Menu

Spoločne dokážeme viac

Predstavíme vám Jasminku a ponúkneme tipy a odporúčania pre lepšie spolunažívanie.

Home » Inšpirácia » Spoločnedokážeme viac - 04.2016

Jasminka rozpráva o svojom živote v Sarajeve. Okrem toho vysvetlíme, prečo je spolunažívanie také dôležité.

Active Beauty mesiaca: Jasminka

Jasminka. Húževnatá. Pozitívna. A určitým spôsobom aj kreatívna. Tak sa popisuje Jasminka zo Sarajeva. A je pri tom dosť skromná, hoci založila združenie na pomoc ľuďom na dôchodku. Volá sa Rieka. Motto: „Nepripustíme, aby náš vek zastavil plynutie nášho života.“ Okrem toho pôsobí aj ako spisovateľka. „Chcela som prerozprávať príbeh o mojich dcérach a o mojom živote,“ hovorí Jasminka. A veru má o čom rozprávať. Pri pôrode prvej dcéry bola Jasminka ešte príliš mladá, druhá prišla na svet počas vojny. Silná. Angažovaná. A duchaplná. Tak by sme tiež mohli Jasminku opísať.

Jasminka, active beauty des Monats aus Sarajevo

Spolunažívanie namiesto samoty

Sám medzi siedmimi miliardami ľuďmi. Sám medzi kolegami, priateľmi, v rodine, susedstve,
v prenájme. Ak spolunažívanie nefunguje, človek je sám. Niekedy sme si na vine sami, pretože sa schovávame. Pritom existuje toľko druhov spolunažívania. Strick-Communities, susedské fóra, bežeckí nadšenci. Pozvať kolegyňu z práce na čaj. Brunch so súrodencami. Často netreba žiadne slová, stačí úsmev. Komunity nás prichýlia. Komunity nás podržia, keď sa nám nedarí. Sú komunikačnými fórami, oázami pokoja a dokážeme si u nich dobiť energiu. Bez nás nie je žiadne ja. Potrebujeme spolunažívanie, aby sme si viac uvedomovali našu identitu. Potrebujeme ostatných, aby sme spoznali seba. Potrebujeme spoločnosť, aby sme nezostali stáť na mieste.

Manfred Hinrich, autor detských kníh a aforista

„Spoločnosť potrebuje viac ako len nejaké ja.“

Pärchen umarmt sich, Smartphone

10 tipov pre lepšie spolunažívanie

  1. Komunikovať. Najvyššie prikázanie. Výmenou informácií vôbec nedochádza k nedorozumeniam.
  2. Rešpektovať. Tón robí hudbu. A ako sa do lesa volá, tak sa z neho aj ozýva.
  3. Načúvať. Áno, rozprávanie je dôležité. Ale minimálne rovnako dôležité je aj to, že svojho partnera aj pozorne počúvate.
  4. Riešiť konflikty. Spory stoja spolunažívaniu v ceste.
  5. Dať konštruktívnu kritiku. Samozrejme sa stáva, že vás niečo hnevá. V takom prípade treba ostať zdvorilý a nikoho neurážať.
  6. Dávať komplimenty. Sú balzamom na dušu aj na spolunažívanie.
  7. Snívať. Otvorenosť posilňuje dôveru. Ak budete rozprávať o svojich želaniach, posilní to váš vzťah.
  8. Spoločne mlčať. To môže byť niekedy ťažšie ako rozprávanie. Práve preto je to znak dobrej spoločnosti.
  9. Vcítiť sa. Ak ste všímavý, viete sa vcítiť do pocitov ostatných. Pre spolunažívanie je často potrebné práve to.
  10. Mať rituály. Ráno kávu? Vo štvrtky pilates? Pravidelný spoločný program dodáva istotu lepšieho spolunažívania.

Knižné odporučenie

BUCH TIPP „Zwischen Menschen“ (po slovensky „Medzi ľuďmi“) od David Guterson, Hoffmann a Campe & „3 mal 7 ist Donnerstag“ (po slovensky „3 krát 7 je štvrtok“) od M. Hirtler, W. Loder, T. Hirtler.

„Zwischen Menschen“ (po slovensky „Medzi ľuďmi“) spája desať príbehov o vzťahoch, ktoré napriek všetkej snahe nefungujú (David Guterson, Hoffmann a Campe). V „3 mal 7 ist Donnerstag“ (po slovensky „3 krát 7 je štvrtok“) ide o „podporu vzťahov prostredníctvom vcítenia sa“, a to vzťahov s dementnými ľuďmi. Jedna z autoriek je známa aj z kabaretu v úlohe starej mamy Ermy (M. Hirtler, W. Loder, T. Hirtler

 

BUCH TIPP Tip na film

„Ziemlich beste Freunde“ (na Slovensku distribuovaný pod názvom Nedotknuteľní) hovorí o priateľstve dvoch ľudí, ktorí už nemohli byť viac rozdielnejší. Philippe (François Cluzet) je bohatý. A priečne ochrnutý. A trochu depresívny. Driss (Omar Sy) vyšiel z väzenia, chce získať podporu v nezamestnanosti a stáva sa Philippovým ošetrovateľom.

 

Andrea Fehringer & Thomas Köpf

ANDREA FEHRINGER & THOMAS KÖPF sú novinári a spisovatelia prednášajúci na Viedenskej univerzite. Napísali spolu 36 kníh, aj ako anonymní pisatelia. Usporadúvajú kurzy písania, a tak sprevádzajú iných na ich ceste k vlastnej knihe.

Helmut Berger

Helmut Berger žije a pracuje vo Viedni, najradšej píše o ľuďoch, hudbe, umení a kultúre. Obzvlášť napínavé na tom je to, že človek vždy objaví niečo nové, rozoznáva súvislosti a zbiera skúsenosti. Kto je otvorený a zaujíma sa, ten sa nikdy nenudí.

Hore
OKViac informácií