Menu

Výživové doplnky: Čo pri športe skutočne potrebujete

Ako môže výživový doplnok ochrániť pred nedostatkom.

Home » Život » Zdravie » Výživové doplnky: Čo pri športe skutočne potrebujete - 06.2020

Pravidelný tréning? Áno, to je pekné a prospešné. Pre plnú silu na bežeckej trati či vo fitness centre však naše telo potrebuje viac: cielené zásobovanie mikroživinami – najlepšie z potravy, v prípade núdze v podobe výživových doplnkov.

Aby to pri športovaní šlo (spolu s vhodnou spotrebou kalórií pri behu), potrebujeme nielen motiváciu, ale aj poriadne zásobovanie mikroživinami ako sú vitamíny, minerálne látky alebo omega 3 mastné kyseliny. Do akej miery nadobudneme fyzickú a mentálnu silu z výživy a kedy by sme mali siahnuť po výživových doplnkoch? 5 „športových“ výživných látok pod kontrolou.

Výživové doplnky pri športe: Kedy majú význam?

Športujete pravidelne, no necítite sa skutočne fit? Rozbor krvi a výživy môže ukázať, či so základnou výživou prijímate dostatočné množstvo výživných mikro látok, vraví odborníčka na výživu Isabella Grabner-Wolleková. Ak tu nie je možná žiadna optimalizácia – napríklad pri vegánskej strave – môže mať význam cielený príjem výživových doplnkov po porade s lekárom alebo odborníkom na výživu. Tu je päť najvýznamnejších mikroživín:

  1. Železo

Ste vyčerpaná a neustále unavená, sotva sa prinútite vstať z gauča a ísť si zašportovať – a keď sa konečne prinútite, rýchlo zoslabnete? Potom by vám mohol chýbať základný minerál pre transport kyslíka – železo. Ak je naakumulované železo (feritín) v krvnom obraze príliš nízke, pravdepodobne vám predpíšu vyššie dávky železa.

Inak to môže vyzerať s cieleným stravovaním: okrem mäsa a štiav bohatých na železo môžete vsadiť na tekvicové jadierka, špenát a obilniny ako pšeno, quinoa či amarant.

  1. Sodík

Pri športovaní sa tu i tam ozývajú kŕče? Možno nefunguje zásobovanie sodíkom, hovorí odborníčka. Túto výživovú mikrolátku dôležitú pre kontrakcie svalov a hospodárenie s vodou síce v soli väčšinou prijímame dostatok. Ak však trénujeme v horúčave a/alebo sa dlhšie silno potíme, môže to byť pre „salty sweater“ málo: športovkyne a športovci, ktorí spolu s potom vylučujú veľmi veľa soli – rozpoznáte ich podľa bielych fľakov od potu. O vyrovnanie elektrolytov ako aj rýchlejšiu hydratáciu tela sa postarajú izotonické alebo hypotonické športové nápoje alebo zriedená ríbezľová šťava so štipkou soli.

  1. Magnézium

Máte kŕče v lýtkach alebo palcoch na nohách, ale skôr v pokoji než počas záťaže? Alebo cítite mravenčenie v rukách alebo nohách? Možno vám chýba magnézium, ktoré sa zúčastňuje takmer na všetkých procesoch látkovej výmeny v tele. Pomoc podajú celozrnné cereálne produkty, banány či orechy, perfektne skombinované v podobe kaše. Ak to nestačí, má význam výživový doplnok. Kvôli hroziacej hnačke sa neodporúča počas športu.

  1. Draslík

Ak po tréningovej jednotke zjeme uhľohydráty, môžeme ich vďaka draslíku uložiť v svalovej bunke. Zriedená ovocná šťava, banán po tréningu a neskôr zemiakové jedlo nás podľa odborníčky zásobia zväčša dostatočne – obzvlášť po voľnejšom tréningu. Nedostatok sa eventuálne môže prejaviť zvýšeným výskytom kŕčov.

  1. Kyselina listová

Ak ste nevysvetliteľne unavená a pri športe podávate slabé výkony, mali by ste si nechať vyšetriť aj hodnoty kyseliny listovej. Kyselina listová sa podieľa na delení buniek a na tvorbe červených krviniek, potrebných na prenos kyslíka. Pri jej nedostatku sa odporúča jesť viac zelenej zeleniny, paradajok, špargle, vajec a pšeničných klíčkov. Ak to neprinesie výsledky, je potrebný výživový doplnok.

Hore
OKViac informácií