Menu

Život slobodných mamičiek a oteckov

Kde býva dieťa a kto ho má v starostlivosti?

Home » Rodina » Život slobodných mamičiek a oteckov - 11.2019

Kde býva dieťa, kedy ho kto môže navštíviť a kto ho má v starostlivosti? Toto sú najvýznamnejšie témy po odlúčení partnerov. Traja samostatne vychovávajúci rodičia rozprávajú o svojich skúsenostiach.

Na príjemný jesenný rozhovor sme sa stretli pri dobrom olovrante vo viedenskom parku Augarten: Dve matky a ja, pričom všetci sme samostatne vychovávajúci rodičia. 37-ročná Marie sa okrem svojich dvoch synov Lea (6) a Ivana (5), stará ešte aj o 13-ročnú Saru, ktorú má v pestúnskej starostlivosti. Majú ešte aj babku a priateľov a v ideálnom prípade aj druhého rodiča, ktorý sa podieľa na výchove. „Na výchovu dieťaťa je potrebná celá dedina,“ hovorilo sa kedysi často na vidieku. Je teda názov samostatne vychovávajúci rodič správny?

Ako to skutočne prebieha, keď sa rodičia rozídu?

V ideálnom prípade si ešte aj potom rozumejú, tak ako v prípade Tatjany a otca päťročnej Maliny. Chodieva k nim na návštevu každú nedeľu popoludní a čas trávia spoločne. Prevažná časť starostlivosti je však na nej. Spoľahlivo ju podporuje babka, ktorá ich rada sprevádza, keď Tatjana celý týždeň hrá divadlo v Dornbirne.

Aj Marie je šťastná, keď sa jej synovia stretnú s otcom a trávia s ním čas. „Veď ho ľúbia,“ smeje sa uvoľnene. Flexibilita je pritom dôležitá téma, pretože niekedy „je celé týždne služobne mimo“. Napriek tomu majú striedavú starostlivosť, čo ich môže priviesť k vážnym rozhodnutiam. Má mať Leo školu v okolí alebo na polceste medzi rodičmi? Kto rozhodne?

Čo je vlastne dobro dieťaťa

Výšku alimentov, ktoré dostáva na svojich synov, označuje Marie slovom „skromná“, ale ísť kvôli tomu pred súd, kde sudcovia a súdni znalci rozhodujú o dobre dieťaťa, odmieta. Model dvojitej rezidencie, podľa ktorého deti striedavo a rovnoprávne žijú u otca a matky,pričoma ani jeden z nich neplatí alimenty, nie je pre ňu v súčasnosti použiteľný. „Deti hlavne v ranom veku potrebujú spoľahlivú osobu, ku ktorej majú vzťah,“ je zajedno s Tatjanou. „Môže ňou byť i otec.“

Akonáhle deti dovŕšia dvanásť rokov, môžu sa k tomu samy vyjadriť. Moja dcéra Coco už rok žije so mnou, s fixnými návštevnými dňami u mamy a funguje to bez problémov. Dnes, ako tínedžerka, si svoj život beztak už z veľkej časti organizuje sama, ráno odchádza sama z domu, na obed sa sama vracia, stretáva sa s kamarátkami a prespáva mimo domu. „Ocko, môžeš ísť,“ to je veta sprevádzaná žmurknutím, ktorú teraz často počúvam. Stačí len dostatok elektriny na žehličku na vlasy a na večeru špagety Pri problémoch ale dospievajúce dievča, samozrejme, potrebuje „utešiteľské“ rameno, tak ako doteraz – a keď ochorie jej mačka, idú ocko a mama tiež spolu s ňou k zverolekárovi, čo ju veľmi teší. Otcovstvo pre mňa nikdy neznamenalo zriekanie sa, naopak: ani pre muža niet v živote väčšieho daru, ako vidieť vyrastať svoje dieťa. Každoročné dovolenky na Kréte a spoločné pozeranie seriálov sa stali dôvernou rutinou, počas ktorej sa môžeme aj dobre porozprávať a zabaviť.

„Finančne si vystačíme tak akurát,“ vraví Tatjana. Základný príjem vo výške tisíc eur, myslia si obe, by im uľahčil život, okrem toho by s ním neboli závislé od alimentov.  Veľkou výhodou pre Marie je, že má chápavého zamestnávateľa: „Pred tromi rokmi sa sám stal otcom a vie, že musím odísť, keď sú deti choré.“ Ak napriek tomu potrebuje niekoho na opatrovanie, pomôžu jej mnohí priatelia, u ktorých sa môže zložiť a porozprávať sa o niečom inom ako o deťoch.

Viac projektov zmiešaného bývania s mladými a starými si želajú obe. V Mariinom dome býva desať ďalších detí. „Tak sa môžu sem-tam na chodbe povaľovať aj gumáky,“ vraví, „a človek vie, že deti sú vždy v bezpečí“.

Krátke vysvetlenie najdôležitejších pojmov:

Osobná starostlivosť:  Súd určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.

Styk s maloletým dieťaťom: Rodičia sa môžu dohodnúť o úprave styku s maloletým dieťaťom pred vyhlásením rozhodnutia, ktorým sa rozvádza manželstvo. Dohoda o styku rodičov s maloletým dieťaťom sa vtedy stáva súčasťou rozhodnutia o rozvode. Ak sa rodičia nedohodnú o úprave styku s maloletým dieťaťom, súd upraví styk rodičov s maloletým dieťaťom v rozhodnutí o rozvode.

Model striedavej starostlivosti: Dieťa má pri nej dve rovnoprávne bydliská a rodičia si starostlivosť striedajú zväčša v týždennom rytme. Súd môže určiť výživné a prihliadne pritom na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča, alebo výživné určiť nemusí.

Výživné: Výživné na dieťa platí rodič, u ktorého dieťa nie je prihlásené, druhému rodičovi. Výška výživného závisí od viacerých kritérií. Zohľadňuje sa napríklad vzdelanie, zdravotný stav či majetkové pomery.

„Záujem dieťaťa“: Je všetko zahŕňajúci pojem, okolo ktorého sa všetko točí, akonáhle sa súd a úrad pre mladistvých začnú zaoberať rozhodnutiami. „Najlepšie“ sa cíti dieťa, ktoré sa do takej situácie ani nedostane.

Linky k téme:

Zákon o rodine č. 36/2005 Z.z.

ÚPSVaR – rozvod rodičov

Hore
OKViac informácií