Menu

V dobrom aj v zlom

Tajomstvo priateľstva.

Home » Život » Vzťahy » V dobrom aj v zlom - 10.2016

Priatelia sú rodinou 21. storočia. Sú tu vo chvíľach, kedy ich potrebujeme. Naslúchajú nám a chápu nás. Skutočných priateľov je však málo.

Milý výlet. V mojom denníku svieti nápis „Milá Astrid“. Rada sa k týmto stránkam vraciam. Sú totiž pamiatkou zrodu dlhoročného priateľstva. Bolo to pred pätnástimi rokmi. Bola som na ceste na seminár a hľadala som niekoho, s kým by som sa mohla zviesť. S Astrid sme si sadli na prvý pohľad, užili sme si veľa zábavy a príjemnú cestu z Viedne do Bad Aussee. Počas celého štúdia sme sa delili o izbu.

3 Freunde

Cesty ľudí sa často pretnú úplnou náhodou. Osud zaťahá za tie správne nitky a rozhodne o tom, či medzi dvoma ľuďmi vznikne priateľstvo alebo nie. „V počiatočnej fáze priateľstva je rozhodujúce opätovať úprimnosť toho druhého,“ hovorí  sociálna psychologička Beverly Fehr. Medzi ľuďmi musí fungovať chémia, musia vyznávať podobné hodnoty a mať podobné názory. To zmierňuje prirodzený odstup, ktorí si ľudia medzi sebou udržujú. „Dôležité je tiež to, či sa spolu dokážeme smiať,“ hovorí vzťahový poradca Dr. Wolfgang Krüger. Rovnaké povahy sa priťahujú – to je však len jeden z aspektov priateľstva. Chémia môže fungovať aj medzi ľuďmi s rozdielnymi povahami. Rozhodujúca je emočná blízkosť. „Musíme sa navzájom vnímať,  hľadieť si do očí, objímať sa – priateľstvo si vyžaduje vzájomnú blízkosť,“ tvrdí Krüger. Len keď si jeden druhého pripustíme k telu a vzájomne sa otvoríme, môže vzniknúť intímny vzťah. A to je tá správna živná pôda pre priateľstvo.

Tip od expertov: Intímne otázky a úprimné rozhovory udržujú priateľstvo pri živote.

Prísada čas

Čas na spoločné zážitky a na vypočutie si toho druhého – pokojne aj uprostred noci. Dobré priateľstvo si vyžaduje ochotu aktívne na vzťahu pracovať. „Aby sme nášmu priateľovi skutočne porozumeli, musíme sa mu intenzívne venovať,“ hovorí Krüger. Pre vzťahového poradcu sú jeho vlastné intímne vzťahy veľmi dôležité. Preto napríklad poprosil svojho priateľa, aby mu ukázal albumy s fotografiami zo svojho detstva a podelil sa s ním o svoje spomienky. Tento spoločný zážitok ich priateľstvo prehĺbil. S iným zo svojich priateľov cestoval Krüger do jeho rodného mesta, do Viedne. Spoločne objavovali miesta, v ktorých jeho priateľ vyrastal. „Som presvedčený, že úprimný záujem o toho druhého, o jeho život, vývoj a zázemie je základom dobrého priateľstva.junge Frau am Smartphone

Skutočné priateľstvo je plné úprimnosti a vzájomného obdivu.“ Krüger je psychiatrom a psychoterapeutom v Berlíne a prichádzajú k nemu ľudia so závažnými psychosomatickými poruchami. V rozhovoroch so svojimi klientmi vždy narazí na otázku priateľstva. „Najmä pri bolestiach hlavy, migréne, poruchách spánku, vysokom krvnom tlaku a psychicky podmienených kožných problémoch sa ukáže, že pacient nemá takmer žiadnych priateľov, s ktorými by sa mohol otvorene porozprávať,“ hovorí  Krüger. Početné výskumy a dlhodobé štúdie dokazujú, že priatelia nás robia šťastnejšími, zvyšujú naše životné očakávania, pomáhajú nám stabilizovať náš život, podporujú v nás pocit sebaúcty a spolupatričnosti. Keď po našom boku stojí niekto, komu dôverujeme, problémy sa razom prestanú zdať neriešiteľnými.

Tip z kaderníctva a kozmetického štúdia:

Spoločne sa odreagovať, a takto budovať priateľstvo môžete v kaderníckych a kozmetických salónoch.

Dobré konflikty

Zrazu však došlo k sporu, ktorý medzi mnou a Astrid vytvoril hlbokú priepasť. Astrid už nebola taká, akú som ju poznala. V mojich očiach sa z odvážnej mladej ženy stala opatrná a ustráchaná. Prehliadala som však, že Astrid sa mala čoskoro stať matkou. Nosila pod srdcom dieťa, ktoré musela chrániť. Túto zmenu som nedokázala a nechcela prijať. Ak sa jeden z priateľov takto zásadne zmení, často sa zmení aj samotné priateľstvo. „Láska je skazou priateľstva,“ hovorí Krüger.  A láska k dieťaťu obzvlášť. Myslím, že som si to vôbec neuvedomovala. Len som videla, ako Astrid, ktorú som poznala, zrazu zmizla. Stalo sa s nami to, čo s mnohými inými. Neporozprávali sme sa o probléme otvorene. Astrid sa stiahla a ja som mlčala. Tak to išlo mesiac. Potom mi Astrid napísala pohľadnicu, ktorá mi pripomenula, čo nás spájalo. Stretli sme sa a pohovorili sme si. Naslúchali sme jedna druhej a snažili sme sa vzájomne pochopiť. A keďže sme v tom mali prax, išlo nám to celkom ľahko. Čo nám tento konflikt priniesol? Prehĺbil naše priateľstvo, obohatil ho o ďalší rozmer. Vedieť, že sa na toho druhého môžete spoľahnúť, že je tu vždy pre vás a že pri sebe zostanete stáť aj v náročných situáciách, to robí z priateľstva skutočný dar. „Kvalita priateľstva sa ukáže v konfliktných situáciách,“ hovorí Krüger a vysvetľuje, že spory, ktoré s našimi priateľmi musíme riešiť, sa často týkajú nás samých.

Vďaka priateľstvám sme konfrontovaní so zásadnými životnými problémami, ktoré sa nás týkajú. To, čo nám prináša radosť, nás  môže aj zraniť. Toto riziko musíme podstúpiť. Pre radosť z úprimného priateľstva.

Umenie priateľstva

„Vytvárať si kvalitné priateľstvá je jednou z našich životných úloh,“ myslí si Krüger. Aby z priateľstva vznikol hlboký vzťah, je potrebné na ňom neustále pracovať. Potrebuje živiny, vzájomný záujem, vášeň a vzrušenie. „Mojim priateľom rád kladiem intímne otázky. To náš vzťah posúva vpred, udržuje ho živý a aktívny.“ Preto sa Krüger svojich priateľov pýta napríklad aj to, či sú skutočne šťastní, aké sú ich životné sny a či sú spokojní so sexuálnym životom vo svojom vzťahu. A pýta sa aj na to, ako by im mohol pomôcť pri plnení ich snov a dosahovaní cieľov. „Starostlivosť o vzťahy je pre mnoho ľudí príliš  náročná,“ píše americká sociologička Sherry Turkle vo svojej knihe Stratený medzi 100 priateľmi.

BUCH TIPP Poklady priateľstva – Wilhelm Mühs

Priateľstvo bývalo v minulosti veľmi vážnym a záväzným putom. Dnes, žiaľ, sa často degraduje na jednoduchý obchodný vzťah, založený na vzájomne výhodnom poskytovaní služieb a láskavostí. Cieľom tejto malej antológie je nanovo objaviť význam a krásu priateľstva a vrátiť mu vznešenú hodnotu, ktorú pravé priateľstvo nesporne má.

Podklady nám poskytlo kníhkupectvo Martinus.sk

Turkle tvrdí, že napriek množstvu priateľov na facebooku sa mnoho ľudí cíti osamelo. „Technológie, akou je facebook, nám dávajú ilúziu toho, že sme obklopení ľuďmi – a pritom nemusíme mať žiadnych priateľov.“ Ale facebook má aj svoje výhody: Vďaka technických vymoženostiam môžeme náš okruh priateľov udržiavať, rozširovať a kedykoľvek sa navzájom kontaktovať. Je pre nás jednoduchšie nadväzovať kontakty a začleniť sa do skupiny. Sociálne média nám uľahčujú spoznávanie nových ľudí a vďaka nim môžeme zostať v kontakte aj na veľkú vzdialenosť. Nie je to však náhrada za spoločne strávený čas, za intímne rozhovory. Svoje súkromie totiž nemožno zdieľať s veľkým počtom priateľmi. Včera som sa stretla s Astrid a Silvanou. Tá je tretia do partie. Všetky sa poznáme už od školských čias, od 15 rokov. Priateľstvo, aké je medzi nami, už dnes vídať zriedka. Znamenáme jedna pre druhú veľmi veľa. Počas jediného večera sa spolu dokážeme smiať, robiť hlúposti i hovoriť o vážnych veciach. A tiež sa pohádať. Tak ako včera. Neskôr sme radi, keď z hádky vyjdeme s čistým štítom, objímeme sa a vďaka tomu, čo sme si práve v rozčúlení povedali, sme si zase o kúsok bližšie. Priatelia sú skrátka výnimoční.

Najdôležitejšie prísady dobrého priateľstva

Po prvé. Stojte pri vašich priateľoch v ťažkých časoch, ochotní pomôcť.
Po druhé. Zostaňte v kontakte a nájdite si na seba čas.
Po tretie. Zdôverujte sa s vašimi osobnými pocitmi a myšlienkami.
Po štvrté. Nevyzrádzajte zverené tajomstvá.
Po piate. Buďte tomu druhému sociálnou oporou.
Po šieste. Dobre počúvajte.

leben-psyche-1-header-ab_2016-07
Po siedme. Buďte si jeden pre druhého duševnou oporou.
Po ôsme. Chráňte sa vzájomne pred kritikou ostatných.
Po deviate. Proste priateľov o rady, vážte si ich názory.
Po desiate. Podniknite spolu niečo.
Po jedenáste. Vtipkujte spolu a zabávajte sa.
Po dvanáste. Rešpektujte navzájom svoj voľný čas, ostatných priateľov a partnera.

Malé darčeky pre najlepších priateľov

Pretože drobnosti udržujú priateľstvo pri živote a pretože svojej najlepšej priateľke/najlepšiemu priateľovi by sme čas od času mali povedať niečo milé…

 

Hore
OKViac informácií