo by ste mali dbať pred, počas a po behu z pohľadu výživy.

 

Takto môžete optimalizovať spotrebu kalórií pri behu

  • Pred behaním: Získajte energiu

Na krátke vzdialenosti trvajúce približne 30 minút spravidla vystačia vlastné zásoby energie tela a na takýto beh sa nemusíte cielene pripravovať. Fitness aplikácie môžu byť nápomocné tým, že do nich zaznamenáte svoje jednotky a zdokumentujete ich. Ak telo namáhate po dlhšiu dobu, musíte mu dodať energiu, ktorú na to potrebuje. Najlepšie a najrýchlejšie sa to podarí formou sacharidov s krátkym reťazcom, ako je napríklad pečivo, banán alebo aj cestoviny (bez mastnej omáčky). To však neznamená, že si môžete dovoľovať bez rozmyslenia, ak chcete tréningom schudnúť. Na to musí telo viac kalórií spáliť ako prijať.

Posledné jedlo bohaté na sacharidy by ste mali skonzumovať dve až maximálne jednu hodinu pred športovaním. Niektorí odborníci okrem toho odporúčajú pol hodinu pred behaním vypiť pohár neperlivej vody.

  • Počas behania: V závislosti od dĺžky tréningu

Počas priemerného vytrvalostného tréningu s trvaním do jednej hodiny spravidla nepotrebujete ani jesť ani piť. Vynechať pritom pokojne môžete aj izotonické nápoje – tie majú zmysel, až keď beh trvá 60 až 90 minút. Vtedy telo potrebuje prísun energie zo sacharidov a sodíka. Sodík v izotonických nápojoch zabezpečuje, že telo sacharidy rýchlo prijíma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Po behaní: Vyzbrojte svaly

Kvôli optimálnemu zásobovaniu tela po intenzívnej športovej jednotke musíte doplniť tekutiny, sacharidy a zásoby bielkovín. Ak chcete schudnúť, bezprostredne po behaní by ste sa však mali vyhnúť sacharidom a dopriať telu hodinu až dve, aby ešte spaľovalo energiu. Ak s obľubou behávate večer, nemali by ste už radšej požívať žiadne sacharidy. To však neznamená, že musíte ísť do postele hladní.

Radšej vsaďte na proteíny. Z tých sa potešia svaly, ktoré sa vďaka nim budú môcť regenerovať. Zoznam chutných zásobovateľov bielkovinami je beztak oveľa dlhší a rozmanitejší ako by sme si v prvej chvíli možno pomysleli. Popri živočíšnych potravinách jestvuje aj množstvo vegánskych možností s vysokým obsahom proteínov. Napríklad quinoa, amarant, ovsené vločky alebo šošovica a alternatívy mäsa na prípravu vegánskych jedál. Aj doma pripravené proteínové nápoje, napríklad s nízkotučným tvarohom a ovsenými vločkami, núkajú zdravú alternatívu proti malému hladu.

  • Počas pretekov: Vhodný je mix

V samotný veľký deň je rozhodujúce najmä načasovanie. Vyvážené energeticky výdatné raňajky s dobrým mixom sacharidov sú dôležité kvôli posilneniu tela pred dlhším behom. Kávu alebo čaj radšej vynechajte, lebo odvodňujú telo. V ideálnom prípade nechajte medzi raňajkami a behom uplynúť jeden a pol až dve hodiny.

Krátko pred behom si môžete v závislosti od trvania dať ešte niečo malé na energiu, aby ste doplnili zásobník glykogénu, telesnú rezervnú látku na výmenu sacharidov. Napríklad hroznový cukor, müsli tyčinku alebo sušené ovocie.

Hore
OKViac informácií