Menu

Žurnál: čo tak si písať tvorivý denník?

Metódy, pomocou ktorých môže písaním žurnálu niečo získať.

Home » Život » Žurnál: čo tak si písať tvorivý denník? - 01.2021

Ako docieliť stav, že svoj voľný čas strávite naozaj plnohodnotne? Náš tip: tvorivý denník! Aký je rozdiel v písaní denníka a žurnálu a pomocou akých techník sa vám podarí navodiť si šťastné pocity?

Spoločenská situácia spojená s kovidovými obmedzeniami nám k psychickej pohode určite neprispieva. No možno nás naučila niečo nové – zaoberať sa viac samými sebou. Čo nám určite pomôže vychutnať si šťastie a pozerať sa na svet cez optimistickejšiu optiku, je žurnál.

Popri tom si môžeme vychutnať kľud, načúvať sebe samým a zamyslieť sa nad sebou. Dali sme si predsavzatia či priania, ktoré sa nám nedarí plniť? Ako sa k tomu však prepracovať a stať sa šťastnejšími? Fanúšikovia žurnálovania v tom majú jasno, odpovede nájdeme medzi riadkami. A tieto stratégie šťastia nám pri tom určite napomôžu.

 

Aký je rozdiel medzi písaním denníka a žurnálu? Vymedzenie rozdielu nie je jednoduché. Žurnál je v podstate niečo ako dôkladnejšie štruktúrovaný denník. Neobsahuje len voľný opis, čo nám priniesol deň, no zväčša zhodnocuje aj konštruktívny prístup k zaznamenávaniu udalostí. Vidieť to už aj na prevedení hotových žurnálov: od 6-minútových až po denníky na siahodlhé zápisky je na trhu skoro všetko, po čom vaše srdce túži. Zároveň existujú aj metódy žurnálovania, ktoré sú podobné tým pri písaní denníka: napríklad také ranné stránky – ale o tom už o chvíľu. Žurnál je v zásade vždy zhmotnením  pozitívneho osobného rozvoja.

Prečo vás takýto tvorivý denník robí šťastnejšími?

Ak sa posadíte k papieru a napíšete za čo ste vďační, z hľadiska pozitívnej psychológie prispievate k svojej vnútornej pohode. Ak vám to spočiatku nejde od ruky, skúste (ďakovné) žurnály s predpripravenými otázkami. Keďže žurnálovanie razí teóriu pozitívneho prístupu k životu, z dlhodobého hľadiska vedie k odbúravaniu stresu.

Možno ste si dnes svoju rannú kávičku vychutnali viac ako inokedy alebo ste sa potešili, že v rádiu zahrali vašu obľúbenú pieseň? Najlepšie je si to zaznamenať ešte pred spaním. Pozitívne myšlienky si tak vybavíme znova a štúdie preukázali, že tento proces prispieva následne k lepšiemu spánku.

Ak si budete zapisovať svoje myšlienky a pocity pravidelne, zdokonalíte sa jednak v gramatike a jednak rozviniete svoje vyjadrovacie schopnosti. Pojednáva o tom štúdia Standfordskej univerzity. Prečo je tomu tak? Položiť problém na papier alebo ho nahlas vysloviť dopomáha k samotnému vyriešeniu problému a zhmotnené myšlienky poslúžia aj ako prípadná jazyková argumentácia.

Vyskúšajte tieto 4 metódy žurnálovania

Ranné stránky

Ranné stránky patria k najznámejším a najpopulárnejším metódam žurnálovania. Keď ráno vstanete, skúste celkom intuitívne zhmotniť vaše myšlienky na tri A4-ky, napíšte všetko, čo vám napadne. Takýto typ zápiskov napomáha nielen prelomiť vlastné myšlienkové vzorce, ale aj psychologicky uvoľniť bloky.

Ďakovný žurnál

Aj táto metóda je veľmi rozšírená a vychádza, ako sme už skôr spomenuli, z konceptu pozitívnej psychológie. Zapíšte si každý deň – najlepšie pred spaním – tri (možno len i malé) veci, za ktoré ste vďační. Môžu to byť tiež konkrétne situácie, ktoré ste zažili a potešili vás.

Tri dobré veci

Ak chcete ísť viac do hĺbky, môžete ďakovný žurnál rozšíriť a popísať, ako ste sa v jednotlivých okamihoch cítili a za akých okolností tieto pozitívne situácie nastali.

Ideálne sebapoznanie

Týmto sa pravidelne venujete svojim vlastným želaniam. Ak sa vám podarí po dobu štyroch dní venovať každý deň aspoň 20 minút zápiskom o svojich plánoch a cieľoch, naplní vás pocit spokojnosti. Dokazujú to aj vedecké štúdie. Zamerajte sa však len na pozitívne stránky života.

Hore
OKViac informácií