Active Beauty
Zelenšie to už ani nejde

Zelenšie to už ani nejde

Vlastnoručne dopestované bio bylinky a tréning, pri ktorom sa odreagujete lepšie ako na akejkoľvek lekcii jogy: vykročte do záhrady – s lopatkou a hrabličkami.

Jedno staré príslovie hovorí, že najkrajšou cestou k sebe samému je záhrada. Niet divu, že záhradníčenie sa stáva väčším trendom. Nadšení záhradkári vytvárajú záhony aj na tých najmenších zelených plochách a balkóny čoraz častejšie zdobia bylinky a kvety v roztomilých kvetináčoch. Záhradníčenie však nie je len potešením pre oko: pri vykopávaní koreňov, siatí semien, kontrolovaní sadeníc a valcovaní pôdy sa celkom mimovoľne upokojíme. Aspoň tak hovorí teória. Kto má notorické neúspechy v pestovaní, toho pocit rovnováhy opäť rýchlo prejde. Preto by ste si najprv mali ujasniť, čo očakávate. Krásna bylinková záhradka si totiž vyžaduje množstvo práce.

DOBRÝ PLÁN JE POLOVICA ÚSPECHU.

Ako povedal Joseph Rudyard Kipling: „Záhrada nevzniká, kým sedíme v tieni.“ Minimálne plánovanie vám však pôjde omnoho lepšie pod korunami stromov s vyloženými nohami. A to je dôležitý krok na ceste k vlastným záhonom. Na začiatok by ste si mali odpovedať na tieto otázky: Čo chcem pestovať? Bylinky? Zeleninu? Do akej miery chcem rast ponechať na prírode? Koľko času chcem investovať? Následne si vyberte vhodné miesto s kvalitnou pôdou a môžete sa pustiť do kyprenia.

HOR SA DO VÝSADBY

Goethe hovoril, že rastlina sa podobá zaťatému človeku, od ktorého možno získať čokoľvek, ak mu budeme robiť po vôli. Každá rastlina uprednostňuje iný typ pôdy. Niektoré sú citlivé na svetlo a iné sa neznesú s akýmkoľvek susedom.

Nie je dôležité sa s rastlinami len rozprávať, treba im aj načúvať, pomenovať ich. Toto je meditatívna časť záhrady.

V ZÁSADE PLATÍ:

  • Jednoročné a viacročné rastliny je vhodné pestovať oddelene.
  • Z jednoročných rastlín sa navzájom dobre znášajú bazalka, rozmarín, kôpor, žerucha a petržlen. Harmonickou skupinou viacročných bylín je pažítka, tymian, šalvia a oregano. Citrónová tráva najradšej rastie medzi svojimi.
  • Samotármi medzi bylinkami sú levanduľa, bobkový list a ligurček, pretože potrebujú dostatok miesta.
  • Ideálne na balkón: bazalka (odpudzuje komáre), pažítka a tymian. Ak na balkóne nedochádza k hromadeniu vlhkosti, môže sa tu dariť aj rozmarínu.

NIEKTO TO RÁD NADIVOKO

Záhradkárčenie neznamená, že každý kúsok pôdy musí byť dokonale upravený a pod kontrolou. Odborníčka na divoké byliny Gerda Holzmann odporúča nechať priestor aj takzvanej burine – napríklad žihľave alebo hviezdici prostrednej. „Niekedy ani netušíme, aké poklady nám v záhrade rastú, a pravidelne ich likvidujeme kosačkou,“ hovorí. Otvorte oči a vydajte sa na prieskum záhrady. Určite to bude stáť za to. Keďže práve divoké byliny majú často veľmi špecifické nároky na stanovisko, musíme im pri cielenom pestovaní zabezpečiť tie správne podmienky. Ideálne je nechať ich rásť tam, kde samy chcú. „Na pestovanie v kvetináčoch sú vhodné najmä nenáročné, silné rastliny s menej rozvetveným koreňovým systémom, napríklad kozonoha hostcová alebo hviezdica prostredná,“ hovorí odborníčka. Ak chcete byť v záhradkárčení úspešní, bez štúdia literatúry to nepôjde. Nudiť sa rozhodne nebudete, však?

Tip: Akonáhle sú bylinky pripravené na konzumáciu, natrite chlieb maslom, posypte nasekanými bylinkami a užívajte si pravú chuť prírody!

BUCH TIPP Tip na knihu: Bylinky

Jedinečná kniha o liečivých bylinkách približuje fascinujúcu moc a čaro prírodného liečiteľstva. V tomto prehľadne usporiadanom lexikóne objavíte liečivú silu byliniek a jednoduché návody na to, ako ich správne použiť na liečbu najbežnejších ochorení.

BUCH TIPP Tip na knihu: Babkine bylinky

Ako bylinky poznávať, zbierať, spracovávať, uschovávať a potom aj používať – toto všetko sa dozviete v knihe Babičkine nové bylinky. Sú v nej usporiadané celoživotné skúsenosti a recepty známej bylinkárky, ktoré inde nenájdete. Dozviete sa, aké ročné obdobia sú najvhodnejšie pre konkrétne druhy liečivých rastlín.

Pomocníci a inšpirácie