Menu

Termálne kúpele: Wellness ako za dávnych čias

Luxus jednoduchosti

Home » Pôžitok » Wellness » Termálne kúpele: Wellness ako za dávnych čias - 01.2019

Termálne kúpele a wellness nie sú novodobé výdobytky. Aj Slovensko má dlhú históriu kúpeľnej kultúry. Na niektorých miestach sa dá dnes relaxovať rovnako ako už pred stovkami rokov.

Už viac ako 2 000 rokov využívajú ľudia účinok vody, pary, chladu a tepla, aby očistili svoje telo a dušu. Už starí Gréci a Rimania budovali pôsobivé kúpaliská, kde sa stretávala spoločnosť. Návštevníci oddychovali v tepidáriu, caldáriu, laconiu a frigidáriu. Termálne kúpele a wellness teda nie sú novodobým vynálezom. Samotný pojem existuje údajne už od roku 1 654. Známy Oxford English Dictionary ho definoval ako „dobré zdravie“. Aj Slovensko má dlhú históriu kúpeľnej kultúry. Na niektorých miestach sa dá dnes relaxovať rovnako ako už pred stovkami rokov.

Uvoľnenie v kúpeľnom dome

Kúpeľné domy boli kedysi verejnými kúpeľmi. Tam sa ľudia umývali, liečili choroby a využívali príležitosť na klebety so známymi. Dnes už sú však kúpeľné domy veľmi zriedkavé.

Kúpeľná tradícia na Slovensku

Kúpeľ s pivom v Bardejove

Kúpele v Bardejove sú jednými z najobľúbenejších nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zároveň patria medzi najstaršie – píše sa o nich od polovice 13. storočia a už v tomto období boli pramene v Bardejove využívané pre svoje liečivé účinky. Koncom 18. storočia patrili medzi najnavštevovanejšie kúpele vo vtedajšom Uhorsku. Bardejovské kúpele sa však pýšia aj svojim nádherným okolím. Nachádzajú sa približne 5 km od mesta Bardejov, v pokojnom prostredí lesov Šariša.

Sú výnimočné najmä svojou kúpeľnou kolonádou, pozostávajúcou z 8 liečivých minerálnych prameňov.  Zaujímavosťou medzi procedúrami je pivný prísadový kúpeľ, ktorý sa pripravuje pridávaním „Kúpeľného piva“ s chránenou originálnou receptúrou do minerálnej vody. Pivný prísadový kúpeľ je vynikajúci na vyplavenie toxických látok z organizmu, má omladzujúce a regeneračné účinky a vďaka obsahu vitamínov, chmeľu a obilnému extraktu upokojuje pokožku.

Liečba zlatom v Turčianskych Tepliach

Kúpele Turčianske Teplice patria medzi najstaršie a najnavštevovanejšie kúpele v Európe. Majú skutočne bohatú históriu. Vraj už Žigmund Luxemburský sa kúpal v liečivej turčianskej vode. Boli vyhľadávaným miestom nielen uhorskej, ale aj poľskej a rakúskej šľachty. Od konca 19. storočia a v priebehu 20. storočia sa kúpele začali rozvíjať – prebehli v nich výstavby niekoľkých nových liečebných domov. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 518 metrov nad morom na upätí Veľkej Fatry.

Unikátnu liečebnú procedúru, pri ktorej sa využívajú zlaté plátky môžete zažiť iba v kúpeľoch Turčianske Teplice. Zlato pôsobí na pokožku regeneratívne, zlepšuje jej prekrvenie a pôsobí omladzujúco. Vzácnosť a liečivé účinky zlata sú pri terapii znásobené účinkami turčianskej liečivej vody.

Zázračná voda Trenčianskych Teplíc

Trenčianske Teplice patria k jedným z najobľúbenejších kúpeľných miest nielen na Slovensku, ale aj v Európe, podobne ako Turčianske Teplice. Pramene v Tepliciach obsahujú prírodnú sírnu termálnu vodu,  ktoré má blahodarné účinky na celý organizmus. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch sa datuje až do roku 1 247. Už v období Rakúsko-Uhorska patrili k jedným z najvýznamnejších kúpeľných miest, čo svedčí o ich dlhodobej tradícii a historickom význame.

Špecifikom týchto kúpeľov je ich vychýrený Hammam, kúpeľná hala, postavená v orientálnom maurskom slohu, ktorá bola dokončená v roku 1 888. Dnes ho kúpeľný hostia môžu využiť na odpočinok po kúpeľných procedúrach a vychutnávať si pri tom jeho nádherný historický vzhľad.

Jaskynný parný kúpeľ v Sklených Tepliciach

Termálne kúpele Sklené Teplice taktiež patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Liečebné účinky ich termálnych prameňov sa využívajú už od 16. storočia. V Sklených Tepliciach sa nachádzajú najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma – vyviera tu 7 prameňov s teplotou od 37°C do 52,3°C.

Jaskynný parný kúpeľ – „Parenica“, je jedinečná procedúra, ktorú v Európe poskytujú iba kúpele Sklené Teplice. Kúpeľ prebieha v liečivej hypertermálnej vode s vysokým obsahom magnézia a kalcia s teplotou 42°C. Táto procedúra je vhodná najmä na liečbu problémov s pohybovým aparátom.

Kúpeľný ostrov

Výnimočným kúpeľným miestom u nás je tzv. Kúpeľný ostrov v Piešťanoch. Kúpeľný ostrov ponúka nielen príležitosť na relax, ale aj kultúrny program v spoločenskom centre, rôzne športové aktivity alebo prechádzky v krásnom kúpeľnom parku. V toto nádhernom prostredí sa nachádzajú kúpele s 200 ročnou tradíciou kúpeľnej liečby – Kúpele Piešťany. V Piešťanoch sa na liečbu využíva najmä výnimočné liečivé sírne bahno v spojení s termálnou minerálnou vodou.

Medzi veľmi vyhľadávané procedúry patrí napr. Bahnisko. Ide o bazénový kúpeľ s dnom tvoreným sírnym bahnom, cez ktoré preniká minerálna voda. Bahno sa používa aj na rôzne zábaly, či už celotelové alebo čiastočné, pri ktorých sa na telo nanesie približne 5 cm hrubá vrstva bahna s teplotou 45°C.

Senné kúpele

Tento špecifický druh kúpeľnej liečby má dlhú tradíciu najmä v Rakúsku. Vznikli pôvodne na horských pasienkoch v dnešnom Tirolsku. Sedliaci sa po namáhavom kosení sena cítili oddýchnutí, ak sa v noci vyspali na čerstvom sene. Pozitívny účinok vyvolávajú éterické oleje obsiahnuté v senných lístkoch, kvetoch a bylinkách. Čím vyššie je pasienok položený, tým rôznorodejšie a účinnejšie sú rastliny.

Senné procedúry

Vo wellnes rezorte Tuffbad v Lesachtal v Korutánsku sa dedí staré poznanie o horskom sene a jeho rôznych použitiach, napríklad pri odpočinku na sennom lôžku. Každé dva roky sa kosí horské seno na vrchu Riebenkochel v nadmorskej výške nad 2 000 metrov nad morom. Éterické oleje silných liečivých rastlín sa prijímajú cez kožu a dýchacie cesty a uvoľňujú kosti a kĺby.

Therme Meran v južnom Tirolsku rozmaznávajú špeciálnym tirolským horským senným kúpeľom. Uvoľňujú sa pri ňom voňavé horské bylinky. Upokojujúci účinok sa zosilňuje odpočinkom na špeciálnej vodnej podložke. Senné éterické oleje uvoľnia svoj účinok pri šetrnom potení sa v tirolskej sennej bio saune.

Odpočinok v liečivej štôlni

Na mieste, kde sa kedysi ťažilo zlato a striebro, sú dnes prírodné terapeutické miestnosti vytesané do skaly. Ich jedinečná liečivá klíma napomáha okrem iného aj dýchacím cestám.

Terapia v liečivej štôlni

Kvôli terapii v slávnych liečivých štôlňach Gasteiner Heilstollen v Salzbursku vás zavedú asi dva kilometre dovnútra vrchu. V štôlni je teplo, navyše sa jej prirodzený obsah radónu, vlhkosť vzduchu a poloha v nadmorskej výške 1 270 metrov nad morom, postarajú o nabudenie síl na samouzdravenie.

Kneippovanie – sila vody

Liečivý účinok vody je známy už dlho. Medici ho však systematicky preskúmali až v 19. storočí. Priekopníkom bol farár a prírodný liečiteľ Sebastian Kneipp. Keď ochorel na tuberkulózu, sám si doprial ľadové kúpele v Dunaji. Aj dnes existuje veľa možností, ako pocítiť liečivú silu vody, napríklad pri Kneippových procedúrach alebo pri šliapaní vody.

Mnohé liečebné ústavy a hotely sa upísali Kneippovej kúre. Napríklad Kúpele Dudince poskytujú v rámci kúpeľnej liečby tzv. Kneippov šliapací kúpeľ.

Relax v historickom prostredí

Viedenská kúpeľná kultúra

Niektoré z verejných kúpeľov vo Viedni s historickou atmosférou sú prístupné dodnes. Kúpele Amalienbad vznikli v rokoch 1 923-1 926 a vtedy patrili k najväčším kúpeľom na svete. Tu si zaplávate v atmosfére secesného štýlu pod sklenou strechou alebo sa spotíte v jednej zo sáun. Aj kúpele Jörgerbad majú priehľadnú kupolu, aby sa svetlo odrážalo od vody a rovnako aj saunový svet s parnými kúpeľmi. Vybudované boli v roku 1 914 a dnes sú najstarším prevádzkovaným krytým bazénom nachádzajúcim sa vo Viedni.

Termálne kúpele v kúpeľnom meste Budapešť

Hlavné mesto Maďarska, Budapešť, má prezývku kúpeľné mesto. Niet sa čomu diviť, má tak veľa termálnych a liečivých vôd ako žiadne iné miesto na svete. Z takmer 120 prameňov a prírodných zdrojov vytečie denne okolo 70 miliónov litrov vody. Dnes existuje sotva 20 liečivých kúpeľov. Jedny z tých najkrajších historických kúpeľov sú kúpele Rudas, Gellért a Király.

Kúpeľná krajina Česko

Tam, kde kedysi oddychovali štátnici a šľachta, sa dnes dá stále štýlovo relaxovať, a to v architektonicky impozantných kúpeľoch v Čechách. Na približne 30 miestach po celej krajine sa používajú ešte aj dnes prírodné liečivá ako voda s obsahom minerálov, rašelina, či prírodné plyny. Najznámejšie kúpeľné mestá sú Karlove Vary, Mariánske Lázne a Františkovy Lázne. Jáchymov sú najstaršie radónové liečebné kúpele na svete a Teplice zasa najstaršie kúpeľné miesto v strednej Európe.

Viedenské kúpele Amalienbad v roku 1 927

 

Odpočinok v historickej atmosfére: kúpele Gellért v Budapešti
Hore
OKViac informácií