Menu

Zelenší život bez zrieknutia sa komfortu

Udržateľnosť v každodennom živote existuje.

Home » Krása » Zelenší život bez zrieknutia sa komfortu - 01.2018

Menej jednorazových produktov, menšia spotreba energie, žiadna ďalšia chémia – čo znie ako veľká námaha, je v skutočnosti úplne jednoduché. Pretože človek môže veľmi dobre žiť aj trvalo udržateľne, a síce bez toho, aby sa v bežnom živote musel obmedzovať. A nestojí to ani viac času! Tieto malé zmeny zásadne pomôžu životnému prostrediu.

 Beauty & starostlivosť

Odličovacie tampóny, jednorazové žiletky, šampóny v jedno­razových fľaškách: mnohé z toho, čo v kúpeľni dennodenne končí v smetnom­ koši, si môže človek odpustiť.

 • Odličovacie obrúsky. Dajú sa dobre prať, nahradia vatové tampóny a hodia sa aj na krémovanie olejom. Rovnako sú skvelé pre bábätká a ako náhrada vlhčených utierok.
 • Prírodné produkty. Drevené kefky so štetinami z diviakov­, hubky na starostlivosť o tvár a telo, drevené zubné kefky s uhlíkom.
 • Dezodoranty bez olova: Tu sú prírodné nielen látky, ktoré obsahujú, ale aj materiály.
 • Uprednostňujte produkty na opätovné použitie. Holiace strojčeky s náhradnými žiletkami namiesto jednorazových žiletiek (a namiesto peny na holenie kokosový olej), kupujte produkty v obaloch, ktoré sa dajú opätovne naplniť.

 

Tip na produkt:

Ošetrujúca. Drevená kefa so štetinami z diviaka, ktorá vlasy šetrne upravuje. Od ebelin.

 

 Bežný život

Nikde inde sa nedá redukovať tak ľahko ako tu.

 • Vyhnite sa plastom. Riady budú čisté aj vďaka drevenej kefe na umývanie, chlieb a pečivo budú čerstvé vďaka obalom na potraviny z včelieho vosku, škatule na vreckovky sa hodia na nebalené vreckovky, drevené štipce držia bielizeň rovnako dobre.
 • Vymieňajte. Kefy na riady existujú aj s náhradnými nadstavcami, to redukuje odpad.
 • Šetrite papier. Správy si môžete písať aj na klasické tabuľové fólie. Umyte, nevyhadzujte.
 • Vyrobte si sami. Domáce bylinkové vankúšiky pomáhajú proti zápachu. V zime ozdobte veľké sviečky so škoricou, ktorá bude voňať vďaka teplu.
 • Zjednodušte potreby. Čo dlhšie nepoužívate, toho sa zbavte a nekupujte si to znovu.
 • Používajte prírodné hnojivá. Izbové kvety rozkvitnú, ak dostanú odstátu minerálnu vodu. Hnojiť môžete aj kávovou usadeninou alebo čajom: použité vrecúška dajte na niekoľko hodín do vody na polievanie.

 

 

Upratujte

 • Domáce prostriedky sú znova in. Môžete siahnuť aj po biologicky odbúrateľných prostriedkoch.
 • Univerzálne čističe alebo domáce mydlá čistia dobre každý povrch.
 • Nečakajte dlho. Ak je nejaký fľak zaschnutý alebo pripečený, čistenie bude omnoho náročnejšie. Ak budete konať hneď, nebudete potrebovať silné čistiace prostriedky.
 • Domáce prostriedky. Ocot je univerzálny, ktorý môžete použiť na mnohé veci. Odstraňuje (mydlové) usadeniny a vodný kameň (opatrne pri štrbinách!), je výborná náhrada aviváže a ničí zárodky. Špinavé sklo na pohároch alebo vázach odstránite tak, že do jednej tretiny nádoby dáte rozdrvené škrupiny z vajec a zvyšné dve tretiny zalejete vodou, necháte odstáť cez noc a potom zatrepete.
 • Namiesto kuchynských utierok používajte staré utierky na riad alebo handry (napríklad staré bavlnené tričká). Pri čistení okien siahnite po starom novinovom papieri alebo po handre z navoskovaných surovín.

 

 

Tip na čítanie: Ako udržateľne nakupovať sa dozviete tu.

Na cestách

Vezmite si so sebou skladaciu nákupnú tašku, sú ideálne pre spontánne nákupy, alebo ak musíte vziať detské hračky či šaty.

Dobre naplnený desiatovník a fľaša s vodou sú základnou výbavou. Náš tip pri malých deťoch: sáčky na ovocné pyré na opätovné použitie. A pre mamu To go hrnček na kávu na opätovné použitie.

Namiesto papierových vreckoviek balených v plaste kupujeme samostatné vreckovky a ukladáme ich do krásnych puzdier.

Zrieknite sa auta, ak je to možné. Pozitívny vedľajší účinok: Pohyb navyše urobí telu dobre.

 

5 jednoduchých a trvalo udržateľných tipov na bývanie

Chlaďte efektívne: Chladničku neumiestňujte vedľa výhrevných telies. Tip: Predtým, ako vložíte jedlo do chladničky, nechajte ho vychladnúť, šetrí to energiu.

Šetrite elektrinu: Spotrebiče riadne vypínajte a nenechávajte ich bežať v stand-by režime. Už len pri televízii to spraví za rok približne 15 eur.

Vymeňte sprchovaciu hlavicu. Šetriace sprchovacie hlavice spotrebujú v priemere o 6 litrov menej vody za minútu, bez toho, aby ste si to všimli. Okrem toho pri sprchovaní spotrebujete trikrát menej vody ako pri kúpaní sa.

Správne vetrajte: Vetrať by ste mali len nárazovo a pri vypnutom kúrení. Tip: Správna teplota v izbe je medzi 18 a 20 °C.

Perte šetrne: Pri praní vynechajte predpierku a vždy naplňte práčku doplna. Okrem toho by ste mali vlhké oblečenie zavesiť a nie sušiť ho v sušičke.

Hore
OKViac informácií