Menu

Vlasy na kúre

Starostlivosť o vlasy - tipy na leto.

Home » Krása » Starostlivosť o vlasy » Vlasy nakúre - 08.2016

Pre nás znamená leto slnko a odpočinok. Naše vlasy majú k nemu „rozštiepený“ vzťah. Pre nás je pláž alebo bazén ako raj. Pre naše vlasy ako čistý horor. My na dovolenke načerpáme silu. Naše vlasy spotrebujú všetku energiu. Proti chlórovanej vode, slanej vode a UV žiareniu nemá šarm, hebkosť a lesk žiadnu šancu. Alebo predsa?

Pomoc zvonku

Vlasy sú od nás závislé. Samy sa nedokážu regenerovať. Nedokážu sa o seba postarať. Najmä po náročnom lete nie. Ak ste teda zabudli na prevenciu, musíte to dohnať dodatočným ošetrením. Musíte im dodať dôležité látky, ktoré pre námahu stratili. Konkrétne ide o tuk, hydratáciu a rôzne výdatné látky, ktoré ich bunky potrebujú. V správnom množstve a v závislosti od individuálnych potrieb. Dehydratované vlasy potrebujú trochu vlhkosti, vlasová štruktúra sa musí vyhladiť. Kondicionéry, vlasové masky, špeciálne spreje, rozprašovacie balzamy alebo leave-in výrobky pomáhajú vyvážiť úbytky a napraviť zjavné poškodenia. Cieľom všetkých týchto procedúr je vrátiť vlasom ich hebkosť a lesk.

schoenheit-pflege2-2-ab_2016-06

V strese. Kondicionéry, masky na vlasy, špeciálne spreje, sprejové balzamy alebo leave-in výrobky pomáhajú vysporiadať sa so stratami a vlasy očividne obnovujú. Cieľom všetkých týchto kúr je prinavrátiť vlasom ich pružnosť a lesk.

Zatiaľ čo pokožka si dokáže pod vplyvom slnka vytvoriť chrániacu vrstvu proti UV žiareniu, vlasy sú slnku vydané napospas. Pozostávajú zo zrohovatených buniek a v celej svojej dĺžke vlastne nie sú ničím iným ako mŕtvym materiálom. Preto ani nedisponujú ochrannými mechanizmami proti škodlivým vplyvom prostredia. Skôr naopak. Ak sa nechránia pred slnečným žiarením, strácajú dokonca pigment. Sú svetlejšie, lámavejšie a matnejšie.

Voda, soľ a chlór nevplývajú dobre na naše vlasy. Po lete teda máme čo napravovať.

Nebezpečenstvo číha zhora

Naše vlasy pozostávajú z 90 % z bielkovinových zlúčenín, ktoré sa nazývajú keratín. Zvyšok sa skladá z tukových substancií, farebných pigmentov, minerálnych látok a približne z 10 % vody. V dôsledku nefiltrovaného pôsobenia UV žiarenia sa tieto bielkovinové zlúčeniny menia a poškodzujú. Následkom sú lámavé vlasy, strata elasticity, pružnosti a lesku, preto začínajú skôr starnúť.

Mädchen mit blonden haaren von hinten

Tvrdý úder. Slnko nás úplne pohltí. Ale môžeme mu pokaziť chuť.

Pri farbených vlasoch sa v lete žiada mimoriadna pozornosť. Tmavé vlasy vyblednú, červené odtiene vymiznú, blond vlasy sa zosvetlia, niekedy dokonca do zelených odtieňov. Preto potrebujú farbené vlasy mimoriadne intenzívnu starostlivosť, ktorá sa v najlepšom prípade začne už pred dovolenkou. Ešte pred dovolenkou by sme si mali dať ostrihať končeky vlasov, farbenie môžeme odložiť na neskôr.

Pomoc proti vysušeniu

Okrem toho vysoké teploty zapríčinia, že sa odparí už tak či tak nízky obsah vody vo vlasoch a vlasy budú suchšie. Aby sme tomu zabránili, mali by sme používať spreje s ochranou proti UV žiareniu a čo najčastejšie nosiť pokrývku hlavy. Slaná voda nie je o nič láskavejšia. Ak si po kúpaní v mori necháme vlasy usušiť len tak na vzduchu a nezmyjeme ich obyčajnou vodou, voda z nich sa nám pre teplo odparí. V každom prípade soľ ostáva vo vlasoch a kryštalizuje. Podobne ako savý papier nasáva vlhkosť a tuky a vlasy vysušuje. Malé kryštáliky soli pôsobia navyše ako šošovky, ktoré môžu UV žiarenie ešte zosilniť. Ani chlórovaná voda nie je pre vlasy práve pôžitkom. Môže nielen zmeniť farbu vlasov, ale ich aj masívne vysušuje. Po skočení do bazéna je teda povinnosťou zmyť si vlasy vodou pod sprchou.

dm tip:

Dajte si ostrihať končeky vlasov ešte pred dovolenkou. Budú stabilnejšie a predídete tak ich rozštiepeniu.

Obnova končekov

Ak si zoberieme k srdcu pár jednoduchých trikov už v lete, nevymkne sa nám neskôr záchranná akcia spod kontroly. Po dni kúpania by sme si zakaždým mali zmyť chlór alebo zvyšky soli jemným šampónom bez obsahu silikónu. Umytie je prvým krokom starostlivosti a má veľký význam. Platí, že sa treba zbaviť nielen zvyškov vody, v ktorej sme sa kúpali, ale aj zvyškov všetkých stylingových výrobkov. Tie síce chránia zrohovatenú vrstvu, ale zároveň ju uzatvárajú, a tak bránia ošetrujúcim látkam, aby sa do nej vstrebali.

Gepflegt. Gerade in der Sommerzeit brauchen die Haare eine Extra-Portion Pflege.

Pestované. Práve v letných mesiacoch potrebujú vlasy extra porciu starostlivosti.

Po dôkladnom umytí prichádza na rad ošetrenie. Kondicionéry sú tým najrýchlejším variantom, ako dostať vystresované vlasy znovu do rovnováhy. Vyhladzujú zrohovatenú vrstvu zvonku, nedokážu sa však vstrebať dovnútra vlasov. To znamená, že často nepostačujú na skutočné odstránenie možných poškodení. Leave-in-výrobky na vlasy majú jednoduchšie použitie. Raz ich nastriekate na suché vlasy, raz na vlhké vlasy. Sprej alebo balzam sa jemne vstrebú a nemusia sa už zmývať. Účinné látky môžu svoju prácu robiť dlhšie. Mnohé z týchto leave-in výrobkov majú výnimočný talent. Postarajú sa o končeky a zároveň o nápravu.

Kuriert. Wenn's einmal anstrengender war für die Haare, hilft ihnen eine Kur oder Maske wieder auf die Beine.

Ošetrené. Ak vlasy dostali zabrať, kúra alebo maska im pomôžu znovu na nohy.

Pri skutočnom poškodení alebo vyblednutom lesku pomôžu už len masky na vlasy. Obsahujú regenerujúce látky vo vysokej koncentrácii, ktoré sa neusídlia len na povrchu vlasov, ale sa do nich vstrebú a účinkujú aj tam. Ak masky používame raz týždenne, dokážu dlhodobo napraviť vlasové štruktúry, ktoré sa v lete poškodili.

Produktové tipy

Regenerujúca maska. Vlasová maska s rastlinným keratínovým komplexom regeneruje krepovité vlasy a dodáva im zjednotený vzhľad od korienkov po končeky.
Prasiatko pre šťastie. Štetiny z diviaka na keratínovej kefe na vlasy EBELIN PROFESSIONAL dodajú vlasom pri každom česaní keratín, a tak im dožičia nádherný lesk.
Balea kondicionér. Kondicionér s protivysušovacím efektom pomáha pri rozčesávaní vlasov, dodáva im elasticitu a vyhladzuje ich štruktúru.
Vlasová sprejová kúra. Kúra s extraktmi z aloe vera a ibišteka regeneruje suché vlasy. Prírodná kozmetika alverde šetrne prepožičiava vašim vlasom vlhkosť.
Ešte viac vlasových trikov

Trik na chlór

Ak si umyjete vlasy pod tečúcou vodou už pred plávaním, vlhké nenasiaknu tak veľa chlórovanej vody.

Frau duscht unter Pooldusche

Vlhké. Ak si vlasy vopred umyjete, môžete si pokojne plávať v bazéne.

 

Veľa tepla

Teplo zvyšuje účinok vlasovej kúry. Zrohovatené šupinky sa otvárajú a púšťajú účinné látky dovnútra. Dobre spravíte, ak si počas pôsobenia dáte na vlasy alobal a potom uterák.

junge Frau sitz mit Turban in der Sauna

Horúce. V horúčave má vlasová kúra väčšiu šancu dostať sa do vnútra vlasov.

Ďalšie tipy a triky

1. Nepoužívajte kovové sponky do vlasov. Rozohriaty kov môže vlasom uškodiť.
2. Nezväzujte si vlhké vlasy do copu. Na otlačených miestach sa vlasy môžu dokonca zlomiť. Vlhké vlasy viažte vždy len pozvoľna.
3. Vlasy si umývajte vždy vo vlažnej vode, nikdy nie v horúcej.
4. Po umytí si vlasy opláchnite studenou vodou. Postavené šupinky vďaka nej  znovu priľahnú k vlasom a tie budú automaticky pôsobiť hladko a lesklo.
5. Vlasy veľmi jemne osušte uterákom. Trenie uterákom môže vlasy poškodiť.
6. Fénu a žehličke sa vyhnite ako je len možné. Ak už aj používate fén, tak ho držte ďalej od vlasov a zapnite si ho na stredný stupeň.
7. Snažte sa nepoužívať agresívne stylingové výrobky.
8. Kefy z prírodných vlákien sú omnoho jemnejšie.
9. Vlasy si farbite vždy až po dovolenke. Slnko a chlór sa nemajú v láske s čerstvo nafarbenými vlasmi.
10. Chráňte si pokožku na hlave. Napríklad pomocou šatiek alebo klobúkov.
11. Každý deň si vmasírujte do končekov trochu séra.

dm tip:

Prevencia je lepšia ako náprava. Používajte špeciálnu vlasovú kozmetiku ešte počas dovolenky.

SOS-vlastnoručne vyrobené vlasové kúry

Opaľovanie sa, pláž, chlórová voda… Vlasy sa v lete veru nemajú čomu zasmiať. S jednoduchou kúrou, ktorú si pripravíte sama, im pomôžete dostať sa znovu do formy.

Medovo-citrónová kúra

medovo citronova kura slide

Táto maska pre suché vlasy je ozajstným ošetrujúcim zázrakom a namiešate si ju za naozaj krátky čas. 1 vajíčko, 3 PL olivového oleja, 1 až 2 ČL medu a šťava z jedného citróna. Med dodá vlasom lesk a objem, olej sa postará o dostatočný príjem vlhkosti a citrónová šťava pôsobí pozitívne na ochrannú vrstvu vlasov proti kyslosti.

Avokádová kúra

Popučte dužinu dozretého avokáda a zmiešajte ju s pár kvapkami olivového oleja a citrónovou šťavou. Vmasírujte po dĺžke vlasov a zabaľte do potravinovej fólie alebo alobalu. Nechajte pôsobiť 30 minút a zmyte jemným šampónom.

avokado kura slide

Citrus-power

citrus power slide

Vytlačte pomaranč a polovicu šťavy zmiešajte so 4 PL oleja zo pšeničných klíčkov, 2 PL tvarohu a 2 PL mlieka. Masu naneste na vlasy. Aby ste teplom ošetrujúci účinok ešte zosilnili, zabaľte vlasy najskôr do potravinovej fólie a potom do uteráku. Po pol hodine dobre zmyte. Zatiaľ čo vám bude zmes na hlave účinkovať, môžete vypiť druhú polovicu pomarančovej šťavy.

Eva Mühlbauer

Novinárka, ktorá má rada všetky krásne veci. Vyznávačka módy, vášnivá čitateľka a baletka. Svoj prvý beauty produkt si kúpila v 12 rokoch, a to make-up od dm značky alverde. Už 20 rokov nevyšla z domu bez nalakovaných nechtov.

Die besten Produkte für schönes Haar
Hore
OKViac informácií