Menu

Upratané: 5 tipov pre väčší poriadok v detskej izbe

Keď sa z izby stane prekážková dráha, je na čase porozmýšľať nad upratovaním.

Home » Rodina » Upratané: 5 tipov pre väčší poriadok v detskej izbe - 04.2020

Lego kocky tu, drevené zvieratká tam, puzzle všade: keď ide o poriadok v detskej izbe, dochádza ku škriepkam takmer vo všetkých rodinách na svete a nie zriedka stúpa frustrácia u rodičov, ako aj u detí. Tak to však nemusí byť.

Keď sa z izby stane prekážková dráha medzi kockami lega, je na čase porozmýšľať nad hračkou a miestom, kam patrí. To však neznamená, že musíte do detskej izby vniesť vojenský režim. Ale: práve v takomto ohraničenom priestore to bez určitej miery poriadku nejde. A takto to zvládnete:

1. Upratovanie hrou a nie povinnosťou

Prostredníctvom hry, pri ktorej budete hľadať hračky alebo pomocou súťaže, vzbudíte v deťoch ich ctižiadostivosť. Keď hra deti upúta, zistíte, že sa už viac nejedná o nudné upratovanie. Napríklad: hádžte jeden po druhom farebnou kockou a každý uprace hračku takej farby, akú hodil na hracej kocke. Alebo: za každú upratanú vec dostane každý jeden bod (napríklad jednu guľôčku). Kto v dohodnutom čase získa najviac bodov, môže si vybrať, ktorú knihu si prečítate večer pred spaním alebo akú hru si zahráte.

2. Skrine a debničky namiesto poličiek

Aby mohli deti dobre upratať, potrebujú dostatok stohovateľných debničiek, košov a vedier. Vyhnite sa poličkám, pretože celkom úprimne: poličky s plyšovými zvieratkami vyzerajú síce dobre, ale to je ich jediná výhoda. Na zvieratká sa práši a nakoniec sa na nich nazhromaždí všetko, čo niekde ležalo. Plus: váš potomok má na pohľad toľko možností na hranie a pri výbere je zbytočne preťažený. Takže šup sem so skrinkami a debničkami, preč s regálmi.

3. Zrozumiteľný systém upratovania

Systém farieb a obrázkov pomáha deťom nájsť správne miesto pre kocky zo stavebnice, zvieratká či veci na vyrábanie. Debničky s malými obrázkami ich obsahu sú pre deti pri upratovaní uľahčením. Pre objavenie starých miláčikov: stačí ak jedenkrát do mesiaca vymeníte obsah debničiek a zvyšné hračky odložíte do pivnice.

4. Upratovanie rituálom

Tak ako každá hračka potrebuje svoje miesto, aj upratovanie potrebuje pravidlá. Pevný čas počas dňa (napríklad pred spaním) pomôže vášmu dieťaťu zvyknúť si na upratovanie, ako na súčasť každého dňa. Navyše sa tým učí rituálom a orientácii počas dňa. Tu však platí: upratuje sa to, s čím sa už dieťa nebude hrať. To, čo ešte chce dieťa na druhý deň použiť, môžete nechať tak.

5. Menej vecí, viac času pre všetkých

Výhoda je úplne jasná: čím menej hračiek rozhádžem, tým menej ich budem musieť upratovať. Ale dá sa vniesť minimalizmus aj do turbulentného rodinného všedného dňa? Áno, pretože menej vecí znamená viac miesta, viac peňazí, ktoré môžete investovať do zážitkov a stráviť tak viac času na výletoch, ako pri upratovaní.

Hore
OKViac informácií