Active Beauty
8 typov mám

Jednoducho výnimičné

8 typov mám

Mamy sú rovnako rozdielne ako jedinečné. Osem typov mám a ten správny workout.

 

Mama Latte Macchiato

Je typická zástankyňa LOHAS – čiže žena, ktorá sa upísala zelenému „Lifestyle of Health and Sustainability“. Pre rodinu varí zo zdravých surovín, ktoré často kupuje priamo od pestovateľov, čo rada spája s rodinným výletom do prírody. Napriek tomu si mestský život vie vychutnávať. Spolu s priateľmi a deťmi chodieva do vegánskych reštaurácií, nosí vkusné kvalitné oblečenie a nepripustí, aby jej materské povinnosti prevrátili život naruby. Stretnete ju zakaždým vedľa v kaviarni, kde si pri novinách alebo zhovárajúc sa s kamarátkami popíja svoje latte macchiato.

Workout pre ňu. Rovnováha je pre ňu dôležitá. Cvičenia z Ďalekého východu ako joga alebo taiči dostávajú telo a dušu do rovnováhy. A počas teplých mesiacov môžete cviky robiť aj v parku. Deti sa pridajú alebo sa zahrajú na tráve.

Mama Pipi Dlhá Pančucha

Jej príbytok je malá vila bez ladu a skladu. Nielen preto, že deti môžu so štetcami a farbami skrášľovať steny. Aj v iných veciach je spontánna kreativita nie len povolená, ale dokonca vítaná. Koniec koncov, rodina sa má tiež zabaviť. Preto to mama Pipi Dlhá Pančucha s domácimi pravidlami a stravovacími návykmi až tak nepreháňa. Hlavne, že sú všetci happy. Osobnosťou je skôr ako staršia sestra, napriek tomu sa na ňu dá spoľahnúť. Mama Pipi Dlhá Pančucha je taká, s ktorou sa môžete vybrať aj na kraj sveta.

Workout pre ňu. Rada jazdí. Hoci nie hneď na kraj sveta, ale na koňoch. S deťmi a niekedy aj bosá a v stoji. Okrem toho odporúčame namiesto kruhového tréningu cirkusové hry: chôdza po lane, žonglovanie  alebo skákanie na trampolíne sú rovnako zábavné pre matky, ako aj deti.

Multi-handling mama

Táto mama je plne ponorená do pracovného života. Deti, kuchyňa, kariéra: tieto tri veci sa jej celkom dobre darí skombinovať. Aj vďaka dobre zorganizovanému opatrovaniu detí. V práci je rovnako úspešná ako v manažovaní svojej domácnosti. Dôležitý je pre ňu pojem quality time. V čase, ktorý trávi so svojimi deťmi, im venuje plnú pozornosť. Na niektoré veci, žiaľ, v dennom pláne neostáva veľa času. Sú to partneri, priatelia a pravidelný fitnessprogram.

Workout pre ňu. Bicyklovanie je pre mnohé multi-handling mamy perfektnou metódou na udržanie kondície. Na jednej strane môžu na biku jazdiť do kancelárie, na druhej strane sú romantické cyklotúry s najmilšími, ale aj rodinné výlety či výlety s priateľmi skvelou príležitosťou, ako niečo podniknúť so svojimi blízkymi.

Mama so skrytým potenciálom

Kariéry sa vzdala kvôli deťom – minimálne dočasne. A spravila to rada. Koniec koncov, svoje ratolesti ľúbi a chce pre ne len to najlepšie. Avšak časom jej práca chýba stále viac a viac. Hoci je plne zaneprázdnená domácnosťou a rodinou, chýba jej pracovná výzva. Miesto na čiastočný úväzok, ktoré možno prijme, keď deti dovŕšia škôlkarský vek, nie je nejako mimoriadne uspokojivé. S ním nemôže nadviazať na to, čo už dokázala pred narodením malých. Ona dokáže viac – a chce mať možnosť to aj dokázať.

Workout pre ňu. Mama so skrytým potenciálom môže využiť svoj čas vyhradený na fitnes, aby vybudovala niečo vlastné. Dajme tomu, že založí spolok. Napríklad nejakej modernej loptovej hry, ktorej družstvo sa bude zúčastňovať na súťažiach. A ktorý bude možno počas tréningových hodín ponúkať aj opatrovanie detí. Ďalšie mamy sa jej poďakujú.

Tip: Ak máte rodinu, samozrejme nemáte vždy na šport čas. Preto je najlepšie využiť čas, keď deti spia.

Twen-mama a Yo-mama

Twen-mama má 20 až 30 rokov. Jej dieťa možno nebolo v pláne, jej domácnosť je ešte trochu improvizovaná. Finančne je často odkázaná aj na pomoc rodičov. A aj opatrovanie detí má prechodne na starosti babka. Tiež dobre, aspoň ide bez dieťaťa do skejtparku. A tam sa stretne s Yo-mamou, ktorá svojho potomka práve učí coolový skok. Už viac stojí na vlastných nohách ako Twen-mama, ešte stále je však mladá, minimálne duchom. Má porozumenie pre priania svojich detí a veľa im dovolí. A to bez zbytočných výčitiek svedomia. Namiesto toho, aby deťom nastavila hranice, sa ich s nimi pokúša prekonať.

Workout pre ňu. Tieto typy matiek majú radi rovnaké druhy športu ako ich potomkovia. Rady skúšajú nové veci. Ako postmoderný skejtbord bez dosky. Tiež presne podľa ich vkusu: capoeira alebo streetdance.

Profi mama

Svoje prvé dieťa mala neskoro. Zato mala náročnú prácu, ktorú rada zavesila na klinec, aby sa mohla úplne venovať rodine. Teraz je jej hlavným povolaním mama, ale samozrejme, stále úplná profesionálka. To znamená, že práve teraz robí kariéru ako mama. V najextrémnejších prípadoch je takzvaná mama helikoptéra, ktorá okolo svojich potomkov neustále krúži a kontroluje ich. V najlepšom prípade je nielen perfektnou rodinnou manažérkou, ale aj talentovanou vedúcou, ktorá presne vie, koľko zodpovednosti môže práve deťom zveriť, a to aj včas robí.

Workout pre ňu. Dôležité sú pre ňu merateľné úspechy, ktoré jej vie ponúknuť beh. Ešte k tomu je vytrvalostný tréning pre jej povahu ako stvorený. V konečnom dôsledku je niekto, kto sa púšťa do dlhodobých projektov. Jedným z nich by mal byť najbližší maratón. Tu si príde na svoje.

Reštart mama

Dlhé roky sa jej život točil okolo detí, teraz sa točí už len stále dokola. Lebo jej deti pomaly dospievajú a idú si svojou vlastnou cestou. Napriek tomu je tu pre ne rada – za predpokladu, že tu sú. Postupne stráca chuť variť neustále pre štyri osoby, keď aj tak za stolom sedia len dvaja. Prečo jednoducho nenechať škrabku na zeleninu v zásuvke a nezájsť si s partnerom do peknej reštaurácie? A aj na prácu by sa našlo viac času. Reštart mamy myslia často na svoju druhú kariéru a zároveň sú pripravené investovať do partnerského vzťahu viac energie.

Workout pre ňu. Pohyb a vzťah sa dajú celkom jednoducho dostať pod jednu strechu: napríklad pri tenise. Alebo pri lezení. Alebo pri golfe. Alebo pri párových tancoch: pri tých štandardných, boogie, salse, tangu alebo lindy hop sa partneri opäť zblížia a zároveň sú medzi ľuďmi.

Mommaddy

Už samotné meno prezrádza: táto samoživiteľka je mama aj otec v jednom. Práca síce nie je u nej na tom najvyššom mieste, ale často býva na rebríčku priorít veľmi vysoko. V konečnom dôsledku závisí blaho rodiny aj od jej zárobku. Mommaddy dobre kalkuluje a samej sebe dopraje luxusu málo. Návšteva reštaurácie je výnimkou a zdravé polotovary vítané. Často je to, žiaľ, pizza z donášky aj so všetkými kalóriami. Vhodný tréning na rovnováhu musí byť cenovo dostupný, veď už samotné športové oblečenie pre deti je dosť drahé.

Workout pre ňu. Na zvýšenie vlastnej priebojnosti s bojovým umením postačí úbor na cvičenie a ponožky. Ale aj ženskosť sa dá posilniť s nenáročným vybavením: pri balete, orientálnych tancoch alebo silkingu sa cítime príťažlivo v jednoduchom tričku a legínach.

Veselé srdce

Je jedno, aký typ mamy ste. Niekedy na šport jednoducho neostáva čas. Autorka Ellen Heidböhmer, tiež mama štyroch detí, to vie veľmi dobre. A preto zostavila pre svoju knihu „Time-out pre mamy“ množstvo cvičení a uvoľňovacích techník pre telo a dušu, vďaka ktorým rýchlo načerpáte novú energiu. Vyskúšajte si krátke cvičenie na voľnú chvíľu:

Ako na to?

Po prvé. Sadnite si na zem do tureckého sedu.
Po druhé. Položte ruky do kríža tak, že ľavá ruka je na pravom kolene a pravá ruka na ľavom kolene.
Po tretie. Jemne zatlačte rukami na kolená, aby klesli ešte o kúsok nižšie.
Po štvrté. Zohnite sa pomaly dopredu, až pokiaľ sa vám dá.
Po piate. Ostaňte v tejto pozícii, uvoľnite si všetky svaly a dvakrát sa hlboko a pokojne nadýchnite a vydýchnite.
Po šieste. Opatrne sa narovnajte, uvoľnite sa.
Po siedme. Ostaňte ešte chvíľu sedieť a preciťujte.

Energetická. Aktivujte trojitý meridián, ktorý vytvára v tele energiu a prerozdeľuje ju.

Aké má účinky?

Toto meridiánové cvičenie z Do-In, z časti tradičnej čínskej medicíny, harmonizuje meridián, takzvaný trojitý ohrievač, ktorý zbiera energiu a prerozdeľuje ju v tele. Pôsobí uvoľňujúco na nervový systém a dopomáha k pokoju a vyrovnanosti. Ak nie je v rovnováhe, môže to viesť k symptómom ako búšenie srdca.

Claudia Wallner

Claudia Wallner je spisovateľka na voľnej nohe, ktorá najradšej píše o wellness, fitness, zdraví a stravovaní, pretože sú to témy, ktoré sú pre ňu najobľúbenejšie aj vo voľnom čase. V kondícii sa udržiava pomocou pilatesu, baletu a jogy, je nadšená aj z nových trendových športov a kombinuje termálne víkendy s túrami v lese. Okrem toho rada a veľa varí pre priateľov a rodinu a už roky sa snaží presvedčiť svoje dcéry, (12 a 15), že jedlo pripravené z bio surovín môže aj dobre chutiť. Niekedy sa jej to dokonca podarí.