Menu

Do vody!

Ako robiť vodné športy v lete s radosťou.

Home » Pôžitok » Do vody! - 08.2017

Komu by sa chcelo v takejto horúčave ešte aj športovať? Odpoveď je jednoduchá: Všetkým, ktorí svoj tréning presunú do vody. Ďalšia dobrá správa: Pri veľkom výbere športov je garantované pre všetkých niečo.

Leto, slnko, šport. Na prvý pohľad to znie predsa len dobre. Avšak ak sa prizrieme lepšie, už len pri samotnom pomyslení na telesnú námahu pri veľkom teple sa väčšine ľuďom objavia kvapky potu na čele. Našťastie existuje jednoduchá možnosť, ako sa v tomto horúcom ročnom období výdatne pohybovať na vzduchu, ako posilniť svaly a ako sa dobiť energiou. Jednoducho sa s vaším tréningom premiestnite do vody alebo aspoň k vode. Výber z trendy športov je momentálne taký veľký, že do formy sa môže dostať každý. „Pri plávaní musíte robiť správne pohyby, aby ste si neublížili.“

Aqua fitness

… neponúkajú dnes len vo fitness štúdiách a krytých bazénoch, ale stále častejšie aj na kúpaliskách. Či ide o aqua aerobic, aqua stepaerobic, aqua spinning, aqua jogging alebo aqua zumbu, posilňujúce tréningy proti tlaku vody sú nanajvýš efektívne a dobré pre zdravie. Pretože vďaka vztlaku, ktorý odbremeňuje váhu, si šetríte kĺby. K tomu si prirátajte, že masážny účinok vody posilňuje väzivo. A vidno je aj spotrebu kalórií. Je dvakrát až trikrát tak vysoká ako pri porovnateľnej námahe na suchu.

Stand-up paddling

… je naďalej veľkým trendom na všetkých vodách po celom svete. Niet sa čo diviť. Tento zábavný šport, pri ktorom stojíte na akomsi druhu surfovej dosky a pomocou pádla sa pohybujete smerom vpred, sa naučíte ľahko a faktor zábavy je vysoký. Pádlovanie v stoji siaha k polynézskym rybárom a havajským učiteľom surfu. V pretekárskej disciplíne Stand-up Paddle Surfing sa pádlovanie v stoji kombinuje so surfovaním, pri Distance Stand-up Paddling sa zdolávajú dlhšie trate. Trénujete tak rovnováhu, svalstvo a výdrž. Pádla sú dostupné v najrôznejších vyhotoveniach a cenových triedach a čoraz častejšie sa dajú aj požičať.

 

Waterline

… sa nazýva nová, najmä v lete obľúbená forma slackline. Podľa dĺžky a materiálu môže ísť o jumpline, trickline, rodeoline, longline alebo highline, ktoré sú napnuté nad stojatou alebo tečúcou vodou. Trénujete tak rovnováhu. Ak ju stratíte, jednoducho pristanete v studenej vode. Výzva už i pre samotných cvičených slacklinerov tkvie v tom, že sa nesmiete nechať rušiť pohybmi vody. Na waterline sa dá veľmi dobre cvičiť padanie a chytanie slackline. V každom prípade je dôležité preskúmať pred tréningom miesto, či tam nie sú ostré kamene, plytká voda alebo ďalšie nebezpečenstvá.

Pool-Surfing

… prináša surfovanie úplne všade, dokonca aj do veľkomiest. Surfuje sa pri ňom na doske na umelej vodnej vlne, zatiaľ čo sa za bazénom zo svojich ležadiel prizerajú priatelia i cudzí. Vstup je väčšinou zdarma, ak chcete surfovať sami, zaplatíte nejaký poplatok, v ktorom je zahrnuté požičanie dosky a helmy. O začiatočníkov sa postarajú profesionálni tréneri. Pool-Surfing je ideálny na mini dovolenku po práci a pre všetkých, ktorí si chcú jednoducho surfovanie vyskúšať.

Plávanie

… samozrejme nikdy nevyjde z módy. Ak máte najradšej klasiku, dajte si pár dĺžok v jazere, v mori alebo v bazéne. Pri plávaní namáhate všetky svaly tela a posilňujete srdcovo-cievny systém. Aj spotreba kalórií je pozoruhodná. Už len výmenou tepla medzi telom a studenou vodou sa redukujú tukové vankúšiky. Pri plynulom tempe plávania spáli človek asi 500 kalórií za hodinu.

Dôležité však je, aby ste pohyby robili správne. Ak pri plávaní pŕs máte bolesti v zátylku, mali by ste si dať pozor na to, aby ste sa nad vodou nadychovali a pod vodou vydychovali. Inak môžete uškodiť krčnej chrbtici. Nesprávne pohyby nôh môžu viesť k chybnému zaťaženiu panvy a kolien.

Aby ste napravili chyby, pomôže vám nácvik správnych pohybov pomocou plávacej dosky. Čoraz viac dospelých absolvuje aj tréningové hodiny, aby zlepšili svoj štýl plávania. Veľa kúpalísk a fitnesštúdií ponúka takýto servis.

 

Nový nástroj by pritom mohol dopomôcť k zdravším pohybom pri plávaní a k väčšej výdrži: powerbreather, ktorý používajú už niekoľko rokov aj vrcholoví športovci ako Jan Frodeno alebo Thomas Lurz. Tento športový nástroj, ktorý je obmenou šnorchla, zásobuje priebežne plavca čerstvým vzduchom bez toho, aby musel zdvihnúť hlavu nad hladinu. Inovatívna ventilová technika ponúka ochranu pred prichádzajúcou vodou a bráni tak rušivému vyfúknutiu tekutiny zo šnorchla.

Tak sa stane aj plávanie na dlhšie trasy čistou zábavou, a to je dobre. Pretože počas horúcich dní chceme ostať vo vode čo najdlhšie.

Kanupolo

… je relatívne mladý šport, ktorý sa však teší stále väčšej obľube. Podobne ako pri vodnom póle sa snažia dva tímy trafiť loptu do brány, ktorá visí dva metre nad vodou. Avšak hráči sedia v malých, obratných, jednomiestnych kajakoch a nesmú sa ohrozovať ako s rukou, tak aj s pádlom. Telesný kontakt s protihráčom je zakázaný, s jednou výnimkou: hráč, ktorý má práve loptu, smie strčiť do ramena alebo boku a využiť to k prevráteniu. Sami chápete, že sa pre tento turbuletný šport s vysokým fitness faktorom musíte naučiť ovládať kanoe.

5 cvičení vo vode

 

Vodné cvičenie – efektívne a rýchle

Skákajúci panáčik
Skákajúci panáčik vo vode funguje rovnako na zemi – striedavo skákať z úzkeho do širokého postoja a mať pritom rozpažené ramená. Vo vode je cvičenie trikrát tak namáhavejšie, pretože musíte pracovať proti odporu vody. Ideálne: 3 x 30 sekúnd

Ohýbanie kolien
Pri tomto cvičení ide o pritiahnutie kolien silou k telu. Východisková pozícia je vzpriamený postoj. Použitie určitého brušného napätie pomáha pri pritiahnutiu kolien k telu. Odpor vody, ktorý tlačí v proti smere k nohám, zabezpečuje efektívné cvičenie pre nohy a zadok. Ideálne: 3 x 10 opakovaní

Bežec

Východisková pozícia pre toto cvičenie, pri ktorom človek „beží“ pod vodou, je vzpriamené držanie tela. Potom, čo najrýchlejšie na mieste šprintovať. Koleno musí ísť o niečo vyššie než pri „normálnom“ behaní. Ramená pri tom nezanedbávate a môžu sa pohybovať stále pozdĺž. Ideálne: 3 x 30 sekúnd

Dvíhanie nôh dopredu
Ako už názov napovedá, ide o dvíhanie nôh. Brušné svaly musia pri tomto cviku spolupracovať, rovnako ako svaly na nohách. Je dôležité, aby sa váha hornej časti tela nepreniesla dozadu. Aj tu spolupracujú ramená – a to diagonálne. Tento pohyb ramien zjednodušuje zdvíhanie nôh. Ideálne: každá noha 3 x 10 dvíhaní

Zdvíhanie nôh do strán
Toto cvičenie je veľmi podobné priamemu zdvíhaniu nôh s jediným rozdielom, a to, že noha je vedená nie dopredu, ale na boku. Tento cvik formuje pás a posilňuje šikmé brušné svaly. Je potrebné dbať nato, aby horná časť tela zostala vo vzpriamenej polohe. Ideálne: každá noha 3 x 10 dvíhaní

Hore
OKViac informácií