Menu

Udržateľnosť pri hygienických produktoch

Likvidácia s trvalou udržateľnosťou: 4 tipy pre tampóny, vlhčené utierky a iné.

Home » Inšpirácia » Udržateľnosť pri hygienických produktoch - 10.2020

Zabrániť tvorbe odpadu počas menštruácie je obzvlášť ťažké. Jednoducho nahádzať tampóny a vlhčené utierky do záchoda? Určite nie. Máme dobré dôvody a tipy, s ktorými môžeme prispieť k udržateľnosti.

Ženy počas svojho života použijú až 17 000 tampónov a vložiek. Slipové vložky do toho ani nie sú zahrnuté. Žiť udržateľne sa takto nedá. K tomu sa pridá: „Likvidácia je žiaľ, ako aj menštruácia samotná, ešte tabu témou“, hovorí Bettina Steinbrugger, konateľka a zakladateľka informačného portálu Erdbeerwoche. Viac ako 80 percent dievčat likviduje tampóny, slipové vložky a vložky prostredníctvom toalety, hovorí jedna štúdia. A to má fatálne následky.

Väčšina hygienických produktov je odolná proti pretrhnutiu a pravidelne upcháva odpadové potrubia alebo čerpadlá. To isté platí aj pre plienky, čistiace utierky a dokonca vlhčený toaletný papier. Nielen upchávanie potrubia, ale odpad potom musí byť hrabľami vyberaný z čističiek a transportovaný do spaľovní odpadu – to stojí peniaze a zbytočne to zaťažuje systémy odpadových vôd a tým životné prostredie.

Najvyšší čas, aby sme naše tampóny a vlhčené utierky začali správne likvidovať, aby sme sa vyhli plastom a žili udržateľne aj v tejto oblasti.

Tampóny, vlhčené utierky a iné.: ako na udržateľnú likvidáciu

  1. Dbať na certifikát záruky a zložky

Skutočne bio alebo predsa len plasty a zmäkčovadlá? Oplatí sa podrobne čítať popis na obale a dbať na príslušný certifikát záruky, ako GOTS (Global Organic Textile Standard). Na jednej strane sa takto dozviete, čo si pripustíte k alebo na telo a tiež, či sa dá tento materiál udržateľne zlikvidovať bez toho, aby sa neskôr dostal do morí vo forme mikroplastov. Bioprodukty, napr. od masmi, Jessa nature, always a Ria pozostávajú z biobavlny, sú biologicky odbúrateľné a sčasti aj kompostovateľné. Ale pozor: to neznamená, že môžeme tieto tampóny, vlhčené utierky alebo vložky jednoducho splachovať do záchoda!

  1. Vlhčené utierky: záleží od vlákien

Šup s nimi do záchoda, čo by sa už len pri vlhčených utierkach mohlo stať? V životnom prostredí žiaľ veľa: pretože pokiaľ do toalety hodíme zlé vlákna, tieto upchajú potrubie a zničia celé čerpacie zariadenia. Pri vlhčenom toaletnom papieri sa žiaľ tiež často jedná o klamné označenie, pretože mnohé sa proti roztrhnutiu spevňujú aspoň vodoodolným voskom. Testy, ktoré majú dokázať splachovateľnosť, sú rozporuplné. Pomoc poskytnú nové vlhčené utierky z krátkych vlákien na hydrofilnej báze, ktoré sa vo vode skutočne dobre rozpúšťajú. dm značky ako Saubär a Sanft & Sicher už používajú materiál z celulózy a viskózy.

  1. Plienky: riešenie v dvoch krokoch

Snáď tu nemusíme spomínať, že sa plienky nelikvidujú odhodením do toalety. Ale: udržateľná likvidácia sa tu skutočne realizuje prostredníctvom toalety. Pretože ak v toalete spláchnete tie pevnejšie časti obsahu plienky a plienku samotnú odstránite do zmiešaného odpadu, získate 10/10 bodov za udržateľnosť.

  1. Využívať zero waste alternatívy

U žien sa čoraz väčšej obľube tešia menštruačné kalíšky, ktoré sa dajú umyť a dlhé roky opätovne používať. Na cestách ich môžete jednoducho vypláchnuť trochou vody a tým sa vyhnete aj problému s chýbajúcim smetným košom na toalete. Dobrou alternatívou na cesty je aj toaletný papier, ktorý navlhčíme ph-neutrálnym telovým mliekom alebo sprejom na intímnu hygienu. Okrem toho existujú v súčasnosti už aj umývateľné vložky alebo menštruačné nohavičky, ktoré môžeme nosiť samotné alebo počas silnejších dní ako podporu.

A čo sa týka vlhčeného toaletného papiera: áno, je praktický, práve rodičia s bábätkami používajú často vlhčené utierky. Ale ako alternatívu, tiež vhodnú pre pokožku bábätka, môžeme tieto utierky aspoň doma v kúpeľni nahradiť jemným navlhčeným uteráčikom.

Hore
OKViac informácií