Active Beauty
Zásaditý, olejový či penový: Ktorý kúpeľ je pre mňa vhodný?

Zásaditý, olejový či penový: Ktorý kúpeľ je pre mňa vhodný?

Či už zásaditý, olejový alebo penový kúpeľ: horúci kúpeľ je správnou odpoveďou na (skoro) všetky otázky života. So správnou prísadou do kúpeľa môže kúpeľ ako osviežiť, tak aj uvoľniť a prospieť suchej pokožke.

Užite si domáci kúpeľ! Ponorenie sa do teplej vody neurobí dobre len pokožke, ale aj našej duši – jedno, či sa jedná o bábätko alebo dospelého, penový alebo zásaditý kúpeľ. Postarajú sa o to rôzne zložky, ktoré uvoľnia telo aj dušu, dodajú energiu alebo zmiernia rôzne bolesti. Kúpeľ je správnym štartom pre každý wellness program – aj pri suchej alebo citlivej pokožke. Pretože záleží len na správnej prísade do kúpeľa!

Prečo je kúpeľ pre naše zdravie prospešný

Počas kúpeľa sa stimulujú procesy látkovej výmeny, podporí sa tvorba nových telových buniek a pozitívne sa ovplyvní imunitný systém.

Teplota vody kúpeľa by však nemala byť vyššia ako 38 stupňov, pretože inak krvný obeh prestane spolupracovať a pokožka sa dehydratuje. Práve preto mnohí športovci uprednostňujú studené kúpele, lebo rýchlo regenerujú svaly a zmierňujú opuchy.

Pri dĺžke platí: nie dlhšie ako 20, ale ani nie kratšie ako 5 minút, pretože mnohé účinné látky sa aktivizujú až po cca piatich minútach.

Zásaditý, olejový či penový kúpeľ: Prehľad prísad do kúpeľa

  1. Zásaditý kúpeľ: zbohom suchá pokožka!

Suchá pokožka, prekyslený organizmus? Vyskúšajte zásadité kúpele alebo kúpele s morskou soľou. Tieto kúpele obsahujú rôzne minerálne látky, ktoré pôsobia antisepticky a detoxikujú telo.

Zásadité kúpele môžu pomocou takzvanej osmózy podporiť samoreguláciu pokožky. Pritom sa odvádzajú prebytočné kyseliny a hodnota pH pokožky sa mierne zvýši. Keďže naša pokožka bude chcieť opäť dosiahnuť pôvodnú hodnotu pH, aktívne produkuje lipidy, ktoré sa postarajú o „zamastenie“ pokožky.

Po zásaditom kúpeli a kúpeli v morskej soli telo len jemne osušte, neutierajte. Minerály tak ostanú na pokožke a mazové žľazy budú ešte niekoľko hodín stimulované.

Tip: Na prípravu zásaditého kúpeľa sa hodí aj kypriaci prášok na pečenie. Do kúpeľa jednoducho nasypte 100 gramov kypriaceho prášku a premiešajte.

  1. Penový a perličkový kúpeľ

Penové kúpele sú perfektné na uvoľnenie a popritom vďaka rôznym sfarbeniam sú aj zábavné. Pri perličkových kúpeľoch ľahké perlenie a šteklenie oživuje pokožku a rôzne kombinácie vôní ulahodia aj nosu.

  1. Olejový a krémový kúpeľ

Olejové kúpele premasťujú pokožku. Väčšinou sú obohatené o éterické oleje, ktoré ovplyvnia aj našu náladu. Citrusové vône pôsobia osviežujúco, harmanček a vanilka uvoľňujúco. Dôležité pritom je: éterické oleje potrebujú vždy spojivá, ako napríklad mlieko (Kleopatra vás pozdravuje!), aby sa mohli rozpustiť vo vode. Ak nemáte radi oleje, siahnite radšej po krémovom kúpeli. Tento má zvlhčujúci účinok a kombinácia kvalitných olejov a rastlinného mlieka čistí pokožku obzvlášť jemne.

  1. Liečivý kúpeľ

Máte svalovicu alebo ste len unavení po športe? Šup do kúpeľa! Prísady do kúpeľa s rozmarínom a smrekovým ihličím prekrvia telo a dodajú mu energiu, arnika povzbudzuje regeneračné procesy v tele. Ak máte problémy so svalmi a kĺbmi, alebo ste prechladnutí, správnou voľbou sú eukalyptus, medovka, tymian a smrekové ihličie, ktoré uvoľnia dýchacie cesty. Extrakty zo zvonovníka pomáhajú pri bolestiach chrbta a krátky rozmarínový kúpeľ povzbudí dokonca aj toho najväčšieho hundroša!