Menu

Wellness zo sveta

Predstavujeme svetové wellness trendy.

Home » Pôžitok » Wellness » Wellnesszo sveta - 06.2016

Ďaleké kultúry nám priblížili svoje exotické rituály pohody. Wellness procedúry pochádzajúce z iných kontinentov nájdeme prakticky hneď za rohom. Úplne v pohode si zacestujeme okolo Zeme. A zadovážime si aj pár suvenírov.

Pantai Luar

Bylinkový sen z Indonézie: Pantai Luar znamená v slovenskom preklade na nových brehoch. A tak sa aj po tejto masáži cítite. Táto masáž pomocou vrecúšok vychádza z konceptov východnej Ázie. Medzičasom sa prispôsobila európskym záľubám. No napriek tomu zanechá vo vás takáto masáž voňavými bylinkami čistý pocit Ďalekého východu. Zloženie byliniek sa môže meniť podľa ročného obdobia a terapeuta, väčšinou sú to čierny sezam, kurkuma, tamarind, škorica, bobule, ďumbier a kefírové listy. Najskôr sa koža ovlaží aromatizovanou vodou a namastí voňavým olejom. Až potom prichádza na rad samostatná masáž horúcimi ľanovými vrecúškami, v ktorých sú zabalené bylinky. Pre vysokú teplotu vrecúšok by pantai luar mali vykonávať len certifikovaní profesionáli.

Wohltuend. Die massegeform aus Indonesien strafft und durchblutet.

Blahodarná. Táto forma masáže z Indonézie povzbudzuje telo.

Suveníry: Pokožka sa napne, podporí sa prekrvenie a nabudí sa detoxikácia organizmu. Zároveň sa obnovujú bunky a uvoľňuje napätie vo svaloch.

Tip na vôňu: Chcete si preniesť typickú vôňu Indonézie do domáceho kúpeľa? Potrebujete k tomu sladké vonné tyčinky. V Indonézii cítiť vo vzduchu aj vôňu čerstvého ovocia.

Lomi Lomi Nui

Uvoľnenie ako na dovolenke na Havaji: Lomi lomi nui sa označuje aj ako havajská chrámová masáž. Po prvé preto, lebo Havajčania nazývajú ľudské telo aj chrám duše, a po druhé preto, lebo ju pôvodne svojimi energizujúcimi tanečnými pohybmi vykonávali kahuni, tradiční havajskí liečitelia. Lomi znamená modelovať, drhnúť, tlačiť, nui znamená nezvyčajný. Celé telo sa masíruje v tradičnom zmysle slova, no nielen to. Aj sa zľahka ponaťahuje a povystiera. Rituál je sprevádzaný uvoľňujúcimi havajskými tónmi a príjemne voňavými olejovými zmesami.

hawaii massage

Prebúdzajúca. Havajská masáž osvieži.

Suveníry: Mali by sa uvoľniť natiahnuté svaly z minulosti a aktuálne bloky, ako aj odbúrať stres a zastaraný spôsob uvažovania. Cieľom je vnútorná harmónia, sebaláska a pocit bezpečia. Vďaka hlbokému uvoľneniu počas procedúry, ktorá sa môže natiahnuť aj na niekoľko hodín, telo úplne nanovo ožíva. Najmä ak vás masírujú štyrmi rukami.

Tip na vôňu: Typická pre Havaj je vôňa kvetinových reťazí, ktoré sú napríklad z orchideí alebo plumérií.

Wambo Mambo

Bambusová masáž domorodcov: Wambo Mambo znamená niečo, čo ide do hĺbky. A presne to robí táto masážna technika austrálskych domorodcov, ktorá je čoraz častejšie v ponuke našich wellness zariadení. Bežne sa pri nej nepoužíva žiadny olej, zato však bambusová palička. Prechádza sa ňou silou po chrbte v smere svalových vlákien a priečne proti nim, potom sa uhládzajú meridiány. Musíte to vydržať, ale oplatí sa, pretože takýmto spôsobom sa uvoľní aj hĺbkové napätie svalov. Na záver ošetrí masér telo pomocou kožušinovej rukavice, aby aktivoval aj najvrchnejšiu vrstvu pokožky.

junger Mann Bambus massage

Uvoľňujúca. Vďaka bambusovej masáži domorodcov sa svaly poriadne uvoľnia.

Suveníry: Wambo Mambo masáž má uvoľniť svaly, nabudiť prekrvenie, viesť k hlbšiemu uvoľneniu a zintenzívniť vnímanie vlastného tela. Okrem toho dodáva nádherný pocit ľahkosti a pomáha načerpať novú energiu.

Tip na vôňu: Austrália, krajina domorodcov, kengúr a koál, vonia ako bambus, eukalyptus a slnko.

Ďalšie uvoľňujúce procedúry: Čítať ďalej

Parný kúpeľ Rasul

Egyptská studňa mladosti: Prastarý ceremoniál parných kúpeľov pre všetky zmysly pochádza z Egypta. Najskôr sa telo namydlí voňavou, ošetrujúcou liečivou penou. V jednotlivých regiónoch sa potierajú rôznymi penovými variantmi. Minerálne látky sa vďaka jemnej pare a zľahka stúpajúcej teplote až po približne 40 stupňov dokážu silnejšie rozvinúť. Následne sa vlhká pena pomaly krúživými pohybmi rozotiera po koži a pôsobí ako šetrný zjemňujúci píling. Parný kúpeľ Rasul sa ukončí teplou sprchou. Takto hĺbkovo vyčistená koža veľmi dobre prijíma hodnotné ošetrujúce oleje.

Revitalizujúca. V egyptskom kúpeli Rasul dochádza k uvoľneniu energií.

Suveníry: Lepšie prekrvenie kože, pevnejšie a prečistené väzivá a prebudená látková premena. Okrem toho sa cítite príjemne uvoľnene a zázračným spôsobom omladená. Kúpele Rasul sú čoraz častejšie v ponuke domácich wellness hotelov.

Tip na vôňu: Typické vône Egypta sú na jednej strane sladké, ťažké vône rozprávajúce o horúcej krajine na Níle, na druhej strane však aj jemné, vzdušné citrónové vône, ktoré vás udržia v bdelosti.

Floating

Nadnášanie ako v Mŕtvom mori: V žiadnych iných vodách na svete sa nevznášate na hladine ako korok, ktorý sa nedokáže ponoriť. Dôvodom je vysoký obsah soli v Mŕtvom mori, až okolo 30 %. Tento stav beztiaže napodobňuje vo floating vaniach s koncentrovanou slanou vodou medzičasom vari každý vo veľkom meste. Z hľadiska terapie je to niečo pre pacientov so syndrómom vyhorenia alebo jednoducho pre každého na uvoľnenie. Cieľom je odstrániť všetky podnety. Preto sa pláva v úplnej tme. Môžete pritom snívať, meditovať alebo si zdriemnuť. Rozpustená soľ zatiaľ vytvára na pokožke istý druh ochranného filmu. Preto môžete v nádrži ostať aj dlhšie bez toho, aby ste pokožke uškodili.

Floating Entspannung pur

Vypnutie. Pri floatingu sa telo jednoducho vznáša na vodnej hladine. Uvoľnenie pre telo aj dušu.

Suveníry: Normálne musí mozog používať veľkú časť svojej kapacity na to, aby spracoval vonkajšie podnety a reagoval na ne myšlienkami. Vo floating nádrži ste od týchto vnemov odbremenení a môžete jednoducho vypnúť. Máte pocit, že sa vznášate, a za krátky čas odbúrate všetok stres.

Tip na vôňu: Suchý, príjemne teplý vzduch pri Mŕtvom mori vonia silno korenisto.

Lávové mušle

Blahodarné Venušine mušle z Pacifiku: Táto obzvlášť jemná masáž sa robí s pravými, samovyhrievacími Venušinými mušľami, ktoré väčšinou pochádzajú z Filipín. Lávové mušle veľkosti dlane sa naplnia špeciálnou zmesou z rias, minerálov a chalúh, ktorá vás zohrieva dlhšie ako hodinu. To znamená dlhšie, ako trvá samotná 60-minútová kúra. Masér pracuje podľa voľby s plochou stranou mušlí alebo s ich hranami, podľa potreby. Táto metóda je vhodná najmä pre osoby citlivé na bolesť, keďže masér vyvíja veľmi malý tlak. Zážitok je zavŕšený exotickými masážnymi olejmi.

Všestranná. Venušine mušle sú nielen chutné na tanieri, ale aj fantastické pomôcky pri masáži.

Suveníry: Hlavným cieľom je uvoľnenie. Vďaka príjemnému teplu sa môžu napäté svaly znovu uvoľniť, vďaka jemným dotykom a príjemným arómam sa zbavujeme aj vnútorného napätia. Výsledkom je čistý prázdninový pocit.

Tip na vôňu: Keď myslíme na Pacifik, cítime silnú vôňu citrónov, limetiek a voľnosti.

Ajurvédske kúry

Indická múdrosť pohody: Za výrazom ajurvéda, po slovensky veda o živote, sa neskrýva chvíľkový wellnessový trend, ale indické liečiteľské umenie staré tisícročia, ktoré má aj preventívny charakter. Podľa ajurvédskeho učenia pozostáva každá forma matérie z jednej kombinácie piatich podstatných prvkov: zem, voda, oheň, vzduch, éter. V ľudskom organizme sa prejavujú ako tri pre oko neviditeľné energie – vata, pitta, kapha. Tie riadia všetky funkcie tela, rozumu a vedomia. Cieľom ajurvédskych kúr je dostať tieto tri „doshas“ do rovnováhy, aby sme predchádzali chorobám. Pri takejto kúre sa rovnováha dosahuje pomocou teplých terapií, olejových kúpeľov na očných partiách, výplachmi a masážami. V ajurvédskych štúdiách alebo wellness hoteloch ponúkajú často aj samostatné procedúry ako napríklad pizzichilli, v preklade kráľov odliatok. Pri tejto vysoko uvoľňujúcej zmesi masáží, teplých a olejových terapií sa na telo vyleje a jemne doň vmasíruje až šesť litrov oleja.

Ayurveda

Olejová. Ajurvéda je veľmi olejová záležitosť. Ale presne to spôsobuje moc týchto procedúr.

Suveníry: Detoxikácia a prečistenie sú dôležitými cieľmi pri ajurvédskych kúrach. Podobne ako pri pôste môže takýto očistný proces vyvolať potláčané emócie a zážitky, ale aj vyniesť na povrch silné stránky, o ktorých sme nevedeli. Celkovo by sa malo upustiť od starého a nazbierať nová energia.

Tip na vôňu: Prevládajúce vône v Indii sú sladkasté, parfumované pižmové a rozmarínové arómy.

Claudia Wallner

Claudia Wallner je spisovateľka na voľnej nohe, ktorá najradšej píše o wellness, fitness, zdraví a stravovaní, pretože sú to témy, ktoré sú pre ňu najobľúbenejšie aj vo voľnom čase. V kondícii sa udržiava pomocou pilatesu, baletu a jogy, je nadšená aj z nových trendových športov a kombinuje termálne víkendy s túrami v lese. Okrem toho rada a veľa varí pre priateľov a rodinu a už roky sa snaží presvedčiť svoje dcéry, (12 a 15), že jedlo pripravené z bio surovín môže aj dobre chutiť. Niekedy sa jej to dokonca podarí.

Hore
OKViac informácií