Active Beauty
Ako rozprúdiť metabolizmus: ide sa na to! 
Text: Anita Freistetter, Bettina Geiersperger

3-2-1, štart!

Ako rozprúdiť metabolizmus: ide sa na to! 

Zdravý životný štýl dlhodobo prispieva k nabudeniu metabolizmu, a to aj po bohatej nádielke v podobe sviatočných jedál počas Vianoc.

Najmä v zime máme tendenciu viac jesť a menej cvičiť. Keď sa to však nestane pravidlom a zhrešíme len sem tam, nie je to pre telo problém, ale ak si na nesprávnu životosprávu zvykneme a rozhodneme sa tráviť víkendy ako kvargle na gauči s čipsami a spol., z dlhodobého hľadiska to rozhodne môže ovplyvniť našu kondičku a aj celkovú fyzickú pohodu. Aby sme rozprúdili metabolizmus, mali by sme staviť na zdravý životný štýl založený na konzumácii pestrej bio stravy a tiež na dostatočnom pohybe. Takéto fungovanie okrem iného aj stimuluje spaľovanie tukov.

Keď sa po Vianociach stane, že sa nám akosi podozrivo „zbehli“ nohavice a nezapneme ich, často sa uchyľujeme ku lákavým radikálnym diétam. Tie však podľa dietológov nenakopnú spaľovanie tukov ani metabolizmus, skôr ich spomaľujú. Prečo? Pretože telo nie je zásobované všetkými živinami, ktoré potrebuje, aby mohlo správne vykonávať svoju prácu. Podobne sa tieto procesy spomaľujú aj pri konzumácii alkoholu, pretože pečeň sa musí zmobilizovať a začať najprv alkohol rozkladať. Preto je rozumnejšie dať si po sviatkoch pri behu kolečko naviac alebo večer trochu obmedziť príjem kalórií. Potom kilá naviac začnú miznúť samy od seba.

Ako funguje metabolizmus?

Metabolizmus je základom všetkých biochemických procesov, ktoré prebiehajú v tele a zodpovedá za stavbu, rozpad a prestavbu buniek. Najdôležitejšími stavebnými kameňmi dobrého metabolizmu, alebo inak povedané látkovej výmeny, sú pestrá strava, dostatočný príjem tekutín a veľa pohybu. Orgány potom pracujú najlepšie, ako sa dá a tým sa udržiava vo švungu aj proces spaľovania tukov a tiež imunitný systém.

Nabudenie metabolizmu: 4 veci, ktoré by sme mali vedieť

1. Vyvážená strava pre fungujúcu látkovú výmenu

Aby mohol metabolizmus šliapať na plné obrátky, potrebuje dostatok energie vo forme sacharidov, tukov a bielkovín. Rovnako dôležité sú aj mikroživiny, takže vitamíny a minerálne látky. Čo do konzumácie počas bežného dňa odporúča, každý deň by mal človek prijať približne za hrsť sacharidov (ideálne hlavne celozrnných), za dlaň bielkovín (napríklad strukovín, sójových produktov, orechov a chudého mäsa), 2 plné hrste zeleniny a za špičku palca tukov (napríklad pridaním repkového alebo slnečnicového oleja do teplých jedál či ľanového alebo orechového do studených). V podstate neexistujú žiadne všeobecné pravidlá, ale takéto miery podľa veľkosti ruky sú ako návod pomerne dobré.

2. Dokážu určité potraviny pozitívne ovplyvniť látkovú výmenu?

Nie je vedecky dokázané, že by konzumácia jednotlivých potravín mohla viesť k zmene metabolických procesov. Pohár vody s citrónom ani jablčný ocot na ráno nie sú žiadny zázrak. Tí, ktorí sa na takéto recepty spoliehajú, sa zvyčajne zameriavajú, čo je pre ich telo dobré a upravili si aj ostatné bežné každodenné návyky. Voda s citrónom napríklad nahrádza ranné latte macchiato, čo telu skutočne šetrí kalórie. A namiesto kalorickej bomby v podobe orechového osieho hniezda by sme si radšej mohli pochutiť na krehkom croissante. Zmeny sú potom badateľné skutočne v krátkom čase. Avšak nestojí za tým skonzumovaný citrón, ale zmena návykov.

Aj keď jednotlivé potraviny samy o sebe nedokážu stimulovať metabolizmus, môžu priaznivo pôsobiť na trávenie. Špeciálne vláknina, ktorá sa nachádza v jablkách, ľanových a psyllium semienkach alebo v ovsených vločkách má pozitívny vplyv na trávenie, popritom skvele zasýti, čím zamedzuje vzniku záchvatov hladu. Po výdatných a bohatých jedlách pôsobia prospešne aj horčiny. Čakanka, rukola a kel sa dá skvele konzumovať v podobe šalátu, ale aj ako prílohu k hlavnému jedlu.

3. Veľa pohybu rozprúdi metabolizmus

Šport je dôležitým faktorom pre dobre fungujúci metabolizmus. Čím viac má človek svalovej hmoty, tým menej kalórií spotrebuje počas odpočinku. Silový tréning teda nie je akousi nevyhnutnosťou, na rozhýbanie tela rovnako dobre poslúži aj tanec, beh alebo si napríklad môžeme zacvičiť s hula hop.

Pravidelný a dôsledný pohyb počas dňa má rovnaký účinok a ľahko sa realizuje. Namiesto výťahu môžem ísť po schodoch, jednu zastávku si zájdem pešo alebo na krátke vzdialenosti použijem bicykel. Každá forma pohybu, každý jeden krok napomáha k správnemu fungovaniu metabolizmu.

4. Prijímať dostatok tekutín

Aby naše telo dokázalo správne fungovať, denne potrebuje približne 30 až 35 ml tekutín na kilogram telesnej hmotnosti. Pri zvýšenej fyzickej záťaži alebo ak je horúco, potrebuje tohto množstva podstatne viac. Mimochodom, ak ste málo pili, telo vám to dá určite vedieť. Ak vás pochytí smäd, prvou voľbou by mala byť voda, nemá predsa kalórie. Ak sa vám len predsa žiada niečo „záživnejšie“, dajte si čaj. Po ťažkom jedle dokáže upokojiť žalúdok napríklad harmančekový čaj. Ale tiež iné bylinkové čaje, ako napríklad feniklový čaj, čaj z anízu či rasce môžu mať pozitívne účinky na trávenie.

Pretože: Antioxidanty v mnohých druhoch čajov prispejú k nakopnutiu metabolizmu. Napomáhajú k premene uloženého tuku v tele na energiu a tiež k jeho spaľovaniu. A to zďaleka nie je všetko: Horčiny v mnohých druhoch čajov efektívne zasýtia a zmierňujú chuť na sladké. Ak však chce človek schudnúť efektívne, teda s dlhodobým účinkom, nevyhne sa ani dlhodobej zmene stravy – napríklad na báze určitého množstva proteínov – a tiež bude treba, samozrejme, športovať.

Ktoré druhy čajov môžu stimulovať metabolizmus?

Čaj maté: Čaj maté má vitalizačné účinky a zároveň dokáže držať apetít na uzde. Pomáha zastaviť vlčí hlad, predovšetkým ak máte neodolateľnú chuť na sladké. Tento povzbudzujúci životabudič je ideálnym spoločníkom na dní plné pohody.

Zelený čaj: Zelený čaj je skutočne zázračný nápoj. Vďaka obsahu horčín dokáže zastaviť chuť na sladké a tiež vlčí hlad. Stimuluje trávenie a spaľovanie energie v tukových bunkách. Jednoducho super čaj na chudnutie!

Čierny čaj: stimuluje metabolizmus a znižuje počet „zlých“ črevných baktérií, ktoré sú zodpovedné za nadváhu. Najefektívnejšie je dopriať si čierny čaj ráno – podporuje tak proces spaľovania tukov počas celého dopoludnia.

Zázvorový čaj: Zázvorový čaj nie je vhodný len na nabudenie imunitného systému, ale aj na stimuláciu metabolizmu a tiež trávenia. Zázvor má, podobne ako čili a iné ostré korenie, termogénne účinky – pomáha spaľovať kalórie. Ideálne za týmto účelom užívajte čerstvý zázvor, chutí výborne s citrónom.

Biely čaj: Tento čaj výrazne podporuje spaľovanie tukov, pretože obsahuje účinné látky, ktoré podporujú odbúravanie tukov z tukových buniek a zároveň zabraňujú tvorbe nových tukových buniek. Biely čaj tiež napomáha odvodňovaniu tela a zamedzuje vzniku záchvatov hladu, čo z neho robí ideálneho pomocníka pri chudnutí.

Bylinkový čaj: Bylinky a korenie ako púpava, palina a kurkuma obsahujú horčiny, ktoré napomáhajú podpore trávenia a tiež pri nadúvaní. Okrem toho dokážu znova naštartovať pečeň, jeden z našich najdôležitejších metabolických orgánov. Telu robia dobre aj detoxikačné čaje s odvodňovacím účinkom, ako napríklad čaj z brezových listov, z prasličky či žihľavový alebo mätový čaj.

Nabudiť metabolizmus čajom: Na čo však dať pozor?

  •  Začnite svoj deň so šálkou zeleného alebo čierneho čaju. Hneď ráno vám to naštartuje organizmus a celkovo vás nabudí.

  • Čaj si vychutnajte nesladený. Len tak môžete profitovať z jeho mnohých pozitívnych vlastností.

  • Začnite pomaly a vyskúšajte si jednotlivé druhy čajov – tak môžete ľahko užívanie niektorého, ktorý vám neurobí dobre, stopnúť.

  • Dbajte na to, aby ste si čaj s kofeínom dopriali len v prvej polovici dňa. Dobrý spánok totiž ide ruka v ruke so správnym fungovaním metabolizmu a tiež s chudnutím.

  • Zohľadnite rôzne spôsoby prípravy čaju a tiež čas potrebný na jeho prípravu. Informácie, ako aj návod na prípravu toho ktorého čaju nájdete vždy na obale či príbalovom letáku.

  • Dbajte na kvalitu čaju. Niektoré druhy čajov sú žiaľ často kontaminované pesticídmi. Užívajte pokiaľ možno len certifikované čaje v bio kvalite.

  • Treba si však uvedomiť: bez toho, aby sa človek zdravo stravoval a mal dostatočne veľa pohybu, bez toho mu veru čaj len tak zázračne tuk nerozpustí. Čaj však môže podporiť procesy u tých, ktorí chcú schudnúť prirodzeným a zdravým spôsobom.

  • Okrem toho je pre správne fungovanie metabolizmu rozhodujúci aj výdatný spánok. Zistite, koľko spánku skutočne potrebujete, u väčšiny ľudí by to nemalo byť menej ako 7 hodín.