Menu

Ako vône ovplyvňujú naše pocity

Cítiš všetky vôňe?

Home » Život » Duševné zdravie » Ako vône ovplyvňujú naše pocity - 09.2017

Vône a pachy ovplyvňujú naše vnímanie a emócie. Prinášame vám tipy a triky ako z toho vyťažiť.

Symbióza vôní a pocitov

Zo všetkých našich zmyslov je to práve čuch, vďaka ktorému si najlepšie zapamätáme svoje zážitky a uchováme si ich v pamäti na dlhý čas. Príčinou je, že prostredníctvom čuchu putujú vnemy do mozgu takmer automaticky. Keď niečo vidíme, ochutnávame alebo ohmatávame, získané informácie sa overujú a filtrujú v talamuse. Pri čuchu tento krok vynechávame. Vnemy putujú priamo do mozgu a prebúdzajú naše inštinkty, vďaka čomu si ich väčšinou v pamäti uchováme dlhší čas.

Tento proces je absolútne nevedomý a in­tuitívny. Už grécky filozof Aristoteles si všímal, že pachy na nás majú veľmi silný vplyv: „Človek nie je schopný vnímať zápach alebo vôňu bez toho, aby to v ňom vyvolalo nepríjemný alebo blažený pocit.“ Preto sa nemožno čudovať, že vôňa čerstvo upraženej kávy nás zahreje na srdci a pripomenie nám príjemné rozhovory v kaviarni. Alebo že vôňa opaľovacieho krému či babičkinho altánku v nás rozozvučí detský smiech.

Ako správne prevoňať obývačku

Keďže vône nás ovplyvňujú a určujú našu náladu, mali by sme miliónom vôní, ktoré sme údajne schopní vnímať, venovať náležitú pozornosť. Mnohí obchodníci vo svojich predajniach dokonca umelo vytvárajú vône, ktoré v nás majú navodiť príjemnú atmosféru. Cestovné kancelárie sa snažia svojich zákazníkov naladiť na leto a povzbudiť ich k rezervácii zájazdu vôňou opaľovacieho krému.

Kto vie, ako na nás vône pôsobia, môže si podľa toho prispôsobiť aj svoje obydlie. „Každému sa páčia iné vône: svieže, kvetinové alebo ťažšie“, vysvetľuje odborník na vône z Rúrskej univerzity v Bochume. Príjemná vôňa domova nepochybne priaznivo vplýva na celkovú pohodu. „Dôležité je primerané dávkovanie. Nič netreba preháňať. Ja by som skôr odporúčal napríklad vložiť si pod vankúš vrecúško levandule, ktoré aktivuje „spánkové receptory“ a pôsobí upokojujúco, než naplniť vôňou celú miestnosť.“

On sám si na sako vždy nastrieka vôňu podporujúcu sústredenie. „Čas od času si k nej môžem privoňať a osviežiť sa. Časom sa mozog zapamätá, že táto vôňa má zvýšiť koncentráciu a automaticky po nej siahne.“ Tento mechanizmus vo všeobecnosti funguje u množstva rozmanitých vôní. Mäta pôsobí osviežujúco a zlepší vám náladu, citrón a bergamot majú povzbudzujúce účinky, gardénia a levanduľa upokojujú, pomaranč a ruža vás navrátia do rovnováhy.

Nos nikdy neklame

Zistilo sa, že vo svete rastlín môžu vône aj klamať. Kvety vydávajú presne takú vôňu, ktorá priláka ich obľúbených opeľovačov. Ak by sa vôňa zmenila, prilákala by iných opeľovačov, čo by ohrozilo pestrosť flóry. U ľudí to síce funguje trošku inak, ale princípy sú rovnaké: Každý z nás má jedinečný čuch, ktorý toho dokáže mnoho prezradiť o našom imunitnom systéme a génoch. Na základe našej vnútornej vône si vyberáme vhodných partnerov na zakladanie rodiny. Takých, ktorých gény sú podľa možnosti čo najodlišnejšie od tých našich. „Môžeme povedať, že sme takpovediac schopní cítiť gény ostatných ľudí,“ hovorí odborník na vône. To nám pomáha nájsť si partnera, s ktorým môžeme splodiť silné potomstvo. Toto vnímanie pachov nemožno ovplyvniť, pretože „nos sa nedá oklamať“.

Stabilná telesná vôňa

Vôňa nášho tela sa nemení od puberty až po menopauzu. Na základe toho by sme mohli predpokladať, že dvojica ľudí, ktorí si navzájom voňajú, spolu zostane do konca života. To je, žiaľ, mylná úvaha: „Partneri si musia voňať, aby spolu zostali, to je pravda,“ vysvetľuje odborník. „Počas vzťahu však hrajú dôležitú úlohu aj iné faktory. Ak na emocionálnej úrovni niečo nie je v poriadku, môže sa zmeniť aj naše vnímanie vôní. A tak sa môže stať, že nám zo začiatku niekto veľmi príjemne vonia, avšak neskôr dokonca páchne až tak, že ho nemôžeme vystáť.“

Rovnako to však funguje aj opačným smerom. Ak nás sklame osoba, ktorá používa určitý parfum, budeme mať zo začiatku tendenciu hodnotiť ľudí s rovnakou vôňou taktiež negatívne. V takom prípade pomôže stráviť s touto osobou o niečo dlhší čas. To môže vďaka novým, pozitívnym skúsenostiam zmeniť naše vnímanie z negatívneho na pozitívne.

BUCH TIPP Voňavý knižný tip

od Rocky Partel (martinus.sk)

Parfum ako násobiteľ

Parfumy môžu našu prirodzenú telesnú vôňu ovplyvniť, alebo dokonca úplne prekryť. Vhodným výberom ju však môžeme podčiarknuť a zvýrazniť. Robíme to intuitívne. „Úplne automaticky siahame po parfumoch, ktoré sa k nám hodia.“

Upozornenie experta na vône na záver: Mali by sme sa snažiť svoj čuch zdokonaľovať, aby sme dokázali lepšie vnímať a chápať svoje okolie. Ten, kto sa sústredí a používa čuch vedome, dokáže napríklad lepšie pochopiť, prečo sa v miestnosti necíti dobre, prečo je mu vzťah s určitou osobou nepríjemný, alebo prečo na neho daný predmet pôsobí tak lákavo. Naučiť sa správne používať čuch je podľa odborníka celkom jednoduché: Cvičiť, cvičiť, cvičiť. Skrátka vedome privoniavať k rôznym veciam, s ktorými sa denne dostávame do kontaktu. Tak sa naučíme tieto vône pomenovať a priradiť ich našim emóciám.

Aké účinky majú jednotlivé vône?

Vône stimulujú naše zmysly a môžu upokojovať alebo podnecovať našu myseľ. Niekoľko vôní a ich účinky:

Upokojujúce: Tento účinok majú napríklad levanduľa, medovka a harmanček.
Povzbudzujúce: Kto si chce zlepšiť náladu, mal by siahnuť po pomaranči, mandarínke, citrónovej tráve alebo mäte.
Stimulujúce: Afrodiziakálne účinky majú okrem iných aj jazmín, pačuli, santalové drevo, pižmo alebo ruža.
Podporujúce koncentráciu: Ak sa chcete lepšie sústrediť, siahnite po citróne, eukalypte, cédri, rozmaríne alebo citrónovej tráve.
Uvoľňujúce: Vaše dýchacie cesty pomôže uvoľniť napríklad borovicové ihličie, kosodrevina, mäta pieporná alebo tymian.
Posilňujúce: Pakost, bergamot a levanduľa posilňujú imunitný systém.

Hore
OKViac informácií