Menu

Príručka zimnej starostlivosti

Ako telo prečká zimu vďaka starostlivosti.

Home » Krása » Pokožka » Príručka zimnej starostlivosti - 01.2017

Vnútri kancelárie prekúrený vzduch, vonku teploty pod nulou. Rozdiel niekedy aj 30 stupňov. Vo svojej koži sme dobre schované a ponechávame jej všetku prácu. A tá v zime nie je ľahká. Koža sa vysušuje, napína, svrbí, je začervenaná. A zrazu sa v nej necítime úplne príjemne. Starostlivosť o pleť a vlasy v zimnom ročnom období.

Kedy začať meniť kozmetiku?

Na jeseň. Ženy väčšinou začínajú príliš neskoro, keď už je pokožka poškodená. Vo všeobecnosti platí, že ihneď ako sa začne kúriť, odporúča sa prejsť na výdatnejšie výrobky s vyšším obsahom lipidov.

Čo je dôležitejšie, hydratačné alebo mastné výrobky?

Oboje. Najlepšia je hydratačná kozmetika, ktorá zvlhčuje, mastí a obsahuje lipidy. Pri menej ako ôsmich stupňoch začína koža produkovať maz. Ten sa však stará o pružnosť najvrchnejšej vrstvy pokožky a chráni pred votrelcami. Prirodzený mastný ochranný film pokožky sa tak neustále stenčuje. Pokožka potrebuje pri klesajúcej vlhkosti vzduchu pravidelnú hydratáciu a mastenie. Dobré sú výrobky, ktoré zachovávajú takzvaný hydrolipidový film. Hydratačné krémy sa hodia pre od prírody mastnú pokožku a pre pokožku s veľkými pórmi. Suchá pleť potrebuje výdatnú starostlivosť s vysokým podielom tukov. Vodové krémy alebo fluidá nie sú vhodné na zimu. Obsiahnutá voda na pokožke zamŕza a spôsobuje len viac škody ako osohu.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Starostlivosť o pery: čas na jemnosť 

Ako sa starať o svoju pleť v prehriatych priestoroch?

Ak sedíte celý deň v dobre vykúrenej kancelárii, mali by ste si pod denný krém naniesť ešte aj hydratačný krém. Najlepšie môžete proti strate vody bojovať v noci poriadnou hydratáciou. Ak sa pri mínusových teplotách zdržiavate dlhšiu dobu vonku, použite radšej veľmi mastný krém. Ten vytvorí na pokožke ochranný film. V zime môžete zameniť aj denné a nočné krémy. Aspoň, kým sa neminú.

Mala by som vymeniť aj výrobky na čistenie pleti?

Ak máte sklon k citlivej pleti, určite by ste mali prispôsobiť denné čistenie pleti ročnému obdobiu. Jemné pleťové mlieka a odstraňovače mejkapu s upokojujúcimi látkami ako napríklad aloe vera alebo harmanček sú ideálne. Od parfumovaných gélov a pleťových vôd s obsahom alkoholu ruky preč. V zime si dávajte pozor na mydlo, zbytočne pleť vysušuje. Voda pokožke vlhkosť nedodá, chlad jej ju odoberie. Vodu môžu dodať hydratačné výrobky na čistenie pleti. Výrobky s látkami ako glycerín, urea alebo ceramidy chránia pokožku pred vysušením.

Mala by som v zime zabudnúť na peelingy?

Úplne zabudnúť nie, len výrazne obmedziť a používať jemný telový peeling. Raz za jeden, dva týždne stačí. Ak sú na pokožke drsné červené miesta, peelingy iba ešte viac napadnú prirodzený ochranný plášť pokožky. Radšej použite ošetrujúce, hydratujúce masky na tvár.

Kúpeľ alebo sprcha?

V chladnom ročnom období znie ťažko niečo lákavejšie ako teplý kúpeľ. V zásade platí, že by ste sa mali radšej sprchovať s hydratačnými sprchovými gélmi s vysokým podielom krému alebo oleja. Koniec koncov, zásobovanie pokožky ošetrujúcimi látkami začína už pod sprchou. Optimálne sú výdatné oleje do kúpeľa alebo sprchy z mandlí, jojóby alebo pšeničných klíčkov. Ak sa nechcete vzdať kúpeľa, môžete si pomôcť správnymi prísadami do kúpeľa s hydratačnými substanciami.

Malý tip: Čím je voda teplejšia, tým viac vysušuje kožu. Aby ste nepoškodili ochranný kyslý plášť kože, nemali by ste sa po kúpeli utrieť úplne do sucha, stačí kožu len zľahka osušiť. Pôžitok je síce polovičný, ale koža to tak má radšej. Mastné telové mlieka alebo oleje sa výborne hodia na dennú starostlivosť. Pri krémovaní nezabúdajte na suché miesta na lakťoch, kolenách, krku a dekolte. A s krémovaním to nepreháňajte. Zimná starostlivosť by mala byť zakaždým s mierou a cielená, inak sa Vám môže stať, že pokožka si odvykne sama regulovať podiel hydratácie.

Je pravda, že aj v zime musím pokožku chrániť pred UV žiarením ?

Určite. Predovšetkým vonku pri lyžovaní, sánkovaní, korčuľovaní alebo pri ďalších zimných aktivitách. Sneh odráža slnečné žiarenie a zvyšuje tak jeho účinok. Pri pobyte na horách je slnko bližšie ako inokedy a preto môže rýchlo spôsobiť úpal. Pokožka je v zime mimoriadne citlivá a nie je zvyknutá na slnečné teplo. Špeciálne zimné krémy na opaľovanie (UVF 30) by teda nemali chýbať ani na zimnej dovolenke. Dodatočne chránia pokožku pred chladom a vysušením. Pri ochrane pred slnečným žiarením sa často zabúda na pery, ktoré majú veľmi citlivú štruktúru a sklon k spáleniu.

Aký význam majú tzv. coldcreams?

Pod coldcreamom rozumieme mimoriadne výdatný krém, ktorý obsahuje vysoký podiel oleja a vosku a väčšinou je to tzv. emulzia vody v oleji. Názov pritom poukazuje na chladivý pocit, ktorý krém pri nanášaní vyvoláva. Coldcreams sú ideálne pre veľmi citlivú pleť. Extra mastný coldcream je účinnou zbraňou proti chladu a vlhkosti. Obsiahnutý včelí vosk urýchľuje regeneráciu suchej pokožky a pôsobí proti pocitu napätia a začervenaniam. Ak máte veľmi suchú pleť, môžete coldcream používať bez obáv každý deň. Ak máte sklon k zmiešanej pleti, nemali by ste takýto krém používať častejšie ako jedenkrát týždenne. Hrubá vrstva coldcreamu chráni pokožku aj pri lyžovaní. Avšak po lyžovaní by sa mali zvyšky coldcreamu odstrániť, aby nedošlo v pokožke k prívalu tepla. Mimoriadnu pozornosť by ste mali v zime venovať partiám okolo očí. Tenká pokožka pod očami je zasiahnutá suchom a chladom silnejšie ako zvyšné miesta na tvári. Potrebuje veľmi výživnú starostlivosť. Krém naneste na vatový tampón a ten nechajte položený na pár minút na zatvorených viečkach.

Neustále mám drsné ruky, čo s tým robiť?

Ruky sú drsné a popraskané a podobajú sa na šmirgeľ. Ani teplé rukavice, ani krémovanie každých desať minút nevylepší ich stav natrvalo. Výživné krémy na ruky, ideálne s obsahom urei, vytvoria pri pravidelnom používaní dobrý ochranný plášť. No o nápravu sa postarajú aj masky na ruky. Naneste na ruky mimoriadne výdatný krém na ruky a následne ich zabaľte do potravinovej fólie. Vznikne teplo, ktoré umožní látkam vstrebať sa hlboko do pokožky. Tá je vďaka nim odolnejšia.

Tipy na produkty v zimnom období

Kúpeľ. Hrubozrnný granulát do kúpeľa DAS gesunde PLUS uvoľnuje a ošetruje pokožku a obsahuje vyvážený podiel minerálnych látok a stopových prvkov.
Sprcha. Balzam s bohatým olejovým komplexom Balea sa nanáša priamo v sprche. Zanechá jemnú pokožku - a to bez použitia telového mlieka.
V noci. Nočný krém alverde prispieva vďaka dôležitým výživným látkam k regenerácii kože, ktorá ostáva krásne hebká.
Počas dňa. Vegánsky olej na tvár alverde revitalizuje a dodáva tvári novú silu, tá ostáva hladká a elastická.
Ochranná vrstva. Denný krém alverde chráni pleť pred vysušením a zvlhčuje ju.
Ochranca. 24 H krém alverde Sensitiv sa rýchlo vstrebáva, upokojuje citlivú pleť a udržuje prirodzenú rovnováhu pokožky.
Zamatové ruky. Výživné prísady krému na ruky Balea sa vďaka olivovému oleju, olivovému maslu a panthenolu mimoriadne intenzívne postarajú o suchú kožu.

 

Čítať ďalej: Zimná starostlivosť o vlasy

9 tipov na zimnú starostlivosť o vlasy

Ani naše vlasy si pri pretrvávajúcich zmenách teploty nevedia dať rady. Máme zopár tipov a trikov na zimu, aby vlasy a pokožka pod nimi dobre zvládli toto chladné ročné obdobie. Vašu bežnú starostlivosť môžete prispôsobiť chladnému ročnému obdobiu.

1. Základ pekných vlasov položíte už pri ich umývaní, česaní a sušení. Používajte len vlažnú vodu a jemné šampóny, ktoré dodávajú veľa vlhkosti. Všetko vždy dôkladne zmyte, pretože neumyté zvyšky zanechajú vlasy bez lesku.
2. Jemné vlasové produkty alebo detské šampóny ošetria suchú pokožku na hlave a dodajú jej vlhkosť.
3. Pred úpravou naneste zakaždým ochranný sprej proti teplu, najmä ak používate žehličku na vlasy alebo kulmu.
4. Fénovanie: Nechajte vlasy vyschnúť na vzduchu zakaždým, keď je to možné. Inak platí, že by ste ich mali fénovať krátko ale efektne.
5. Hneď po umytí pripravte vlasy na sušenie.
6. Kvôli permanentne vykúrenému vzduchu majú vlasy tendenciu vysušiť sa. Ak vašim vlasom doprajete 2x týždenne ošetrujúce umytie, máte už z polovice vyhraté.
7. Olej na vlasy: Po umytí sa ponúka naniesť trochu oleja na vlasy po celej dĺžke a do končekov. To vlasy intenzívne ošetrí a dodá im skvelý lesk.
8. Zopnuté vlasy pritom pomáhajú znížiť nebezpečenstvo lámania vlasov počas tohto chladného ročného obdobia. Práve rozpustené vlasy sa v zime ničia na golieri kabáta alebo na šáli.
9. Práve v zime schovávame naše vlasy často pod nejakú pokrývku hlavy. Aby naše vlasy vyzerali skvelo aj napriek nej, mali by sme si ju nasadiť až vtedy, keď sú vlasy úplne suché. To zabráni nepekným ohybom a minimalizuje nebezpečenstvo polámania vlasov.

Hore
OKViac informácií