Tipy ako si dokonale vychutnať kúpeľ
Wellness vo vani
Nakopnúť sa energiou či oddýchnuť si? S tými správnymi prísadami do kúpeľa a sprchy žiadny problém.
Teplý kúpeľ má vo väčšine prípadov upokojujúci, uvoľňujúci účinok na telo a dušu. V tom sú všetci zajedno. Ale dá sa to aj inak. Pretože prísady do kúpeľa rozhodnú o účinku, ktorý sa má dosiahnuť. Chcete si oddýchnuť a nájsť vnútorný pokoj, ťažko sa vám zaspáva alebo vás trápi prechladnutie? Alebo úplne inak: Kúpeľ využívate na rozprúdenie krvného obehu a doplnenie energie. Pridanie určitých aromatických olejov môže totiž rozhodujúco ovplyvniť náladu a mať aj pozitívne účinky na zdravie. Pretože ihneď, ako sa éterické oleje spoja s vodou, pôsobia priamo na našu myseľ.
Čo ako pôsobí?
Ak túžite po hĺbkovom uvoľnení, vhodné sú prísady do kúpeľov s kvetmi ruže, kamilkou alebo levanduľou. Kúpeľ s eukalyptom, tymiánom, smrekovým ihličím a mätou dokáže napríklad uvoľniť dýchacie cesty pri chrípkových ochoreniach a pozitívne vplývať na priedušky. Medovka, chmeľ a levanduľa vám naproti tomu s istotou dopomôžu k dobrému spánku. Ak nepotrebujete ani spánok, ani oddych, ale hľadáte malú energickú vzpruhu, potom vám odporúčame osviežujúce prísady do kúpeľov s citrusovými arómami, zázvorom, bergamotom alebo mätou.
Čas na oddych
Stres stúpa, zdá sa, že vám všetko prerastá cez hlavu. Najvyšší čas stúpiť na brzdu a dopriať si oddychové minúty vo vani alebo v sprche.
Kúpeľ:
Teplé kúpele sú odpradávna známe tým, že znovu dostávajú do rovnováhy telo, ducha a myseľ. 20 minút pri teplote 36 až 38 stupňov Celzia s tými správnymi vecami okolo, ako sú sviečky, vôňa alebo hudba, sú najvhodnejšie na hĺbkové uvoľnenie.
Sprcha:
Sprchovanie s upokojujúcimi prísadami sa takisto krásne hodí na relax po namáhavom dni. Aj tu dokážu éterické oleje rozvíjať svoj účinok, aby dostali telo a ducha do odpočinkového režimu.
Cvičenie na uvoľnenie:
Pohodlne sa usaďte a zatvorte oči. Vedome myslite na to, s čím musíte zápasiť. Potom sa zhlboka nadýchnite. Pri vydychovaní jednoducho vyfúknite tieto znervózňujúce myšlienky preč.
Uvoľnujúci playlist na deň wellnesu
Energické povzbudenie
Váš deň bol dlhý a namáhavý, no napriek tomu sa ešte nekončí? Potom šup pod sprchu. Tam na vás čaká skutočné vzkriesenie.
Sprcha:
Sprchovanie sa s éterickými olejmi z citrusových plodov, mätových odrôd alebo z bergamotu má povzbudzujúci, osviežujúci účinok na dušu a krvný obeh. Striedavé sprchy s 30-sekundovými intervalmi docielia podobný efekt.
Pre ešte viac energie:
Na striedavú sprchu si naplánujte posledných 90 sekúnd sprchovania. V prvých 30 sekundách by mala mať najstudenšia voda ešte znesiteľnú teplotu. Počas ďalších 30 sekúnd sa sprchujte s čo najteplejšou vodou. Posledných 30 sekúnd nastavte teplotu vody opäť na studenú. A ukončite normálnou teplotou.
Tip: Nakvapkajte na okraj vane trochu éterického oleja ako napríklad pomaranč alebo mätu. To povzbudí. Ale nešmyknite sa!
Zmiernenie symptómov prechladnutia
Chodidlá sú studené, v nose nás svrbí a po chrbte nám behajú zimomriavky. Prechladnutie je na ceste! Pomocou tepla sa stimuluje imunita. Vďaka pravidelnému horúcemu kúpeľu alebo sprchovaniu s tými správnymi prísadami môžeme prechladnutiu predísť alebo ho aspoň zmierniť. Pomôžu nám éterické oleje ako tymiánový a eukalyptový olej, smrekové ihličie či lipové kvety.
Kúpeľ:
Pri éterických kúpeľoch proti prechladnutiu smie byť teplota vody kľudne o niečo vyššia ako sa odporúča v prísadách do kúpeľa. Najlepšie sú kúpele so stupňujúcou sa teplotou. Pritekajúca horúca voda zvyšuje teplotu, až sa človek začne pekne potiť. Po 20 až 30 minútach vo vani sa ide hneď do teplej postele, aby telo hneď nevychladlo.
Sprcha:
Aj sprchovanie dokáže pri prechladnutí odľahčiť. Vďaka horúcim parám sa používa napríklad eukalyptový olej a gáfor, ktoré sa vdychovaním dostávajú nielen do nosovej sliznice, ale aj do priedušiek. Tam pôsobia odhlieňujúco a uvoľňujúco a človek môže opäť voľne dýchať.
Bezproblémové zaspávanie
V hlave nám behajú ešte myšlienky, sme na smrť unavení a odrovnaní a napriek tomu nemôžeme zaspať. Správne kúpanie a sprchovanie môže viesť k rýchlejšiemu a lepšiemu spánku.
Kúpeľ:
Teplý kúpeľ s látkami podporujúcimi spánok ako napríklad levanduľa alebo mučenka zvyšuje o niečo teplotu tela. Ihneď ako vstávame z vane, sa telo rýchlo ochladzuje. Tento stav sa podobobá procesu zaspávania. Kúpanie pred spánkom nielenže pomáha rýchlejšie zaspať, ale aj lepšie spať.
Sprcha:
Rovnako môžete profitovať z dlhej, veľmi teplej večernej sprchy. Horúca voda uvoľňuje svaly, znižuje krvný tlak a klesá aj hladina kortizolu. Tým sa človek rýchlejšie unaví a dokáže aj lepšie a uvoľnenejšie zaspať.
Tip: Kúpanie pri svetle sviečok: tlmené svetlo podporuje telo k tvorbe spánkového hormónu melatonínu.