Menu

Liečivá sila prírody

Tradičná európska medicína: staré poznatky, prírodné liečivé metódy.

Home » Život » Zdravie » Liečivásila prírody - 05.2016

Tradičná medicína nepochádza len z Číny. Aj v Európe máme starodávne liečiteľstvo spojené s prírodou. A centrum, kde sa na človeka opäť pozerajú ako na celok. A tak ho aj ošetrujú.

Nie, samozrejme, že predtým nebolo všetko lepšie. Ale predtým sa vás jednoducho domáci lekár nepýtal, čo vám chýba. Prišiel do domu svojho pacienta, posadil sa do izby, pýtal sa na celkový zdravotný stav a pritom si z toho vzal všetky poznatky. Napríklad chcel vedieť, či si dal pacient ráno za pohárik. Alebo či pravidelne chodieva medzi ľudí, lebo spoločnosť je dôležitá. „A potom sa pacient musel vyzliecť donaha a lekár ho čo najdôkladnejšie prezrel,“ vraví Fritz Kaindlstorfer, vedúci prevádzky 1. centra pre tradičnú európsku medicínu v rakúskej obci Bad Kreuzen.

leben_gesundheit1-1-ab_2016-02

Vyvážene. Aby sme ostali zdraví, mali by ste telo a dušu udržiavať v rovnováhe.

Dnes už nejde vo vedeckej medicíne o prevenciu, ale často skôr o vymedzenie následkov. Bojujeme so symptómami, nie s príčinami. Pritom v Európe, aj v Rakúsku, existovali už po tisícročia prirodzené spôsoby, ako udržať telo a dušu v rovnováhe, a tak predchádzať civilizačným chorobám. Už v antických časoch vyhľadávali chorí špeciálne liečebné miesta, kde sa prebúdzali k novému životu vďaka pôstu a bylinkovej medicíne. A Hippokrates z Kosu, ktorý žil v rokoch 460 až 370 pred Kristom, vedel: „Choroby neprepadnú človeka ako blesk z jasného neba, sú následkom pretrvávajúcich chýb voči prírode.“ Avšak až tak ďaleko do minulosti nemusíme ísť. Jeden z najznámejších zástancov európskeho liečiteľstva bol farár Sebastian Kneipp (1821 – 1897). Jeho presvedčenie bolo, že na každú chorobu existuje nejaká bylinka.

Štyri sily

Tradičná európska medicína nie je náhradou vedeckej medicíny, len jej doplnením. Mnoho poznatkov a metód existuje už dlhý čas, zjednocujúce hľadisko je však oproti tomu nové. Vychádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá je v Európe vžitá. V popredí stojí človek ako celok a skutočnosť, že my všetci sme súčasťou prírody. Ako základ nám slúži teória štyroch telesných štiav. Tieto štyri telesné šťavy – flegma, haima, cholé a melania cholé – netreba chápať ako tekutiny, ale ako sily.

zena pri bazene

Komplexne. Pre tradičnú európsku medicínu je obzvlášť dôležité vidieť človeka ako súčasť prírody.

Zdravie a pohoda závisia od toho, či tieto štyri hlavné funkcie života nájdu medzi sebou rovnováhu. Celkové pozorovanie sa začína už pri diagnóze. Pacienti veľa rozprávajú, lekári sa ich pýtajú, prezerajú ich, prehmatávajú a počúvajú. Aj skúmanie dúhovky a jazyka, pulzu a častí tela k tomu patria. Aby sme znovu získali vnútornú rovnováhu, predpisuje sa pohyb, spiritualita, masti, tinktúry a čaje z liečivých rastlín, zábaly, Kneippove kúry, ošetrenia reflexných bodov a strava podľa typológie. Kuchyňa stavila na tradičné poznatky o účinkoch byliniek a korenín: čaj z chmeľu, medovkových lístkov a levanduľových kvietkov podporuje zaspávanie, žihľavový a púpavový čaj pôsobia povzbudzujúco. Koreniny ako saturejka alebo čierne korenie podporujú trávenie, zatiaľ čo muškátový oriešok povzbudzuje myseľ a podporuje sústredenie. Ale aký je rozdiel oproti tradičnej čínskej medicíne alebo indickej ajurvéde? Kaindlstorfer to opisuje takto: „Medicína vznikla z pozorovania. A všetky národy pozorovali rovnako.“ Podľa kultúrneho prostredia a geografickej polohy sa vyvinuli nakoniec príbuzné prírodné filozofie.

Viac vlastnej iniciatívy

zena v predklone

Liečivá. Aby sme prírodné liečivé sily rozvinuli, potrebujeme vlastnú iniciatívu pre telo a dušu.

Na pozitívnych účinkoch prírody na človeka sa dodnes nič nezmenilo. Aby sa prírodná liečivá sila mohla rozvíjať, musíme najskôr pozornosť zamerať sami na seba. „Na to sme v súčasnosti úplne zabudli. Predovšetkým ženy sú vystavované enormnej viacnásobnej záťaži. Spraviť si čas pre seba, to sa mnohé musia znova naučiť,“ vraví Kaindlstorfer. Dnes všetko beží plynule a čas na oddych si doprajeme len zriedka. K tomu sa pridá zväčšujúci sa odklon od prírody. Rada experta: „Prevezmite viac iniciatívy za svoje telo a dušu.“

Hildegard von Bingen, prírodná liečiteľka

»Človek má v sebe tri cestičky, po ktorých kráča životom: dušu, telo a zmysly

Centrum tradičnej európskej medicíny Bad Kreuzen 

tabula Bad Kreuzen

Odreagovanie. 1. centrum tradičnej európskej medicíny v Európe sa nachádza v Bad Kreuzen v Mlynskej štvrti.

Poloha. Jazero na kúpanie, krytý bazén, sauna, Kneippova kúra a výhľad z terasy na Ybbstalské a Kremstalské Alpy a na Mŕtve hory. Prvé centrum pre tradičnú európsku medicínu v Európe sa nachádza v severnom Hornom Rakúsku, v obci Bad Kreuzen. Vo vlastných bylinkových záhradách pestujú viac ako 100 liečivých bylín, potravinová lekáreň je komorou na sušené bylinky. V bylinkovej miestnosti vyrábajú pracovníci masti, tinktúry, hydroláty a čaje. Na základe určenia archetypu, rozhovoru s doktorom a vyšetrení dostanú hostia individuálne liečebné koncepty a stravné odporúčania.

zena cvici Yoga

Recidívne. V Bad Kreuzene sa pozerajú na človeka z tradičného uhla pohľadu.

Terapie. „V Bad Kreuzene nejde o nereflektované velebenie dávno prekonaných techník a spôsobov liečenia, ale o tradičný uhol pohľadu na človeka,“ konštatuje kúpeľný vedúci Dr. Martin Spinka. K terapiám patria masáže bylinkovými olejmi, tvarohové alebo kvetinové zábaly a zabalenie do takzvanej soľnej košele. Chladené ľanové šaty ponorené v slanej vode si hosť skoro ráno oblečie vo svojej izbe, ešte keď je ospalý. Telo reaguje silným potením, výmena látok je povzbudená. Pri ďalšej procedúre sa pokožka na určitých miestach silno prisaje na sklo a stimuluje, v danej oblasti dochádza k zvýšenému prekrveniu.

BUCH TIPP Wyda. Joga keltov

Druidi boli kultovou a duševnou elitou Keltov. Udržiavali sa fit vďaka meditatívnym cvičeniam, ktoré nazvali wyda. Pomalé, vedomé pohyby majú upokojiť ducha, cvičiť vnímanie, odstraňovať bloky a viesť k vnútornej rovnováhe.

Oheň, voda, zem, vzduch – viac o štyroch archetypoch: Čítať ďalej

Štyri archetypy

Rozdelenie podľa štyroch temperamentov, archetypov, je staré viac ako 2 500 rokov. Každý človek v sebe nosí všetky štyri princípy, cieľom je nájsť medzi nimi rovnováhu. Odchýlky sa vyrovnávajú charakteristickou stravou, bylinkárstvom, životným štýlom, terapeutickými procedúrami a pohybom.

Vodný princíp. Flegmatik je spoľahlivý, má často problém naštartovať sa, ale je vytrvalý. Reaguje predovšetkým na teplé a suché kúry a špeciálne masáže brucha.
Ohnivý princíp. Cholerik je prudký, extrovertný, často bez kontroly a má sklony k preháňaniu a výbušnosti. Chladivé a upokojujúce kúry sú preňho optimálne.
Vzdušný princíp. Sangvinik je aktívny, úprimný, energický, zväčša optimistický a tešiaci sa zo života. Preňho sú vhodné chladné procedúry a ošetrovanie pokožky hroznovými kôstkami alebo olejom z medovky.
Zemný princíp. Melancholik je premýšľavý. Je introvert, má sklony k meditácii a je skôr pesimisticky naladený. Teplé kúry, kúry s liečivým bahnom a špeciálne masáže cédrovo-orieškovým olejom mu spravia dobre.

Tipy & odporúčania

masirovany muz

Povzbudzujúci. Pôvodné prírodné produkty prinášajú telu rovnováhu.

Štajerská liečivá sila. Jablká, tekvicový olej, bylinky, rašelinová pôda, bylinky. Už storočia sa v Štajersku vie o liečivej sile prírodných výrobkov z regiónu. V Heiltherme Bad Waltersdorf sa Tradičná štajerská medicína® (TSM®) používa vo forme masáží a kozmetických procedúr.

Spolkári. Zachovať staré regionálne liečiteľské vedomosti a šíriť ich ďalej – to je zmysel spolku TEH  (Traditionelle Europäische Heilkunde – Tradičné európske liečiteľstvo) v obci Unken, v spolkovej krajine Salzbursko. Preto sa stále konajú vzdelávacie kurzy, prednášky, semináre a workshopy. Liečiteľstvo ľudí z oblasti Pinzgau bolo zapísané do národného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva rakúskej komisie UNESCO.

nohy vo vode

Kráčajúc. »Na ceste k zdraviu sa kráča peši.«
Sebastian Kneipp, liečiteľ vodou

Šliapanie vody. Len pár kilometrov od mesta Salzburg, v Antheringu, stojí Prvý rakúsky certifikovaný hotel s Kneippovou kúrou Hammerschmiede. Originálne Kneippove chodníky s čerstvou pramenitou vodou, vodné nádrže, fontánky, lesné lúky a bylinkové záhrady pozývajú vaše chodidlá na prechádzku vo vode.

Dodatočná kvalifikácia. Ľudia, ktorí pôsobia v zdravotníctve, sa môžu ďalej vzdelávať v trojročnom vzdelávacom programe akadémie TEM-Akademie v oblasti prírodného liečiteľstva. Akadémia sídli vo Viedni, kurzy sa konajú v Hornom Rakúsku. Sú zahrnuté do nehmotného kultúrneho dedičstva rakúskej komisie UNESCO.

Typické bylinky

Vzduch, voda, oheň a zem. Každý typ si vyžaduje niečo iné. A aj to dostane.

Vzduch. Chladný vánok prospieva človeku s temperamentom vzdušného typu, pretože ho ochladí. Napríklad ranné striedanie teplej a studenej sprchy alebo povzbudivé spreje.

BUCH TIPP dmBio amarant

Na jedálnom lístku sa amarant dobre vyníma. Chutí lahodne s jogurtom alebo ako prísada do chutných jedál či pečiva.

Voda. Vodný typ nemá ľahké dostať sa v bežnom živote do rovnováhy. Preto potrebuje dostatok tepla a motivácie zvonku.

BUCH TIPP alverde kokosový olej

Pre všetky typy pleti s exotickou kokosovou vôňou a nádychom vanilky pre vláčnu a hladkú pokožku.

Oheň. Prudká povaha, ako je dynamický, extrovertný typ ohňa potrebuje na vyrovnanie veľa spánku, meditácie alebo uvoľňujúci kúpeľ.

Zem. Zemný typ je introvert, pohodlný a stojí oboma nohami pevne na zemi. Naňho zaberá teplo a vlhkosť.

BUCH TIPP dmBio med

Prírodný med nielenže chutí sladko, ale zahreje aj zvnútra. Dobrý do čaju aj na krajec chleba.

Maria Kapeller

S maskou na oči zabalenou v batožine sa táto cestovateľka najradšej pohybuje na potulkách svetom autobusom a vlakom, menej radšej lietadlom. Doma v Rakúsku šliape rada do pedálov alebo cvičí jogu, ak práve nepíše texty do médií a agentúr alebo pre svoj cestovateľský online magazín.

Hore
OKViac informácií