Active Beauty
Správna ochrana pred

Správna ochrana pred

Heslo: Ochrana pred slnkom. Odpovede na pár horúcich otázok.

Slnko prospieva, to vieme všetci. Vďaka nemu sa nám zvyšuje pohoda, zlepšuje náš psychický stav, podporuje imunita a tvorí vitamín D dôležitý pre stavbu kostí. Opálená pokožka pôsobí u nás atraktívne a vyžaruje zdravie.
Ale vieme aj, že sú aj tienisté stránky. Čím dlhšie sme na slnku, tým rýchlejšie pokožka starne a tým vyššie je aj riziko rakoviny kože. K tomu všetkému je v obehu ešte aj pár fám a poloprávd. Ozrejmíme si ich.

Heiß. mit der Sonne kommen auch ihre Anbeter. Der richtige Schutz ist das A und O.

Horúce. So slnkom prichádzajú aj jeho zbožňovatelia. Správna ochrana je alfou a omegou.

1. Ako si vybrať správny ochranný faktor?

Ochranný faktor udáva, o koľko dlhšie sa môžeme vystaviť slnku bez toho, aby sme sa spálili. Vychádzajúc z doby vlastnej ochrany. Čiže z doby, za ktorú pokožka bez ochrany pred slnkom nesčervenie. Z doby vlastnej ochrany a ochranného faktora sa vypočítava skutočný čas ochrany. Pri výbere toho správneho ochranného faktora sa orientujte predovšetkým podľa typu kože, miesta a ročného obdobia. Pri citlivej koži sa odporúča ochranný faktor 50 a vyšší. 30 a viac je ideálny pre zmiešané typy s opálenou pokožkou. Pri tmavokožcoch postačí väčšinou ochranný faktor 20. A ešte dôležitejšie je, aby opaľovací krém chránil pred UV-A a UV-B žiarením.

2. Čo je vlastne UV-A a UV-B ochrana?

Slnko posiela na Zem celý zväzok rôznych lúčov. Z toho je 50 % svetla, 44 % tepla a približne 4 % tvoria neviditeľné UV-A a UV-B lúče. V krátkosti povedané, UV-A lúče sú dlhovlnné lúče, ktoré do pokožky preniknú hlbšie, a preto sú zodpovedné za predčasné starnutie kože. Krátkovlnné UV-B lúče sú zodpovedné za spálenú kožu. Preto je dôležité, aby prostriedky na ochranu pred slnkom ponúkli ochranu pred UV-A aj UV-B žiarením.

UV-A žiarenie. Je všade, počas celého roka. Nezastaví ho ani okenné sklo. Dlhovlnné lúče (320 až 400 nanometrov) prenikajú hlboko do pokožky. Znižujú elasticitu pokožky. Okrem toho zosilňujú škodlivé účinky UV-B žiarenia a zvyšujú tak riziko spálenia sa až po riziko rakoviny kože. Ony sú teda tie, ktoré môžu zapríčiniť nenapraviteľné poškodenia buniek.
UV-B žiarenie. Krátkovlnné UV-B lúče (290 až 320 nanometrov) preniknú do najvrchnejšej vrstvy pokožky, epidermy a poškodzujú bunky. Pre ne je naša pokožka hnedá a spálená. Lúče majú na rôznych miestach a v rôznom čase rozdielnu intenzitu.

Wichtig.>/strong> Die Wahl des richtigen Sonneschutzfaktors ist ausschlaggebend.

Dôležitá. Voľba správneho ochranného faktora je rozhodujúca.

Zvlášť opatrní buďte pri deťoch. UV-B žiarenie môže poškodiť genotyp buniek a v neskorších rokoch viesť k zvýšenému riziku rakoviny kože.

3. Bráni opaľovací krém pokožke, aby sa opálila?

Nie, vôbec nie. Krémy na opaľovanie zabraňujú spáleniu. Spálenie však, samozrejme, nepredchádza opáleniu sa. Je to v podstate logické. Na základe tejto fámy však stále veľa ľudí používa výrobky s príliš nízkym ochranným faktorom. Pritom aj so silnejším ochranným faktorom sa človek opáli, len jemnejšie. Je to tak, lebo žiadny ochranný faktor, a je úplne jedno, aký vysoký, nedokáže stopercentne odfiltrovať UV žiarenie.

Pomalé opálenie je pre pokožku, pochopiteľne, omnoho zdravšie, pretože má dostatok času na to, aby spevnila svoju najvrchnejšiu vrstvu. A tá spôsobí, že opálenie vydrží dlhšie.

4. Kedy je správny čas na nakrémovanie?

Opaľovací krém potrebuje približne 30 minút, aby rozvinul svoj účinok. Preto by sme sa mali krémovať ešte predtým, ako vyjdeme von. Čo sa týka množstva, dospelý človek potrebuje dve polievkové lyžice. Krémovať by sme sa mali každé dve hodiny, tým si udržíme účinok. Pre odrážanie a rozptyl svetla si musíme dávať pozor aj v tieni.

Behütet. Alles unter einen Sonnenhut zu bringen ist die eine Art, sich gegen UV-Strahlen zu schützen. Die andere hat drei Buchstaben: LSF.

Chránení. Schovať sa pod klobúk je jeden zo spôsobov, ako sa chrániť pred UV žiarením. Ten druhý sa volá ochranný faktor.

5. Ako sa ochránim pri športe?

Silné potenie dokáže znížiť účinok výrobkov na ochranu pred slnkom. To platí aj pri kúpaní. Preto existujú výrobky s takzvanou wet skin technológiou. Sú to transparentné spreje odolné proti vode a potu. 

6. Ako dlho vydrží môj opaľovací krém?

Opaľovacie krémy nemajú časom lepší účinok. Každý jeden krém má dátum spotreby. Dôležité je dbať na vôňu a zafarbenie. Najneskôr po troch rokoch by sme mali starý opaľovací krém nahradiť novým. Okrem toho sa technológie neustále zlepšujú, čo môžeme pozorovať na mnohých nových výrobkoch.

schoenheit-pflege1-8-ab_2016-05

Rozhodujúci. Prvý ochranný faktor, ktorým si natrieme pokožku, je rozhodujúci po celý deň. Ak nemáte podkladové opálenie, začnite radšej s ochranným faktorom 30.

7. Ak si nechám na sebe tričko, naozaj sa mi nič nestane?

Textílie zabezpečia obmedzenú ochranu. Bavlna absolvuje UV-B lúče veľmi zle, tkanivá z polyesteru chránia lepšie. Svetlé tričko je porovnateľné s ochranným faktorom 6, vlhké s ochranným faktorom 3. Čím je látka hrubšia, tým lepšie chráni. Široké a tmavé oblečenie chráni lepšie ako úzke a svetlé. Pranie s bieliacimi prostriedkami pozitívne ovplyvňuje účinok, pretože tieto látky absorbujú UV žiarenie. Od roku 2006 existuje zaväzujúci znak pre oblečenie, ktoré chráni pred UV žiarením. Žlté slniečko na oblečení značí, že má ochranný faktor minimálne 40.

8. Čo sú vlastne slnečné terasy?

Sú to miesta mimoriadne citlivé na slnko, na ktoré pri krémovaní často zabúdame: uši, chodidlá, kolená, zátylok a cestička vo vlasoch. Tieto miesta sú vystavené slnečnému žiareniu a pre slnko tak predstavujú zraniteľné miesta navyše. Spálenie na týchto miestach je aj veľmi bolestivé. Preto by sme na tieto slnečné terasy nemali zabúdať. Pokrývka hlavy nemôže uškodiť. Tu sa dozviete, ktoré miesta predstavujú slnečné terasy.

9. Deti a slnko – čo treba mať na pamäti?

Detská pokožka je citlivejšia na škodlivé lúče a náchylnejšia na hĺbkové poškodenie buniek. Jediné spálenie dokáže spôsobiť nenapraviteľné škody a pokožku dlhodobo oslabiť. Medzi 12. a 16. hodinou by deti nemali byť na slnku. A inak platí: krémovať. Ochranný faktor by mal byť približne 50, obsahovať veľký podiel mikropigmentov, chrániť pred UV-A a UV-B lúčmi, byť vodeodolný a nemal by obsahovať parfum ani konzervačné látky. Deti mladšie ako jeden rok by nemali byť na priamom slnku. Tu je textilná ochrana povinná.

Zároveň platí pravidlo troch kúskov oblečenia: pokrývka na hlavu, košeľa, nohavice. Pokožka je odolná proti slnku podľa typu až po puberte.

10. Viem si chrániť vlasy?

Vlasy sú slnečnému žiareniu a UV žiareniu vystavené každý deň. Vyblednú, zoschnú a skrehnú. Chlórová a morská voda im navyše odoberie vlhkosť a vlasy sú tak zraniteľnejšie. Proti tomu existujú spreje na vlasy, najlepšou ochranou je klobúk. Po kúpaní sa by sme mali vlasy umyť čistou vodou alebo aj špeciálnou kozmetikou. Ak už vidno škody, pomôžu špeciálne masky na vlasy.

Pflege. Auch die Haare haben nach einem Sonnenbad das Bedürfnis nach Pflege.

Starostlivosť. Aj vlasy potrebujú po slnečnom kúpeli starostlivosť.

11. After sun starostlivosť – naozaj pomáha?

Môžeme sa krémovať akokoľvek intenzívne, letné dni na našej pokožke zanechajú svoje stopy. Teplo, vietor a voda ju vysušujú. UV žiarenie obmedzuje u pokožky jej vlastnú tvorbu mazu, čo vedie k ďalšej strate vlhkosti. Čiže pokožka vyžaduje veľmi veľa vlhkosti a ochladenia. After sun výrobky predstavujú väčšinou ľahké mliekové alebo gélové textúry. Spĺňajú požiadavky pokožky a často ju upokojujú.

12. Čo majú spoločné slnko a vrásky?

UV-A lúče prenikajú hlboko do pokožky a spúšťajú chemické procesy, ktoré vedú k uvoľneniu voľných radikálov. Tieto molekuly podporujú starnutie pokožky tým, že napádajú ochrannú kostru z kolagénu a elastínu a dokonca ju čiastočne rozkladajú. To vedie opäť k predčasnému starnutiu pokožky. 80 % všetkých poškodení spôsobených slnkom vzniká ešte pred tridsiatym rokom života. A to nie pri opaľovaní alebo úplne mimo neho.

To znamená, že pred slnkom by sme sa mali chrániť, najmä na tvári, 365 dní v roku.

Aký máte typ pokožky? Čítať ďalej

S naším malým prehľadom podľa svojho typu pokožky určite nájdete vhodný ochranný prostriedok.

Typ 
A

Keltský typ: 
Pokožka je na slnko veľmi citlivá. Keltské typy majú väčšinou vlasy do červena, veľmi svetlú, bledú pokožku, často pehy a modré oči. Tento typ nebude dohneda opálený v podstate nikdy, no má silné sklony k spáleniu.
Max. doba vlastnej ochrany: 5 – 10 minút.
Ochranný faktor: 50+.

Gut zu wissen. Es ist wichtig zu wissen, welche Hauttyp man ist. Nur so kann man die richtige Sonnenpflege finden.

Dobré vedieť. Je dôležité vedieť, aký typ pokožky ste. Len tak nájdete správnu ochranu pred slnkom.

Typ B

Severský typ:
 Pokožka je tiež citlivá na slnko. Severský typ má blond vlasy, modré alebo zelené oči a svetlú pokožku. Opáli sa veľmi pomaly a aj to nie veľmi intenzívne. Avšak má sklon k spáleniu.
Max. doba vlastnej ochrany: 10 – 20 minút.
Ochranný faktor: 30 až 50+.

Typ C

Zmiešaný typ: Pokožka je normálna až málo citlivá na slnko. Zmiešaný typ má hnedé vlasy, hnedé oči a svetlú až svetlohnedú pokožku. Rýchlo sa opáli, občas sa spáli.
Max. doba vlastnej ochrany: 20 – 30 minút.
Ochranný faktor: 20 až 30.

Typ D

Stredomorský typ: Pokožka je relatívne necitlivá na slnko. Stredomorský typ má tmavé vlasy, hnedé oči a takisto aj tmavú pleť. Rýchlo sa opáli a len zriedka spáli.
Max. doba vlastnej ochrany: 30 – 40 minút.
Ochranný faktor: 20.

Genuss. Hat man die richtige Pflege gefunden, wir das Sonnenbaden zum Genuss ohne schlechtem Gewissen.

Pôžitok. Keď nájdete tú správnu starostlivosť, stane sa opaľovanie pôžitkom bez výčitiek svedomia.

Bezpečné slnenie

Balzam na pery. Balzam na pery SUN DANCE s avokádovým olejom a vitamínom E chráni citlivé pery pred slnkom. OF 20.
Mlieko na opaľovanie. SUN DANCE mlieko na opaľovanie s OF 20 chráni pokožku citlivú na slnečné žiarenie hneď po nanesení. Pri pravidelnom používaní pomáha ochraňovať kožné bunky pred starnutím.
Sprej na opaľovanie. Spoľahlivý sprej na opaľovanie od SUN DANCE chráni pokožku pred škodlivým UV žiarením vďaka OF 50. Emulzia je vodeodolná a dodáva pokožke 24 hodinovú vlhkosť.
Mlieko po opaľovaní. SUN DANCE mlieko po opaľovaní s kokosovou vôňou poskytuje uvoľnenie pre slnkom namáhanú pokožku.
Eva Mühlbauer

Novinárka, ktorá má rada všetky krásne veci. Vyznávačka módy, vášnivá čitateľka a baletka. Svoj prvý beauty produkt si kúpila v 12 rokoch, a to make-up od dm značky alverde. Už 20 rokov nevyšla z domu bez nalakovaných nechtov.