Menu

Guerilla gardening

„Partizánske záhradníčenie“

Home » Inšpirácia » Guerilla gardening - 06.2018

Bylinkové bomby, kvetinový útok na mestá, angažovanosť, akčnosť, konanie namiesto čakania, ale tiež semienkové kurzy, burzy starých druhov odrôd, výmena prebytkov a debničkári… to sú trendy, ktoré hýbu prístupom nielen k mestskej zeleni.

Záhradkárčenie v meste má svoje špecifiká a obmedzenia. Limitujúcim je najmä priestor a nedostupnosť pozemkov pre všetkých záujemcov. Preto začali obyvatelia miest hľadať cesty, ako uspokojiť svoju túžbu záhradníčiť, pestovať a sadiť.

Guerilla Gardening

V preklade „partizánske záhradníčenie“ je zabratie zanedbaného verejného priestoru a jeho osadenie rastlinami a oživenie. Popudom býva občianska angažovanosť spojená s túžbou urobiť svoje okolie krajšie a zelenšie, či spoločenský protest a poukázanie na zanedbané miesta v meste. Ide väčšinou o kvety, ale pestuje sa aj zelenina či bylinky. Rastliny sú sadené na vlastnú päsť bez dovolenia majiteľa pozemku, často v noci a anonymne. Odmenou aktivistov je dobrý pocit.

 

Semienkové kurzy

Veľa obyvateľov mesta má virtuálne zamestnania a túžia preto vo svojom voľnom čase robiť niečo hmatateľné. Tí, ktorí obľubujú pestovanie, sa často zaoberajú otázkou: „Kupovať semená v obchode alebo získavať vlastné? Ako na to zistia na špecializovaných kurzoch zameraných na semienkárčenie. Učí sa tu, prečo sú lepšie vlastné semienka, ako si ich dopestovať, uskladniť, a veľa iných praktických odpovedí k ceste za záhradnou semienkovou sebestačnosťou.

 

Burzy starých odrôd

Šľachtené hybridy a cudzokrajné rastliny často neprosperujú v lokálnych podmienkach tak, ako by sme chceli, sú náchylnejšie na choroby a ich výber je obmedzený. Eko-záhradkári preto pátrajú po starých lokálnych odrodách, ktoré sú zvyknuté na miestne podmienky a odolné voči lokálnym škodcom. Takisto ich pestrosť je oveľa vyššia – napríklad paradajky nemusia byť len červené a kukurica nie je iba žltá. Niektoré organizácie a združenia preto založili semienkové banky, banky starých odrôd, štátna je Génová banka SR. Organizujú sa i výmenné a predajné burzy týchto semienok či vrúbľov.

 

Výmena prebytkov a sadeníc

Niektorí záhradkári sú úspešnejší ako iný, v niektorom regióne je lepší rok a narastie toho viac, ako sú pestovatelia schopní spracovať, iným sa zas podarilo pripraviť viac sadeníc, ako vedia zasadiť. Pre nich slúžia rôzne výmenné burzy, facebookové skupiny a stretnutia, kde vymenia to, čo majú naviac. Dajú sa tu získať zaujímavé druhy aj cenné rady a výmena skúsenosti.

Debničkári

Obyvatelia mesta môžu získať čerstvú zeleninu a ovocie v obchodoch alebo na trhoch či v tržnici. Väčšinou ide o anonymnú zeleninu bez poznania pestovateľa či možnosti zistiť, ako bola pestovaná a ošetrovaná. Debničkový systém väčšinou ponúka možnosť priamo sa stretnúť s pestovateľom ponúkaných produktov alebo aspoň sprostredkovať príbeh ľudí, ktorý ovocie a zeleninu vypestovali.

Územie chránené školou

Program Zelená škola ponúka zapojeným školám možnosť vybrať si vo svojom okolí alebo obci prírodné územie alebo obľúbené zákutie či park, o ktorý sa potom škola stará, čistí ho a ak treba, tak aj upravuje. Územie potom škola „vyhlási“ a označí za „Územie chránené školou“.

 

Vertikálna zeleň

Keď nie je miesto horizontálne, púšťajú sa ľudia do pestovania na stenách, fasádach a oknách.  Na Slovensku má prvú takúto záhradu Základná škola v Štiavnických Baniach, vnútorné steny s vertikálnym porastom už nájdeme aj v mnohých reštauráciách či administratívnych budovách. Aj malé mestské komunitné záhrady či balkónoví pestovatelia radi využívajú pestovanie „do neba“ napríklad v kolmo postavených europaletách.

 

Strešné farmy

U nás zatiaľ neznáma inšpirácia, v zahraničí čoraz bežnejšia prax či už na newyorskom mrakodrape alebo na reštaurácii pod Eiffelovkou. Pestovanie vo vyvýšených záhonoch či vreciach umožňuje zberať čerstvé plody a rovno ich používať. Ak sa obávate znečistenia, spomeňte si na všetky tie pesticídy a splodiny z pálenia odpadu v domácich peciach, ktoré je žiaľ na našom vidieku bežnou praxou a zistíte, že produkty zo strešných fariem majú svoje miesto na našom tanieri.

Chcete vedieť viac? Inšpirujte sa novými trendami v záhradničení alebo si prečítajte viac o Živici.

Hore
OKViac informácií