Active Beauty
Prirodzená

Prirodzená

Potenie je niečo úplne prirodzené. Tak ako dezodoranty  z prírodnej kozmetiky.

V ľudskom tele máme skoro 5 miliónov potných žliaz, ktoré zabezpečujú optimálne vyrovnávanie teploty vďaka vylučovaniu a vyparovaniu vlhkosti. Potenie je našou vnútrotelovou klímou. A tú súrne potrebujeme. Niektoré dni prídeme až o dva litre tekutiny. Najväčšie potné žľazy sa nachádzajú na pätách, rukách, na čele a pod pazuchami. Každú kvapku, ktorá je viditeľná na našom oblečení, považujeme za nepríjemnú. A to aj napriek tomu, že pot je vlastne bez pachu. Typický zápach vzniká vtedy, keď sa pot zmieša s baktériami na pokožke.

S pomocou dezodorantov dáme baktériám najavo, že nemajú šancu.

PRÍRODNÍ POMOCNÍČKOVIA

Ide to aj prirodzenou cestou. Takto sme sa dostali opäť k téme prírodnej kozmetiky. Tieto dezodoranty pracujú predovšetkým s prostriedkami, ktoré tlmia rozmnožovanie baktérií a zabraňujú vzniku zápachu potu. Ide o prirodzené extrakty z listov, kvetov bylín alebo minerálne substancie ako kremelina, silikáty alebo minerálne soli. Ako prírodné emulgátory sú väčšinou nasadené geneticky neupravené sójové lecitíny. Vegánstvo je témou, škodlivé freóny sú tabu. Používajú sa ekologické pumpičky, tuhé alebo guľôčkové dezodoranty. A recyklovateľné sklenené fľaštičky, ale to je samozrejmé. Taktiež sú tieto výrobky, tak ako všetky prírodné produkty, bez alkoholu, umelých farbív a konzervantov.

prirodna kozmetika, deodoranty

Voňavý.Dezodoranty z prírodnej kozmetiky sa starajú o príjemnú vôňu počas stresových dní. Udržia nás dlho sviežich a fit. Viac sa dozviete z ponuky produktov.

RȎZNE LÁTKY

Používajú sa vysokokvalitné éterické oleje, ktoré skvelo voňajú, a látky, ktoré neupchajú potné žľazy a ošetrujú citlivú pokožku v podpazuší. To dokážu predovšetkým aloe vera alebo nechtík lekársky. Zázračné orechy a harmanček upokojujú pokožku, čo pôsobí pozitívne hlavne po holení. Šalvia alebo rozmarín dokážu udržať pot na uzde. Zázvor a klinčeky tlmia vznik zápachových baktérií. Prírodné tuky ako mangové maslo, olivový alebo bodliakový olej udržiavajú pokožku v podpazuší takú jemnú, že nevysychá a nepáli. Kto má citlivú pokožku, mal by vyskúšať dezodoranty obsahujúce trietylcitrát, príbuzného kyseliny citrónovej, ktorý sa nachádza aj v čerešniach. Znižuje hladinu pH v podpazuší tak, že sa pot nemôže rozkladať.

Igor Černošik, sortimentný manažér dm.

„Je dôležité vedieť, že každý človek má individuálnu bakteriálnu flóru. Z tohto dôvodu neúčinkuje každý prírodný dezodorant u každého rovnako. Pokiaľ niekto nie je s produktom spokojný, môže pokojne vyskúšať iný, až kým nenájde ten, ktorý mu vyhovuje.“

Zvyknutie si na dezodorant z prírodnej kozmetiky vyžaduje dávku trpezlivosti, avšak po dvoch týždňoch by už mala byť pokožka v podpazuší opäť v rovnováhe. Ak presedláme na prírodnú kozmetiku, mali by sme myslieť na jedno: guľôčkové dezodoranty a tie s pumpičkovým rozprašovačom nemajú tú istú silu a trvanlivosť ako napríklad aerosolové rozprašovače. Tieto však na základe ich zloženia nemôžu byť zaradené do sortimentu prírodnej kozmetiky. „To môže byť jedným z dôvodov, prečo ľudia dezodorantom z prírodnej kozmetiky veľmi neveria“ uvádza Igor Černošik. To však vôbec nemusí byť pravda, a s vhodným produktom dôjde k náprave.

DVA ÚČINKY

Dezodoranty a antiperspiranty pôsobia dvomi rozdielnymi spôsobmi. Normálne dezodoranty, či už z prírodnej kozmetiky alebo konvencionálne, brzdia baktérie už v zárodku. Antiperspiranty pôsobia priamo na potnú produkciu, kde ju jednoducho potláčajú. Keď hovoríme o antiperspirantoch, musíme sa pozastaviť pri toľko diskutovaných hliníkových soliach. Tie sa totiž vyskytujú aj v prírodnej kozmetike. Takzvané kamence sú získavané z bridličnatej horniny a sú používané v deo kryštáloch. Kvôli svojmu zloženiu sa nedokážu dostať cez póry a pôsobia len na povrchu pokožky, kde vytvárajú maličké kryštáliky, ktoré zabraňujú vzniku zápachových baktérií.

BUCH TIPP Prírodne.

alverde dezodorant. Zloženie morských minerálov ponúka spoľahlivú a dlhodobú ochranu. Osviežujúca vôňa vodnej mäty sa postará o celodenný pocit sviežosti.

Hliník je najpoužívanejší kov široko-ďaleko. V prírode je dostupný v rôznych formách vo väčšine hornín, v pôde a vo vegetácii. Väčšina potravín preto taktiež obsahuje trochu hliníka. Podľa druhu stravy zje priemerný dospelý človek od 3 do 10 mg hliníka denne.

Igor Černošik: „U hliníkových solí je problém v tom, že ich tak či tak prijímame príliš veľa. Hlavne kvôli strave v dózach a nápojoch vo fľašiach.“ Aj keď tieto látky nie sú životu nebezpečné, predsa len ovplyvňujú prirodzené ochranné funkcie pokožky a vyvádzajú bunkové jadrá z rovnováhy. Potenie na prírodnej báze je preto znovu v kurze.

Látky prírodnej kozmetiky a ich účinky:Čítať ďalej

ÚČINNÉ Z PRÍRODY

Dezodorantovo. Šalvia, tymián, rozmarín držia pot na uzde.
Adstringentný. Extrakt z dubovej kôry sťahuje cievy.
Antibakteriálny. Zázvor, klinčeky a santalové drevo bojujú proti baktériám.
Dezinfikuje. Čajovník.
Starostlivosť. Aloe vera, levanduľa, nechtík lekársky.
Upokojujúce. Harmanček.
Zachovávajú vlhkosť. Olivový olej, extrakty z ruže.
Osviežuje a chladí. Mäta a myrha.
Eva Mühlbauer

Novinárka, ktorá má rada všetky krásne veci. Vyznávačka módy, vášnivá čitateľka a baletka. Svoj prvý beauty produkt si kúpila v 12 rokoch, a to make-up od dm značky alverde. Už 20 rokov nevyšla z domu bez nalakovaných nechtov.