Active Beauty
Dosť bolo diét! Načúvajte mikrobiómu
Text: Elisabeth Schmiedjell

Dovidenia, milá diéta

Dosť bolo diét! Načúvajte mikrobiómu

Ste štíhli aj napriek fast foodovým „diétam“ alebo priberiete, už keď sa na koláčik len pozriete: Znie to ako klišé, avšak rozhodne to nie je výmysel. Výskumníci z univerzitnej nemocnice v spolkovej krajine Šlesvicko-Holštajnsko to potvrdili v roku 2018: Existujú rôzne typy stravníkov, pričom na každého pôsobí jeden a ten istý druh stravy úplne inak. Každý sa stravuje a aj trávi inak, preto sa ľudstvo dá rozdeliť na rôzne enterotypy, čiže typy podľa rôznosti črevnej mikrobioty.

Pri úspešnosti diéty zohráva dôležitú úlohu mikrobióm, súhrn všetkých baktérií v črevnom systéme, zvaný aj črevná flóra. Mikrobióm, naša individuálna črevná flóra, sa podpisuje na úspešnosti tej ktorej diéty omnoho výraznejšie ako výdrž či dodržiavanie diéty. Dnes totiž vieme, že črevný systém je úzko prepojený so psychikou, napríklad aj pri diagnóze dráždivého čreva.


Mikrobióm: Riadi aj našu chuť do jedla

Steny čriev, predovšetkým hrubého čreva, sú osídlené zhruba 100 biliónmi baktérií – celkovo v tele človeka predstavujú hmotnosť asi 1,5 kg. Súbor týchto drobných črevných obyvateľov sa nazýva mikrobióm. Známejší a rozšírenejší pojem je črevná flóra, pochádza však ešte z čias, kedy sa baktérie považovali za rastlinné organizmy. Črevné baktérie si nažívajú s telom v symbióze: telo im poskytuje životný priestor a baktérie mu na oplátku pomáhajú a podporujú jeho trávenie, imunitnú obranu a mnohé ďalšie úlohy. Mikrobióm niekedy riadi aj chuť do jedla – určuje teda, či máme neodolateľnú chuť na cukor a tuky alebo ako efektívne dokážeme stráviť určité zložky potravy.

Funguje to však aj recipročne, strava, ktorú prijímame, ovplyvňuje jednak zloženie nášho mikrobiómu a tiež rozhoduje, ktoré baktérie v našich črevách prežijú. Svoju úlohu však zohrávajú aj ďalšie faktory, ako napríklad životný štýl, životné prostredie a gény. Vďaka všetkým týmto faktorom je potom náš mikrobióm individuálne špecifický, presne ako odtlačok prsta (a už len preto je diéta, ktorá by mala fungovať na každého rovnako, úplný nezmysel). O črevnej flóre sa ani zďaleka nedá povedať, že by bola fixne daná: Mení sa už približne tri dni po ukončení konkrétnej diéty alebo v dôsledku užívania antibiotík.

Namiesto diéty: individuálne stravovanie vďaka mikrobiómu

Tak individuálne a flexibilné ako je náš mikrobióm by mali byť aj výživové odporúčania. Ako by však mali vyzerať, na tom nám veda odpovedať stále nevie. 60% všetkých črevných baktérií je nepoznaných a presné funkcie mikrobiómu sú stále nejasné. Preto by bolo príliš nerozvážne poskytovať dietetické rady podľa enterotypu – jedno však môžete urobiť s istotou: Dietetickými odporúčaniami sa vôbec nezaťažujte, málokedy totiž pomáhajú. Epidemiológ a autor vedeckých publikácií Tim Spector si o odpieraní myslí svoje a v rovnakom duchu sa vyjadril aj v rozhovore pre Stern: „Odopieranie si tukov alebo sacharidov speje k odumieraniu mikróbov, ale žiaľ aj tých prospešných. Takže presný opak toho, čo chceme“.

Čo však urobiť, ak človek nie je spokojný so svojím stravovaním? V zásade nie je na škodu veci kŕmiť „dobré“ črevné baktérie potravinami, ktoré zdravý mikrobióm podporujú. Okrem vlákniny, celozrnných produktov a veľkého množstva ovocia a zeleniny s nízkym obsahom fruktózy sem patria aj fermentované potraviny, ako je napríklad kyslá kapusta alebo kimchi.

Intuitívne stravovanie: Črevá veľmi dobre vedia, čo im robí dobre

Neznie to až tak zložito – a zároveň to aj zodpovedá základným zásadám zdravej a vyváženej stravy. A ak to telu dovolíte, snaží sa o to aj samo. Intuitívne stravovanie je preto aktuálne najnovším stravovacím prístupom. Stravovanie podľa konceptu „good feeling“ vyvinuli americké odborníčky na výživu, Elyse Reschová a Evelyn Triboleová. Tvrdia, že oplývame akousi telesnou inteligenciou, ktorá nám sama napovie, čo potrebujeme. Svojmu „črevnému mozgu“ sme však akosi odnaučili načúvať, ako deti sme to ale vedeli dokonale. Vlastným pozorovaním samých seba sa naučiť, čo je pre nás dobré a podľa toho sa aj stravovať, a hlavne zabudnúť na akési stravovacie pravidlá – to znie sľubne! Ak napríklad dobre znášate biely chlieb, pokojne si ho, bez výčitiek svedomia doprajte. Alebo ak vám bola potvrdená intolerancia laktózy alebo vás nafukuje po každej müsli tyčinke, vysaďte mlieko. Takže sa jednoducho menej stresujte. Svojmu žalúdku tým rozhodne ulahodíte.