Menu

Starostlivosť o detskú pokožku v zime

Je vlhko a chladno, no deti napriek tomu patria von: Ale so správnou starostlivosťou!

Home » Rodina » Starostlivosť o detskú pokožku v zime - 11.2019

Skákanie v mlákach po daždi, zbieranie farebných listov, podnikanie výletov a dobrodružných sánkovačiek – jeseň a zima dokážu ponúknuť množstvo výborných aktivít vonku. Aby boli bábätká a malé deti dobre vyzbrojené proti chladu, mali by dostať správnu starostlivosť.

Dospelí síce počas chladnejších mesiacov tiež potrebujú intenzívnejšiu starostlivosť než v lete, ale ich pokožka na rozdiel od detskej disponuje lepšou ochranou proti vonkajším vplyvom. Zatiaľ nedozretá štruktúra detskej pokožky si teda vyžaduje zvláštnu ochranu.

Jedným z dôvodov sú ešte nie celkom vyvinuté mazové žľazy. To spôsobuje, že pokožka je veľmi chudobná na tuk a na premenlivé vonkajšie vplyvy môže reagovať veľmi citlivo. Preto je dôležité stabilizovať ochrannú funkciu pokožky dostatkom tuku a vlhkosti. V opačnom prípade hrozí vznik suchých, svrbivých miest, ktoré nie sú pre malých len nepríjemné, ale vplyvom škrabania môžu viesť dokonca k prasklinkám v pokožke a vzniku zapálených miest. Aby sa to nestalo, mali by mať maličkí vlastný program starostlivosti.

Dobrá ochrana počas studeného ročného obdobia

Pred odchodom na čerstvý vzduch nakrémujte predovšetkým tie miesta, ktoré nie sú prikryté hrubou vrstvou, ako tvár a ruky. Mali by ste na ne použiť mastný krém, najvhodnejšie sú takzvané „krémy do chladu“ alebo aj „krémy do vetra a do každého počasia“. Vďaka vysokému podielu tuku sú aj pri nižších teplotách dobre roztierateľné. Bezpodmienečne by ste sa mali vzdať ľahkých krémov na leto, ktoré často obsahujú veľa vody. Tie by mohli vplyvom odparovania chladiť pokožku. Predovšetkým počas slnečných dní použite aj v zime dostatočný ochranný faktor. Sneh odráža slnečné lúče a zintenzívňuje tak slabšie zimné slnko. Najvhodnejšie sú špeciálne krémy na opaľovanie na zimu. Pomáda na pery pre deti sa zmestí do každého vrecka a dá sa veľmi jednoducho naniesť aj vonku. Pre citlivé detské pery to môže byť produkt bez farbív a parfumov.

Potom šup do vane

Po návrate do tepla odstráňte krém do chladu mäkkým uterákom, aby nedošlo k akumulácii tepla. Jeden až dvakrát týždenne môžete dieťatko hneď vykúpať v teplom kúpeli. Počas zvyšných dní postačí umyť jemnú pokožku bábätiek a malých detí teplým vlhkým froté uteráčikom. Je jedno, či v detskej vaničke alebo neskôr vo veľkej vani, najdôležitejšie je nenechať dieťa nikdy samo. Z tohto dôvodu by ste mali všetky potrebné pomôcky ako uteráky, prísady do kúpeľa a pod. pripraviť na dosah ruky už pred kúpaním. Teplota vody by mala mať okolo 35 stupňov; najlepšie ju skontrolujete detským kúpeľovým teplomerom. Vo vani potom dieťatko jemne umyte froté uteráčikom. Vlasy namáčajte až nakoniec, aby sa dieťatko cez hlavu neochladilo. Malé deti idú do vane najradšej vtedy, keď ich tam čaká trocha zábavy. Veselé prísady do kúpeľa, ktoré dobre penia a hrajú pestrými farbami, sú veľmi obľúbené. Po opustení vane sa detičky potešia mäkučkému uteráku či osuške s kapucňou, ktorá dokáže zabrániť rýchlemu ochladeniu mokrej hlavy. Pred nasledujúcim ošetrením by ste mali pokožku dobre vysušiť prikladaním uteráka.

Ošetrujúci záver

Po zábavnom kúpeli by sa nemalo zabudnúť na ošetrenie. Aby ste pokožke vrátili potrebnú vlhkosť, najlepšie bude siahnuť po zvlhčujúcich krémoch s dostatočným obsahom tuku. Preto vymeňte ľahšie letné produkty za výživnejšie zimné krémy. Účinné látky ako nechtík alebo rumanček môžu upokojiť pokožku podráždenú výkyvmi teploty. Teraz môžete jemne nakrémovať celé telo dieťatka. Ak chcete, môžete to spojiť s krátkou masážou. Zvlášť by ste si mali nechať záležať na miestach, ktoré všeobecne majú sklony k vysušovaniu, ako chodidlá, píšťaly, lakte. Takisto tie miesta, ktoré boli vystavené chladu, si zaslúžia dávku krému navyše.

Hore
OKViac informácií