Menu

Nastavená na chlad

Takto predídte horúčave a zabránite poteniu.

Home » Krása » Starostlivosť o telo » Nastavenána chlad - 08.2016

Ak sa spotíte už len pri obyčajnom pomyslení na potenie, musíte si zachovať chladnú hlavu. Tu nájdete pár dobrých tipov, ako ostať v suchu.

Keď slnko ohrieva asfalt a vzduch sa vlní, keď teplomer vypustí dušu a zmrzlina sa topí ešte skôr, ako ju máme v ruke, potom každý, aj malý pohyb vedie k tomu, že pot sa leje ako z krhly z každej žľazy. Výkonnosť klesá, srdce búši, krvný obeh sa spomaľuje.

V teple musí totiž organizmus podať omnoho väčší výkon. A aktivizovať vlastnú klimatizáciu, aby udržal telesnú teplotu na stabilných 37 ˚C. Preto rozširuje cievy na rukách a nohách. Pre zvýšené prekrvenie odovzdáva aj viac tepla. Zároveň dostanú dva až tri milióny potných žliaz príkaz: vylučujte pot!

Ten sa na koži odparuje a postará sa o nutné schladenie. Dezodorant dokáže, samozrejme, zabrániť prepotenému telu. No včas môžete urobiť účinné preventívne opatrenia. Udržať telo aj okolie na príjemnej teplote a prežiť leto príjemnejšie a suchšie.

leben-gesundheit-4-ab_2016-06

Osviežujúco. V horúcich dňoch sa starajú telové spreje o vyrovnávanie teploty.

Prosím, zostaň vonku

Len čo teploty stúpnu, premení sa veľa bytov na horúce sauny. „Na udržanie znesiteľnej teploty v izbách postačí pár jednoduchých trikov,“ vraví profesor environmentálnej medicíny Hans-Peter Hutter.

Tri dôležité opatrenia pre vaše štyri steny: po prvé, účinná ochrana pred slnkom. Po druhé, dostatočné vetranie. A po tretie, zrieknutie sa nadbytočných zdrojov tepla.

„Inak sa byt rýchlo zohreje na 27 ˚C a viac. Potom sa už horúčavy ťažko zbavujeme.“ Preto platí, že okná by sme mali otvárať a byt vetrať len vtedy, ak je vonku chladnejšie ako vnútri, napríklad skoro ráno. „Okná otvorené na ventilačku nie sú osvedčeným riešením. Prievan sa síce postará o príjemný chlad na pocit, no dovnútra prúdi aj teplý vzduch, ktorý sa dlhodobo usádza medzi stenami,“ dopĺňa profesor. „Lepšou alternatívou na ochladzujúci vánok je stolový, stropný alebo izbový ventilátor. Aj rastliny sa postarajú o príjemnú klímu v miestnosti, pretože vyparujú kvapaliny.“ A na čo často zabúdame, sú dodatočné zdroje tepla ako počítač, stropné svietidlá alebo plazmový televízor. Tie by sme mali používať len vtedy, keď ich skutočne potrebujeme. V kanceláriách sa odporúča viacminútové ranné vetranie. Aj tu by mali ostať nepotrebné alebo len občas potrebné spotrebiče vypnuté.

Ostať v chlade

Ochladzovacie triky proti horúčave:

Čínsky olejček. Do ľadovej vody ponoríme froté rukavicu, nakvapkáme na ňu 3-5 kvapiek čínskeho oleja a poutierame celé telo.
Osviežujúci nápoj. Cmar zriedený s minerálnou vodou izbovej teploty schladí zvnútra.
Čajový sprej. Uvaríme zelený čaj, necháme vychladnúť, naplníme ním rozprašovač a z času na čas nastriekame na tvár.
Chladiaca fľaša. Zahrievaciu fľašu naplníme studenou vodou, dáme do chladničky a o dve hodiny si ju položíme medzi chodidlá.
Svieže nakopnutie. Čerstvá mäta vo vode, v džúse alebo v čaji podporuje chladiaci proces.
Odparovaný chlad. Na okná alebo v izbách vyveste navlhčené plachty, do vane napustite studenú vodu.
Umytie vlasov. Používajte šampóny s eukalyptom alebo inými éterickými olejmi. Alebo si do šampónu nakvapkajte 4-5 kvapiek čajovníkového oleja.
Pomocník proti horúčave. Vejáre sa zmestia do každej kabelky. Schladiť vás dokáže aj ručný ventilátor.
Zákaz alkoholu. Teplo a alkohol - tie nejdú k sebe. Je to príliš veľká záťaž na krvný obeh.
Jogový cvik. Vystrite alebo zrolujte jazyk, zľahka ho vyplazte a cez otvorené ústa vdýchnite vzduch, vydýchnite cez nos. Jazyk ochladzuje, telesná teplota klesá.
Šalviový čaj. Ak pijete trikrát denne šálku šalviového čaju po malých dúškoch, menej sa potíte. Jednu čajovú lyžičku šalvie zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať 5-10 minút.
Elektrické spotrebiče. Technické prístroje ako TV a PC vyžarujú teplo a takisto ohrievajú miestnosti. Preto ich vypnite.
Desiata. Je dobré, ak raz za hodinu zjete kúsky reďkoviek, zeleného jablka, šalátovej uhorky či paradajok. Tieto vitamínové bomby doplnia váš pitný režim.
Vreckovka na osvieženie. Navlhčite vreckovku alebo vatový tampón a pokvapkajte pár kvapkami francovky z dm drogerie markt. Na cesty si so sebou vezmite variantu s froté uteráčik s trochou citrónovej šťavy v uzatváracom vrecku.
Maska na spanie. Najlepšie s vankúšikmi s chladivým gélom. Vložte ju do mrazničky a večer si ňou schlaďte oči. Pôsobí proti opuchom a upokojuje.

 

Nie príliš chladno

Pri horúčave stráca telo veľa tekutín. „Preto by sme mali vypiť denne aspoň 2,5 litra vody, inak nám hrozia bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty,“ vraví všeobecná lekárka Barbara Stadler. A aj keď nás lákajú, ľadové nápoje ochladia len na krátko a čoskoro sa telo začne potiť viac, pretože chce vyrovnať svoju teplotu. „Príjemne temperovaná voda s trochou citrónovej a ovocnej šťavy, nesladený bylinkový čaj s osviežujúcou mätou alebo vlažný zelený čaj zaženú smäd lepšie,“ vysvetľuje doktorka. Pozor na nápoje s magnéziom alebo so sladidlami! „U citlivých ľudí môžu vyvolať hnačku a tá v konečnom dôsledku opäť oslabuje krvný obeh. Počas letných dní by sme sa mali zrieknuť aj ťažko stráviteľných a mastných jedál.“ Stráviteľnejšia je šťavnatá zelenina a ovocie, napríklad melóny, rajčiny alebo uhorky, listové a zeleninové šaláty s nízkotučným dresingom či mliečne výrobky s tvarohom a ovocím. K tomu malá porcia cestovín, ryže alebo zemiakov.

Čoraz väčší smäd

Predovšetkým pri cvičení musíme dávať pozor na to, aby sa telo nepreťažilo. Ak to odignorujete, riskujete kŕče vo svaloch. Smäd je, mimochodom, prvý varovný signál, ku ktorému by ani nemalo dôjsť: „Bolesti hlavy a závraty znamenajú už najvyšší stupeň ohrozenia.“ Aby ste predišli zlému telesnému rozpoloženiu, siahnite po fľaši s vodou, v najlepšom prípade ešte pred aktivitou. A v nej by mala byť zriedená ovocná šťava s vodou v pomere jeden diel šťavy k trom až štyrom dielom vody. Pri vytrvalostných tréningoch, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu, sú v ponuke izotonické nápoje na vyrovnanie zvýšenej straty minerálnych látok. Ešte jeden tip: po športe vypite jedno nealkoholické pivo. Osvieži, má menej kalórií ako to alkoholické, obsahuje elektrolyty a vitamíny a zaženie smäd rovnako dobre ako izotonické nápoje.

Dr. Barbara Stadler, všeobecná lekárka

„Fyzicky náročný letný šport stupňuje potrebu tekutín. Telo pri ňom stratí za hodinu až jeden liter vody aj minerálne látky, najmä sodík a magnézium.“

Triky na schladenie sa pred horúčavou: Čítať ďalej

Tipy na kvalitný spánok počas horúcich letných dní

  • Upokojenie. Posledné jedlo by ste mali konzumovať najneskôr 4 hodiny pred spánkom. Najlepší nápoj na spanie pozostáva z mlieka a banánov, obe suroviny obsahujú aminokyselinu Tryptophan.
  • Chladenie. Sprchovanie vlažnou vodou je dobrým štartom do nočných hodín. Nepoutierajte sa do sucha, vďaka vyparovaniu vody sa telo naďalej ochladzuje.
  • Osvieženie. Citrónový olej sa postará o osviežujúce ovzdušie v spálni a odpudzuje hmyz.
  • Vetranie. Prikryte sa prázdnou bavlnenou obliečkou. Po vysokých denných teplotách sa telo v noci ochladzuje, lebo sa skoro vôbec nehýbe.
  • Oblečenie. Oblečte si voľnú nočnú košeľu z ľanu. Táto látka chráni proti ochladeniu a zároveň absorbuje pot. U dospelých ide počas noci o 0,5 l.
  • Zvlhčenie. Nesmerujte ventilátor priamo na telo. Lepšie bude, ak si čelo ovlažíte mokrým uteráčikom.
  • Pitie. U detí treba dbať na to, aby počas dňa prijímali dostatočné množstvo tekutín, aby sa v noci nebudili kvôli smädu.

Tipy produktov

Voňavo. Aloe vera z biologického poľnohospodárstva upokojuje pokožku a jemne sa o ňu stará. alverde deo roll on je zárukou dobrej bio kvality.
Prírodne. alverde sprchovací gél s bio granátovým jablkom a bio zázvorom je vhodným pomocníkom na horúce dni. Jemná rastlinná textúra zbytočne nevysušuje pokožku.
Okamžitý. Žiadne opuchy, žiadne vrásky a k tomu ešte osviežujúce. To všetko hovorí za gélové vankúšiky Balea Beauty Effect.
Tropický. So sprchovacím gélom Balea sport & refresh sa po dlhom dni telo schladí a jemne ošetrí, aj keď ste nešportovali.
Pohodlné. Extra tenké, zamatovo jemné vložky do topánok Balea pôsobia proti páleniu, otlakom a tlačiacim miestam a výborne držia v topánke.
Cool. Môže byť hocijako horúco, Balea voda v spreji vás účinne osvieži.

 

Mag. Andrea Fallent

Mgr. Andrea Fallent píše pre active beauty od jeho prvého vydania v roku 2003. Oblasti, ktorým sa vyštudovaná veterinárka a žurnalistka venuje, sú zdravie, stravovanie a šport. V spolupráci s medicínskymi expertmi pripravuje rubriku „Opýtali sme sa za vás“, v ktorej sa zaoberá aktuálnymi témami zo sveta zdravia .

Isabella Gehart

Isabella Gehart, pôžitkárka z Viedne s vysokou afinitou ku kráse a móde. Zaujíma sa o tipografiu písma a dizajn. Je vášnivá čitateľka kníh a časopisov. Často cestuje do vzdialených krajín, aby mohla objavovať a skúmať. Rada si vychutnáva dobré jedlo, a rada by sa venovala viac športu. Za kozmetickú nevyhnutnosť považuje balzám na pery.

Kühler Körper
Hore
OKViac informácií