Active Beauty
Udržateľné ošetrenie zubov

Udržateľné ošetrenie zubov

Nie práve svieži dych, časté zápaly v ústach alebo bolesti zubov: udržateľná starostlivosť o zuby pomáha zdravo ošetriť vaše zuby a je vďaka inovatívnym zložkám a nástrojom dobrým doplnkom ku klasickej starostlivosti o zuby.

Ak chcete zvýšiť udržateľnosť vášho života, budete niekedy musieť pri prostriedkoch na ošetrenie zubov siahnuť aj po prírodnej kozmetike. Je to však z dobrého dôvodu: neobsahuje syntetické farbivá, aromatické a konzervačné látky a namiesto toho vsádza na prírodné čistiace prostriedky ako krieda, minerály kremíka alebo kryštály soli. Tieto čistia jemne a napriek tomu dôkladne. Dodatočne sa bylinky postarajú o antibakteriálne účinky a aj o tzv. „mlganí olejom“, pochádzajúcom z ajurvédy, sa hovorí čoraz častejšie.

Udržateľná starostlivosť o zuby: olej, bylinky či tablety na čistenie zubov

  1. Bylinky proti zápalom

Pri problémoch so zubami má z hľadiska prírodného liečiteľstva zmysel, aby sa vsadilo na jemné metódy a silu rôznych liečivých byliniek. Nedokážu síce vyvážiť dlhodobú nesprávnu starostlivosť o zuby, ale pomáhajú najmä vďaka ich dezinfekčným a protizápalovým vlastnostiam pri prevencii a odstránení prvých problémov.

Ak už máte bolesti, môže niekedy pomôcť výplach rumančekovým výluhom, čajom zo šalvie alebo medovky. Listy šalvie alebo medovky sa dajú aj prežúvať – takto začnú silice taktiež pôsobiť. Pokiaľ bolí iba jeden zub, môže na zmiernenie bolesti pomôcť nanesenie tinktúry z myrhy.

Čo nerobiť: domáce prostriedky, ktoré by ste pri starostlivosti o zuby nikdy nemali používať, sú prášok do pečiva, citrusové plody a ovocie s vysokým obsahom kyseliny. Bez ohľadu na to, aké účinky vám kto nasľuboval: takto môžete vaše zuby trvalo poškodiť!

  1. Olej na ďasná

Táto technika pochádzajúce z ajurvédy sa teší čoraz väčšej obľube. Ide o tzv. „mlganie olejom“, ktoré má posilniť zuby a ďasná, pomôcť pri zápachu z úst a vybieliť zuby.

Ako na to:

Všetko, čo na to potrebujete, je buď špeciálny olej na vyplachovanie úst, alebo vysokohodnotné rastlinné oleje ako olivový alebo kokosový olej.

Ráno pred umytím zubov si dajte do úst polievkovú lyžicu oleja a cca 5 až 15 minút preplachujte pomedzi zuby sem a tam. Tekutinu vypľujte do handričky a zlikvidujte do zmiešaného odpadu (olej v odtoku môže spôsobiť upchatie!). Následne ústa vypláchnite teplou vodou a umyte si zuby ako zvyčajne.

  1. Inovatívne nástroje a zložky: tablety na čistenie zubov, bambusové zubné kefky, kokosový olej

V kokosovom oleji sa nachádza antibakteriálna a protizápalová kyselina laurová. Preto sa tento olej neosvedčil iba pri „mlganí oleja“, ale medzičasom sa tento všestranný prostriedok vyskytuje aj v zubných pastách.

Prírodná starostlivosť o zuby ale nedbá iba na zloženie. Vsádza tiež na nové textúry a produkty, ako napríklad tablety na ošetrenie zubov, ktoré sa rozžujú a sú často ponúkané v obaloch bez plastov. Aj zubná kefka sa dá vyrábať udržateľným spôsobom, napríklad z bambusu.

Ako pri každej prírodnej kozmetike, tak sa aj pri starostlivosti o zuby odporúča dbať na certifikované produkty s príslušnými certifikátmi (napr. Cosmos Natural alebo Natrue). Tak si môžete byť istí, že vaše zuby získajú pekný lesk úplne prirodzene.