Menu

Tipy proti neželaným účinkom potenia

Potenie ochladzuje naše telo a je pre život nevyhnutné.

Home » Život » Tipy proti neželaným účinkom potenia - 06.2019

Potenie nám ochladzuje telo a je pre život nevyhnutné. Pachy a fľaky však pôsobia rušivo. No ich vzniku je možné predchádzať.

Dôležité stretnutie, vyjednávanie o mzde či romantické rande – keď ide do tuhého, spotia sa aj tie najchladnejšie typy. To, čo má význam pri športe či počas horúcich letných dní, pretože telo sa musí ochladzovať, je v iných situáciách len nepríjemné.

Počas všedných dní nedochádza k poteniu len v dôsledku telesnej námahy, prílišného tepla a pikantného jedla, ale aj pri silných pocitoch ako je vzrušenie, hnev alebo strach. Pretože vtedy telo produkuje zvýšené množstvo stresových hormónov. Prostredníctvom nervov sa hneď aktivuje aj produkcia potu. V najhoršom prípade je to sprevádzané ešte aj ostrým zápachom a odpudzujúcimi fľakmi na odeve.

Rozprašovanie namiesto potenia

Nepríjemným pachom možno zabrániť dezodorantom. Pomocou antibakteriálnych účinných látok znemožňuje rozkladanie potu a zároveň dodáva príjemnú sviežu vôňu. Aby ste však pot celkom zastavili, musíte použiť ťažšie zbrane. Antiperspiranty s alumíniovými soľami zužujú póry a redukujú tvorbu potu. Kto by sa chcel týmto produktom vyhnúť, môže zradcovským fľakom pod pazuchami predchádzať pomocou špeciálnych funkčných tričiek, ktoré sa nosia ako spodná bielizeň, alebo pomocou nenápadných podpazušných vložiek.

„Kto netrpí nadmerným potením len občas, ale počas celého roka, mal by jeho príčiny určite riešiť od základu,“ radí Dr. Rolf Bartsch, odborný lekár plastickej a estetickej chirurgie vo Viedni. „Niekedy sa za ním môžu ukrývať ochorenia alebo hormonálne príčiny, alebo aj takzvaná primárna hyperhidróza.“

Pomoc odborníka

Takouto formou nadmerného potenia trpí až do päť percent všetkých ľudí. Podľa závažnosti ochorenia im môže lekár pomôcť botoxovými injekciami, ošetrením mikrovlnami alebo odstránením potných žliaz. Aj alternatívne liečebné procesy pôsobia proti návalom potu. V tradičnej čínskej medicíne sa dobré výsledky dosahujú akupunktúrou, masážou a púšťaním žilou.

Práve v lete môže aj zmena v stravovaní, t.j. vynechanie „zohrievajúcich“ pokrmov, pomôcť redukovať tvorbu potu. Šalviový či mätový čaj tiež dokáže schladiť. Nápoje by ste si nemali vychutnávať ani príliš horúce, ani príliš studené, lebo oboje by zbytočne podnietilo látkovú premenu. Vlažný čaj je v tomto prípade skutočne najprijateľnejší.

Young Man Posing with a Longboard

 

Fakty o potení

Aké množstvo potu je normálne?

Každý človek neustále vylučuje vodu, aj keď sa pohybuje len málo či dokonca vôbec. Väčšina tekutiny sa pritom vylučuje vydychovaným vzduchom alebo sa nebadane odparí z pokožky. Počas dňa sa tak nazbiera najmenej pol litra až liter potu, v horúčave alebo pri námahe niekoľkonásobne viac. O hyperhidróze, teda o nadmernom potení, hovoríme pri trojnásobku bežného množstva, resp. vtedy, keď sa niekto potí permanentne a bez zjavnej príčiny.

Dá sa potiť aj bez zápachu?

„Čerstvý pot má sotva nejaký vlastný pach,“ objasňuje odborný lekár Dr. Rolf Bartsch. „No len čo sekréty potných a pachových žliaz prídu do kontaktu s baktériami pokožky, vzniká nepríjemný zápach.“ Tieto baktérie, ktoré sa stále nachádzajú na povrchu pokožky, rozkladajú sekréty na ich zložky, ku ktorým patrí aj nedobre zaváňajúca kyselina maslová.

Potia sa muži viac ako ženy?

Nie. V štúdii Wollongongskej univerzity v Austrálii vedci zistili, že nie pohlavie, ale telesná výška vplýva na to, ako rýchlo a silno sa niekto potí. Nižší ľudia majú pritom výhodu, čo sa týka pomeru telesnej plochy k množstvu. U nich sa telo viac ochladzuje cez povrch pokožky, zatiaľ čo vyšší ľudia sa skôr potia. A keďže muži sú v priemere vyšší ako ženy, ľahko vzniká dojem, že sa potia viac.

Obsahuje pot sexuálne vábiace látky?

Ľudské aromatické látky v pote podvedome pomáhajú pri výbere partnera, lebo rýchlosťou sekundy umožnia posúdiť genotyp a zdravotný stav protistrany. Prirodzene, za najatraktívnejších sa považujú partneri, ktorých genotyp sa čo najviac odlišuje od toho vlastného. V jednej kalifornskej štúdii dokonca androstadién v mužskom pote pôsobil na testované ženy vzrušujúco. Či ide v tomto prípade o feromón, ďalšie štúdie doteraz nepotvrdili.

Chudne sa pri potení?

Nie. Môže sa síce stať, že váha po aktivitách, pri ktorých sa spotíme, alebo po návšteve sauny ukáže nižšiu hmotnosť, to však nie je spôsobené tým, že by boli odbúrané kalórie či tuk, ale stratou tekutín. Pri veľkej námahe alebo v horúčave stratí človek dva až štyri litre vody za hodinu, ale to sa opäť vyrovná pitím, veď tekutina je pre telo životne dôležitá. Kto chce schudnúť, musí pri tréningu naštartovať spaľovanie tukov, iba potenie samotné nestačí.

Potí sa človek niekde inde, keď sa podpazušie udrží suché?

„Teoreticky áno,“ vraví Dr. Rolf Bartsch, „ale podpazušia sú zodpovedné len za dve percentá celkovej tvorby potu tela, takže nijako nezaváži, keď sa tieto dve percentá rozložia na zvyšný povrch tela.“

Začínajú sa nešportové typy ľudí potiť rýchlejšie?

Nie, opak je pravdou. U trénovaných atlétov nastupuje ochladzovací proces rýchlejšie než u ľudí, ktorí málo športujú. Zvýšeným športovaním sa telesná teplota zvyšuje pomalšie a výkonnosť sa zlepšuje. Nešportoví ľudia sa síce potia menej, ale preto sa aj rýchlejšie prehrejú a majú horšiu kondíciu.

Môžeme sa potiť pri plávaní?

Áno, môžeme! Nielen na suchu, ale aj vo vode sa telo ochladzuje tým, že produkuje pot. Výkonný plavec dokáže pri tréningu vypotiť štvrť až pol litra potu za hodinu. Čím je voda teplejšia, tým vyššia strata vlhkosti. Preto by ste po plávaní nemali zabúdať na pitie.

Kedy je potenie nebezpečné?

Náhle návaly potu bez zjavnej príčiny môžu poukazovať na núdzový stav z medicínskeho hľadiska, najmä ak sú sprevádzané studeným potom na celom tele. Ak sa k tomu pridá aj dýchavičnosť, trasenie, bolesť na hrudi alebo závraty, najlepšie bude okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Mohol by za tým byť srdcový infarkt.

Z čoho sa skladá pot?

99 percent potu tvorí voda, zvyšné zložky sú elektrolyty, kyselina mliečna, kyselina askorbová a aminokyseliny, močovina a cukor.

Jestvuje proti poteniu medicínska pomoc?

Áno. Injekcia s botulotoxínom utlmí svalstvo v okolí potných žliaz a môže zadržať pot v podpazuší až na deväť mesiacov. Odstránenie potných žliaz redukuje pot v podpazuší natrvalo.

Hore
OKViac informácií