Menu

Urban Gardening

Začnite na jar sadiť

Home » Inšpirácia » Urban Gardening - 03.2019

Dokonca aj uprostred mesta sa dá toho zasadiť veľa, i na tom najmenšom mieste. Pokiaľ nemáte záhradu ani miesto na vyvýšený záhon, a napriek tomu sa chcete z časti sami zaobstarať, na pestovanie na balkóne sa dobre hodia listové šaláty a zelenina. Napríklad aj uhorkám sa na balkóne dobre darí.

Ak chcete pestovať bylinky a máte málo miesta, zasaďte ich napríklad do kvetináčov na rebríkovom stojane alebo ich v kvetináčoch zaveste priamo na zábradlie. Veľmi nenáročné sú aj chili papričky. Rovnako sa dajú na (slnečnom) balkóne dopestovať aj rajčiny. Tu sa hodia najmä tie druhy, ktoré boli predšľachtené ako črepníkové rastliny. Aj iné druhy rastú dobre, pokiaľ majú korene dostatok miesta. Dôležité je, že ich zahrabete do črepníka tak hlboko ako je možné.

Ak máte terasu a o niečo viac miesta, môžete do predĺženej obývačky postaviť aj citrónovník alebo iné ovocné stromčeky pestované výhradne v kvetináči. V úzkych vyvýšených záhonoch alebo drevených boxoch (starých paletách) sa dajú krásne pestovať aj jahody.

Na čo by ste mali myslieť: Na balkón sa nehodia rastliny, ktorých korene potrebujú veľa miesta. Olivové stromčeky a oleandre potrebujú primerane veľkú nádobu, čiže sa hodia skôr na terasu. Takisto by ste mali určite prihliadnuť na slnečné žiarenie: mediteránske rastliny (rozmarín, levanduľa) majú radi slnko, ostatné ako napríklad margaréty uprednostňujú tienisté miesta. Okrem toho by ste mali vopred vziať do úvahy, že niektoré balkónové kvetiny sa musia zazimovať, a tak by ste mali naplánovať v byte alebo na chodbe dostatok miesta.

Ťahavé balkónové kvetiny na drevených mrežiach sa hodia aj na malé balkóny. Vďaka nim si môžete navyše vytvoriť aj vizuálnu bariéru, pri ktorej sa môžete slniť.

Bylinky vhodné na balkón:

Podľa poveternostných podmienok sa mnohé bylinky začínajú vysádzať už koncom marca. Petržlen, rozmarín, tymian, kôpor a aj koriander sú už pripravené na výsadbu. Ak je však ešte veľmi mrazivo, odporúča sa predpestovať si ich v črepníkoch, kde sú chránené. Väčšina byliniek smie ísť najneskôr začiatkom mája bez váhania von. Relatívne nenáročná je žerucha siata, ktorú môžete žať už dva týždne po vysadení, pokojne aj na balkóne.

Kvetiny vhodné na balkón:

Ak máte v záhrade viacročné kvety, môžete sa už v apríli tešiť zo snežienok, hyacintov, iskerníkov a alpských fialiek. Môžete si kúpiť i hotový črepník a bez váhania ho vystaviť na balkón. Súčasne môžete sadiť už prvé letné kvety, ako napríklad gladioly (pri nich pozor, ak hrozia ešte mrazy) a ľalie. Ak nemáte záhradu, môžete ich zasadiť aj v malých skupinkách do veľkého vedra.

Hände die Erde in einem Blumentopf geben.

 

Na čo si dávať pozor pri sadení na balkóne a terase:

Ochrana pred mrazom

Počas veľmi chladných nocí sa odporúča prikryť kvety a bylinky tkanou látkou. Črepníky môžete jednoducho dať aj do mini skleníka na balkóne.

Zabráňte nadbytočnej vlhkosti

Vyberajte črepníky s dierou na dne. Striedavo ich naplňte štrkom a pôdou, pretože štrk uchováva vodu a funguje ako drenáž. Ako alternatívu môžete použiť aj hlinený granulát, ktorý uvoľňuje vlhkosť postupne.

Podpora pre výhonky

Staré semienka namočte na noc pred vysadením do vody. Svetlé výhonky jednoducho nasypte na pôdu a zľahka zatlačte, tmavé výhonky pokryte tenkou vrstvou pôdy.

Prihliadajte na podmienky a pôdu

Ak sadíte do črepníkov, mali by ste si vyberať výživnú pôdu. V záhrade sa skúma typ pôdy a koľko slnka je na plánovanom mieste výsadby.

Správne kombinujte

Nie všetky bylinky sa k sebe hodia, a to platí i pri pestovaní. Niektoré sa na základe rôznych potrieb navzájom vylučujú (napríklad tymian a majorán). A tak isto aj jednoročné sa nehodia k viacročným.

Tip na knihu:

Chceli by ste vytvoriť pre seba a svojich blízkych oázu pokoja a zelene? Inšpirujte sa naším knižným tipom: Záhrada na balkóne – od Isabelle Palmer. Autorka knihy sa záhradkárčením na obmedzenom priestore zaoberá už niekoľko rokov. Odporučí vám, aké rastliny vybrať, v čom ich pestovať a ako sa o ne starať, aby dobre prospievali a skvele vyzerali.

Hore
OKViac informácií