Menu

Zelený čaj a jeho účinky: čo je vlastne pravda

Prebúdza? Chudne sa po ňom? Je prostriedkom proti starnutiu?

Home » Život » Zdravie » Zelený čaj a jeho účinky: čo je vlastne pravda - 11.2020

Zelený čaj. Tomuto čarovnému nápoju sa pripisuje množstvo účinkov na podporu zdravia. Prečo by ste mali piť  Bio čaj od dm a koľko sily tento nápoj v sebe skutočne obsahuje.

Piť čaj je zdravé. Práve zelený čaj sa už tisícročia považuje za dôležitú liečivú rastlinu. Toto „zelené zlato“ je neodmysliteľnou súčasťou najmä ázijského každodenného života! Od pitia čaju na podporu imunitného systému po chudnutie podporou látkovej výmeny: milovníci zeleného čaju pripisujú tomuto čaju nespočetné množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie. Preskúmali sme poznatky o účinkoch zeleného čaju a vysvetlíme vám najdôležitejšie mýty.

Vedeli ste, že…?

 

…čajové lístky zeleného a čierneho čaju sú  vlastne tie isté? Rozdiel je, že: pri zelenom čaji nie sú lístky fermentované, ale iba pečené a dusené. Tak sa zachová zelená farba a mnohé zo sekundárnych rastlinných látok, ktoré sa nachádzajú v listoch. A práve tieto sekundárne rastlinné látky sú zodpovedné za množstvo pozitívnych účinkov pre naše telo.

Fakt alebo mýtus: takto zelený čaj skutočne pôsobí

Zelený čaj bojuje proti vráskam

Áno. Prostredníctvom obsiahnutých antioxidantov bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za starnutie pleti. Dodatočne zlepšujú protizápalové vlastnosti pleti. Aj v odvetví krásy si všimli tieto pozitívne efekty, a preto sa čoraz viac produktov na ošetrenie pleti obohacuje o extrakt zo zeleného čaju.

Zo zeleného čaju sa chudne

Áno aj nie. Že by ste pili len zelený čaj a kilá by sa stratili? Samozrejme, že nie (tak celkom). Faktom je: zelený čaj podporuje spaľovanie existujúceho tukového tkaniva a spúšťa látkovú výmenu. Štúdie ešte testujú, či niekoľko šálok čaju za deň skutočne roztápa telový tuk. Ak chcete dlhodobo schudnúť, mali by ste však dodatočne prejsť na zmysluplnú zmenu stravovania a šport.

Zelený čaj by mal pôsobiť preventívne proti rakovine

Nie. Existuje nespočetné množstvo publikácií a štúdií k zelenému čaju a jeho schopnosti pôsobiť preventívne proti rakovine. Doterajšie znalosti ukázali, že zelený čaj nedokáže znížiť riziko úmrtia na rakovinu. O čom však existujú informácie: určité zložky by mali pomáhať v boji s rakovinovými bunkami. Možno by sa dalo do určitej miery znížiť riziko ochorenia na rakovinu, avšak zatiaľ chýbajú vierohodné dôkazy.

Zelený čaj môže znížiť riziko srdcovo-cievneho ochorenia

Pravdepodobne áno.  Štúdie dávajú podnet k nádeji: zelený čaj ovplyvňuje niektoré rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení, pretože má pozitívny vplyv na hodnoty cholesterolu a krvného tlaku. Milovníci zeleného čaju žijú v priemere dlhšie, pretože zriedkavejšie umierajú na srdcovo-cievne ochorenie alebo infarkt. Ale pozor, z týchto štúdií sa nedá odvodiť stopercentne podložený pomer medzi príčinou a účinkom.

Životobudič: zelený čaj je rovnako efektívny ako káva

Áno. Rovnako ako káva, obsahuje zelený čaj kofeín. Ale efekt je rozdielny, pretože kofeín v zelenom čaji sa uvoľňuje postupne. Účinok prebudenia sa tak prejaví o niečo neskôr, ale zato vydrží dlhšie. Výhoda tohto čaju: je šetrnejší k žalúdku a mal by kvôli obsahu teanínu spôsobovať menšiu nervozitu ako jeho hnedý kolega!

Takže máme piť litre zeleného čaju?

Nie. Prosím nie! Ak pijete počas celého dňa tri až štyri šálky zeleného čaju, profitujete z jeho blahodarných, zdraviu prospešných účinkov. Obsiahnutý kofeín a triesloviny (tanín) môžu ale spôsobiť aj problémy ako búšenie srdca, poruchy spánku alebo žalúdočné problémy. Preto to radšej s množstvom nepreháňajte a kupujte Bio čaj od dm, pretože niekedy býva zelený čaj zaťažený škodlivými látkami ako sú pesticídy a herbicídy.

Hore
OKViac informácií