Active Beauty
Lekár o syndróme suchého oka

Starostlivosť o oči

Lekár o syndróme suchého oka

Odborný očný lekár radí, ako správne postupovať pri syndróme suchého oka.

Ako zistím, že trpím syndrómom suchého oka?
Syndróm suchého oka (Sicca syndróm) je častým ochorením očí. Odhaduje sa, že každý piaty pacient, ktorý navštívi ambulanciu očného lekára, trpí touto diagnózou, ktorá vo všeobecnosti častejšie postihuje ženy. Toto ochorenie je spôsobené znížením vlhkosti povrchu očí. V závislosti od stupňa závažnosti sa môže prejavovať drobnými výstupkami a pocitom suchých očí až pálením, začervenaním spojiviek, bolesťou, tlakom (nad očami alebo za očami), zlepenými očami ráno po prebudení alebo dokonca trvalým poškodením rohovky. Syndróm suchého oka je chronickým ochorením. To znamená, že pacienti sa naň zvyčajne musia liečiť počas celého života alebo minimálne počas určitej životnej fázy.

Ako toto ochorenie vzniká?
Syndróm suchého oka môže vzniknúť z dvoch príčin. Buď pacient trpí nedostatkom slznej tekutiny, alebo jeho slzný film nemá správne zloženie. Niektorí ľudia majú menšie viečka a nedokážu dostatočne zavrieť oči. Aj to môže byť príčinou, keďže povrch oka je v takej situácii dlhodobo nedostatočne zvlhčovaný. Okrem určitých ochorení, ktoré sú spúšťačom syndrómu suchého oka (napr. poruchy funkcie štítnej žľazy), a vedľajších účinkov užívania liekov je častou príčinou aj naše pracovné prostredie: napríklad dlhodobá práca s počítačom, pobyt v klimatizovaných priestoroch s nedostatočným vetraním alebo vplyv životného prostredia (zvýšená hladina ozónu).

Ako je možné syndróm suchého oka liečiť?
Syndróm suchého oka môže viesť až k poškodeniu rohovky a zhoršeniu zraku. Preto by ste v prípade ťažkostí mali bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Len zriedka je možné identifikovať presnú príčinu. Lekár sa preto sústredí najmä na liečenie príznakov syndrómu suchého oka. Po podrobnom vyšetrení a diagnostike vám predpíše aspoň „umelé slzy“ vo forme očných kvapiek, ktoré je nutné pravidelne aplikovať. Zatiaľ čo pacientom s miernymi alebo občasnými ťažkosťami sa väčšinou odporúčajú riedke zvlhčujúce prípravky, pre tých, ktorí trpia závažnejšími a pretrvávajúcimi príznakmi, sú vhodnejšie husté preparáty. Ideálne sú prípravky bez konzervačných látok. Aj tie totiž pri dlhodobom užívaní zhoršujú príznaky syndrómu suchého oka.

Môže nejaké ochorenie spustiť syndróm suchého oka?
Áno, aj niektoré ochorenia môžu byť zodpovedné za syndróm Sicca. Okrem cukrovky (Diabetes mellitus) sa k nim radia aj reumatické ochorenia (napr. Sjögrenov syndróm, Lupus erythematodes, polyartritída), poruchy fungovania štítnej žľazy alebo isté ochorenia kože (napr. rozacea). V druhom rade môžu syndrómu suchého oka napomôcť aj lieky (napr. antikoncepčné tabletky, tabletky na spanie, upokojujúce prípravky, beta-blokátori, antidepresíva), pravidelné užívanie istých očných kvapiek, ako aj hormonálny stav počas prechodu alebo v tehotenstve.

Čo odporúčajú experti na zmiernenie syndrómu suchého oka

Sami môžeme veľa urobiť pre zmiernenie tohto syndrómu.
Čo najviac sa vyhýbajte zafajčeným priestorom, príp. čo najviac skráťte pobyt v nich.
Klimatizované alebo silno vykurované miestnosti by mali disponovať zvlhčovačmi vzduchu a byť pravidelne vetrané.
Pri dlhom čítaní alebo koncentrovanej práci s monitorom by ste sa mali každých 10 minút zahľadieť do diaľky a párkrát vedome zažmurkať, aby ste si oči zvlhčili.
Ak nosíte kontaktné šošovky, ubezpečte sa, že ich vaše oči dobre znášajú, to isté platí aj o roztoku na šošovky.
Pri silnejšom podráždení oka alebo zápale je potrebné ihneď vyhľadať očného lekára.
Ak je to možné, ventilátor v aute používajte čo najmenej, slabý prúd vzduchu namierte radšej na priestor pri nohách a filter v autoklimatizáciách často čistite.
Dbajte na dostatočný príjem tekutín.
Pravidelná starostlivosť príp. liečba zvlhčujúcimi očnými kvapkami, príp. masťami bez konzervačných prostriedkov.