Menu

Takto si ochránite a ošetríte tetovanie

Milovníci tetovania by mali dbať na prípravu, prvotné zaopatrenie a ošetrovanie pokožky.

Home » Krása » Takto si ochránite a ošetríte tetovanie - 06.2019

Tetovanie môže byť ozajstným umeleckým dielom. Kto sa včas začne starať o jeho zachovanie, môže sa neskôr zaobísť bez jeho dodatočných úprav. Tetovanie dnes patrí k životnému štýlu mnohých ľudí. Je prejavom osobnosti, spomienky, názoru a omnoho viac. Bez ohľadu na to, aký motív zdobí ženské či mužské telo, všetci milovníci tetovania by si mali dať záležať na dobrej príprave, prvotnom ošetrení a starostlivosti o pokožku.

Predpríprava

Správna starostlivosť by mala byť témou už pred tetovaním. Jednu až dve hodiny pred termínom by ste sa mali osprchovať vlažnou vodou, aby ste príslušné miesto na pokožke dôkladne vyčistili a odstránili odumreté čiastočky kože. Pokožku následne nekrémujte. Vyholenie vybranej časti pokožky by mal prevziať tetovač. Ak je pokožka práve podráždená alebo poškodená spálením od slnka, radšej termín presuňte.

Prvotné ošetrenie

Tie najdôležitejšie opatrenia hneď po zákroku urobí tetovač. Veď tetovanie je vlastne otvorená rana, ktorú je potrebné ošetriť profesionálne. Vo väčšine prípadov sa prelepí fóliou, ktorá na pokožke zostane cez noc. Potom možno pokožku jemne umyť mydlom s neutrálnym pH a vlažnou vodou. Vyhnite sa parfumovaným sprchovým gélom a silnému treniu, osušte sa len jemným prikladaním čistého uteráka. Pokožka by mala ešte niekoľko minút schnúť, skôr než na ňu nanesiete tenkú vrstvu vhodnej liečivej masti na tetovanie. Počas nasledujúcich dní to opakujte dva – až trikrát denne. Kúpeľ vo vani, kúpalisko, dlhé sprchovanie a slnko sú počas prvého týždňa tabu. Aj šport by mal trochu počkať, pretože potenie by mohlo narušiť hojenie. A v žiadnom prípade si to neškriabte! Ak by sa aj vytvorila chrasta, radšej počkajte, kým sama neodpadne.

Udržiavacie opatrenia

Keď sa chrasta z rany úplne stratí a tetovanie je zahojené, môžete sa krémovať aj bežným telovým mliekom. Kto si svoje umenie na tele pravidelne krémuje a v lete vsádza na vysoký ochranný faktor, bude sa z neho tešiť dlhšie. Ak zanedbáte dostatočnú starostlivosť, tetovanie môže rýchlejšie vyblednúť. A kto v lete pohodlne leží v tieni namiesto na priamom slnku, nechráni len umenie na svojom tele, ale aj zvyšok pokožky.

Hore
OKViac informácií