Menu

Udržateľnosť ako životný štýl

Ako šetrne zaobchádzať so surovinami

Home » Inšpirácia » Udržateľnosť » Udržateľnosť ako životný štýl - 02.2019

Ľudia by mohli zmeniť tisíce vecí, aby žili ohľaduplnejšie. Ako to zafunguje najlepšie? Tak, že s tým jednoducho začnete.

Žiť ohľaduplne neznamená musieť sa obmedzovať. Človek chráni vzácne zdroje, nevytvára veľa plastového odpadu a zlepšuje tak svoj pocit pohody. Ukážkovým príkladom je prírodná kozmetika. Tá sa vyrába z čisto rastlinných surovín a neobsahuje žiadne mikroplasty. Produkty neobsahujú látky na báze minerálnych olejov, vystačia si bez syntetických vôní, farbív a konzervačných látok, ako aj bez pokusov na zvieratách.

Ďalšie tipy pre trochu viac ohľaduplnosti počas bežných dní:

Domácnosť

  • Pracie prostriedky vyplavujú do odtoku škodlivé chemikálie. 10 % znečistenia odpadovej vody spôsobujú pracie a čistiace prostriedky. Ako sa dá s nimi zaobchádzať šetrnejšie?
  • Siahnite po bezfosfátových produktoch a dôkladne si prečítajte návod na pranie. Pomôže to ušetriť energiu a prací prostriedok.
  • Dobré vedieť: ak by sme zakaždým prali na 30 °C, mohli by sme ušetriť toľko energie, že by jej stačilo na zásobovanie Rakúska počas desiatich mesiacov. 70 % nášho oblečenia sa dá efektívne prať aj pri 30 °C.

Kúpeľňa

  • Horúci kúpeľ by mal ostať výnimkou. Pri sprchovaní ušetríte v porovnaní s kúpaním až 25 litrov vody. Spotrebu vody výrazne zredukujete aj vtedy, ak do toalety namontujete šetriace tlačidlo na splachovanie. A taktiež, ak pri umývaní rúk a zubov vodu zastavíte.
  • Tuhé mydlá a šampóny sa často vyrábajú z dorastajúcich surovín, bez alebo len s minimálnym množstvom chemických prísad, a navyše ich dostanete bez plastového obalu.
  • Ženy, ktoré počas svojich dní používajú menštruačné kalíšky s dlhou životnosťou, šetria nielen peniaze, ale zároveň zamedzujú aj tvorbe odpadu.

Detská izba

  • Bábätko sa musí prebaliť dohromady asi 5 000-krát. Ak prejdete na ekologické plienky, siahnete po alternatíve, ktorá šetrí pokožku a zároveň aj životné prostredie. Takéto plienky neobsahujú prírodný latex ani prebytočné suroviny.

Kuchyňa

  • Kávové kapsuly z hliníka vytvárajú každý rok tisícky ton odpadu. Produkcia hliníka vyžaduje veľmi veľa energie. Ekologickou alternatívou sú biologicky rozložiteľné kávové filtre.
  • Aj pre plastové slamky existujú náhrady z papiera, skla, kovu alebo slamy.
  • Dôležitá je aj regionálnosť. Ovocie a zelenina dovážané letecky spotrebujú 48-krát viac pohonných látok ako tovar z regiónu. Ak nakupujete regionálne, šetríte prírodné zdroje a podporujete miestnych predajcov.
Hore
OKViac informácií