Menu

Ponorte sa do lesa

Dovolenka v zelenom raji.

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Ponorte sa do lesa - 08.2018

Ak hľadáte pokoj a ticho, mali by ste sa „okúpať“ v lese namiesto v mori. Predstavujeme vám pôsobivé lesné oblasti v Európe a podsúvame tipy, kde a ako preskúmať rodné lesy.

Šum lístia, praskanie vetvičiek a štebot vtákov. Nos plný osviežujúceho lesného vzduchu a sladkej vône kvetov. Prechádzka lesnou divočinou môže spôsobiť skutočné zázraky. Nezáleží na tom, čo bolo. Z takéhoto výletu sa domov vrátite uvoľnení a odpočinutí. Oči aj srdce sa upokoja. Cítite sa lepšie naladení, vitálnejší, vyrovnanejší a pokojní. To, čo mnohí dávno intuitívne tušili, už potvrdili aj vedci: Les nám prospieva. A to dokonca významne.

Pobyt v objatí stromov posilňuje imunitný systém, znižuje krvný tlak, zlepšuje krvný obraz a ustaľuje tep. Odbúrava hormóny stresu a zlepšuje kvalitu spánku. Vďačíme za to najmä terpénom. Tieto bioaktívne látky sú obsiahnuté napríklad v rastlinných éterických olejoch a produkujú ich najmä ihličnaté stromy. Tieto signály vnímajú nielen iné rastliny, ale aj ľudia. Inak povedané: Stromy komunikujú nielen medzi sebou, ale aj s nami. Konkrétne s naším imunitným systémom.

Pozitívne účinky lesa si, samozrejme, nemusíte dopriať len doma za humnami, ale aj na celom Slovensku, v Európe, vo svete. Lesy pokrývajú približne jednu tretinu našej planéty. V Európskej únii je to dokonca 42 %.

Uvedomelá a sústredená prechádzka lesom dnes býva označovaná ako „lesný kúpeľ“. V Japonsku na to existuje špeciálny výraz: šinrin’ joku. „Vdychovanie zdravej lesnej atmosféry“ tu praktizujú už dlho. Každý, kto túži po pokoji a odpočinku, by mal možno namiesto kúpania v mori skúsiť lesný kúpeľ. Prinášame vám prekrásne lesné oblasti na východe a juhu Európy a tipy, kde a ako objavovať lesy aj vo svojom okolí.

Slovinsko

Odpočinok v krajine medveďov: 55 % územia Slovinska pokrývajú lesy. Len hodinu jazdy od rušného hlavného mesta Ľubľana sa nachádza krasové územie plné zelene. Vápencové podložie podmývané vodou je bohaté na faunu a flóru. Horské hrebene, údolia a lesy, kam až oko dovidí! V pralesných oblastiach žije 400 až 500 európskych medveďov hnedých – je to najväčšia populácia tohto druhu v Európe.

Tip na výlet: šesť kilometrov dlhé jaskyne Škocjan patria k svetovému dedičstvu UNESCO.

Taliansko

lesPoučný odpočinok v prírode v Národnom parku Sila: srdcom tohto národného parku v Kalábrii na juhu Talianska sú staré mocné stromy. V prísne chránenej prírodnej rezervácii nájdete čierne borovice s výškou až 40 metrov.

Všetky majú minimálne 350 rokov, niektoré dokonca 500. Ich mohutné korene sú obrastené lišajníkmi, ktoré sa plazia po tienistej, vlhkej strane kmeňov. Počas jesene zelené borovice nádherne vyniknú medzi žltými bukmi.

Tip na výlet: turistika a čerstvý lesný vzduch na náučných chodníkoch lesa Fossiata. Turistické centrum národného parku Cupone informuje o symbióze medzi borovicami a lišajníkmi.

Rumunsko

lesStaré stromy ukrývajúce tajomstvá, úplné ticho prerušované ťukaním ďatľov, jemné svetlo prenikajúce vrcholkami stromov – to sú Karpaty. Vrchol Piatra-Craiului na okraji Transylvánie obkolesujú bukovosmrekové lesy.

V rumunských Karpatoch žije tretina všetkých vlkov a rysov a polovica všetkých medveďov hnedých na území Európy. Zdá sa, akoby sa tu zastavil čas. Lesy sú pretkané malými pastvinami a dedinkami. Náklad aj ľudia sa prepravujú na konských povozoch, mnoho obyvateľov sa živí tým, čo sami dopestujú, pastieri ženú svoje stáda krajinou.

Tip na výlet: Eko dovolenka na salaši Măgura. Vo Villa Hermani sa servíruje zelenina z vlastnej záhradky a môžete využiť možnosť exkurzií okolitou prírodou.

Poľsko

lesJedle, kam až oko dovidí: Vysoké Tatry na pomedzí Slovenska a Poľska s 26 štítmi nad 2 500 metrov nadmorskej výšky sú najmenšími veľhorami na svete. Národný park s rozlohou menej ako 100 kilometrov s údoliami plnými sýtozelených jedlí, úbočiami so záplavou smrekov a odolnými kosodrevinami pod vrcholkami štítov. Jedinečná klíma približne s 2 000 slnečnými hodinami ročne láka milovníkov prírody a turistov.

Tip na výlet: jazda najstaršou kabínovou lanovkou na svete na Kasprowy Wierch s výškou 1985 v Zakopanom. Dokonalý výhľad na lesnú nádheru zaručený!

Slovensko

Viac ako 40 % územia krajiny tvoria lesy, čo zo Slovenska robí jednu z najlesnatejších krajín Európy. V Dobročskom pralese nájdete prastaré stromy v 400-ročnom vývojom cykle, v Národnom parku Poloniny môžete stretnúť okrem medveďa a vlka aj jednu z posledných európskych populácií – zubra. V sopečných pohoriach sa ukrývajú bývalé krátery a kamenné vodopády, pri Bratislave sa nachádza paleontologické nálezisko pravekých skamenelín v pieskovcovom útvare Sandberg.

Slovenská príroda je nielen malebná, ale aj bohatá na nevšednosti a rarity. Tatry sú rozlohou najmenšími veľhorami sveta s mimoriadnou koncentráciou krás uprostred hlbokých dolín a nebotyčných skalných štítov. Je zaujímavé pozorovať aj regeneráciu kilometrov lesa po veternej smršti v roku 2004. Národný park Slovenský kras je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jedinou jaskyňou svojho druhu v Európe. Spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rovnakou raritou je aj Badínsky prales – je jedným z najstaršie chránených území na Slovensku, a to už od roku 1913. Nachádza sa zhruba 10 km od Banskej Bystrice a jedným z najvýznamnejších návštevníkov pralesa bol princ Charles v roku 2000, ktorý si odtiaľ odviezol pár mladých stromčekov.

Lesy ako wellness

Nasajte vôňu lesa
Jánošíkove diery sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a natrafíte tu na viac ako dvadsať vodopádov. Pochody turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami vám priblížia tunajšiu faunu a flóru a pozitívne účinky lesa vás dokonale zregenerujú. www.terchova.sk

Zatancujte si v korunách stromov
V srdci Pieninského národného parku nájdete zážitkový náučný Chodník korunami stromov Bachledka. Trasa o dĺžke viac ako 600 metrov vás prevedie druhovo pestrým lesom, kde na vás čakajú rôzne prekvapenia a poučenia. Úplne si vás získa výhľad z 32 metrov vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie. www.chodnikkorunamistromov.sk

Vstúpte na územie drevín
Vzácny 35-metrový sekvojec mamutí a zimokvet včasný nájdete v jedinečnom parku Arborétum Mlyňany. Má najbohatšiu a najcennejšiu zbierku cudzokrajných, najmä vždyzelených drevín na Slovensku. Túto chránenú záhradu nájdete južne od Zlatých Moraviec otvorenú každý deň, avšak odporúča sa ju navštíviť v mesiacoch máj a jún, práve vtedy kvitnú najkrajšie exempláre rastlín. Nachádza sa tu aj krásny romantický kaštieľ s vychádzkovou trasou dlhou 4,5 km. Park môžete objavovať aj s pomocou skúsených sprievodcov. www.arboretum.sav.sk

Osviežte sa
Prielom Hornádu patrí k najväčším turistickým lákadlám Slovenského raja. Na trase chodníka natrafíte aj na náročnejšie úseky, avšak vďaka technickým pomôckam, ako sú napríklad reťaze, laná, železné stúpadlá, oporné skoby a drevené lávky, sa dajú hravo zvládnuť. Najatraktívnejšie sú úseky, na ktorých turisti kráčajú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rýchlo tečúceho Hornádu. www.slovenskyraj.sk

Regenerácii na stope
Ak túžite po oddychu a vizuálnom zážitku, Hotel Zochova chata je na to ako stvorený. Hotel sa nachádza v krásnom prostredí Malých Karpát v hustom bukovom poraste, čomu sú prispôsobené prvky viditeľné už pred vstupom. Detaily z dreva a množstvo skla či veľké okná vám umožnia oddať sa pokoju prírody a nechať sa ním unášať. Za jazierkom a veľkou presklenou stenou nájdete obľúbené miesto pre relax. Do krásneho Wellness a Spa komplexu vkročíte cez „prechádzku lesom“ – špeciálnu chodbu spojenú s masážou chodidel vyzdobenú stromami bez kôry, ktoré sú zatreté včelím voskom. Vstup do wellnessu je zadarmo pre všetkých ubytovaných hostí. www.hotelzochovachata.sk

BUCH TIPP Tip na knihu: Ponorte sa do lesa

Lesy sú jeho prácou, práca so stromami zasa jeho životom. Zanietený lesník a autor Peter Wohlleben pri sprevádzaní lesom odovzdáva ľuďom svoje rozsiahle vedomosti o stromoch. Jeho kniha predstavuje výdatnú i pôsobivú cestu svetom objavovania. Autor fundovane zoznamuje čitateľov s najdôležitejšími listnatými i ihličnatými stromami: čím sú charakteristické, ktoré môžu počas búrky skutočne poskytnúť ochranu – a ktorým patrí budúcnosť.

Tipy na aplikácie

S týmito aplikáciami si môžete chvíle v prírode spríjemniť, poprípade uľahčiť:

Huby: Prezerajte si zoznam správ o raste húb vo vašom okolí a zobrazte si detail správy o výskyte húb aj s popisom a fotografiou.

Kompas: Mapy v telefóne sú fajn, no ak sa len tak túlate lúkami a chcete ísť podľa kompasu, táto aplikácia bude rovnako užitočná. Môžete na nej vidieť smer podľa kompasu, tiež aj západ a východ slnka a ďalšie užitočné informácie.

Nájdi kopec: Situáciu, keď sa rozhliadate okolo seba a netušíte, na čo sa vlastne pozeráte, pozná asi každý z vás. Práve toto je aplikácia, ktorá vám ukáže, čo vlastne máte pred sebou. Charakteristický názov hovorí o kopcoch, na ktoré máte namierený fotoaparát telefónu. Dozviete sa nielen ich názov a výšku, ale aj ako ďaleko sú od vás. Zmapovaných je cez 240-tisíc svetových vrchov a aplikácia funguje aj v režime off-line.

Turistická mapa SR: Toto je špecializovaná mapa na pešiu turistiku s off-line režimom. Je tu možné aj vyhľadávanie, no vtedy je potrebné internetové pripojenie. Počas túry si môžete nechať nahrávať vaše prejdené trasy. Tie budú potom zakreslené do mapy a vypočítajú sa aj rôzne štatistiky.

Hore
OKViac informácií