Robili to naše staré mamy a takisto ich staré mamy. A teraz to robíme aj my: nadšencami trendu fermentovania rozhodne nie sú len všetci tí, ktorí sa rozhodli pre vegánsky spôsob života. Pretože fermentovanie, najmä zeleniny, je mimoriadne jednoduchá záležitosť a zvládne ju každý. Ale čo sa teda vlastne deje pri fermentovaní?

Fermentovanie: Baktérie mliečneho kvasenia sú vegánske!

Povedané v skratke, fermentovanie je premena látok na nové látky za účasti baktérií, plesní alebo enzýmov. Pri tomto procese vznikajú okrem iného kyseliny, ktoré konzervujú potraviny. Keďže v minulosti nebola mraznička práve bežne dostupný kuchynský pomocník, ľudia museli hľadať iné spôsoby, ako uchovať letnú úrodu aj na zimu. Zrejme najobľúbenejším príkladom fermentovanej potraviny je kvasená kapusta.
Fermentácia však neslúži len na konzervovanie potravín - niektoré potraviny vďaka procesu kvasenia len vznikajú: Nebyť baktérií mliečneho kvasenia, nebol by napríklad syr ani jogurt. Kváskový chlieb získava svoju jedinečnú chuť aj vďaka mliečnemu kvaseniu. Baktérie mliečneho kvasenia sú však aj napriek ich názvu vegánske, s kravským mliekom nemajú nič spoločné! Fermentujú sa aj potraviny, ktoré poznáme z medzinárodných kuchýň: Fermentovaním sa vyrába aj obľúbený kórejský pokrm - kimči. Náš recept na kimči, prípravu ktorého s prehľadom zvládnu aj začiatočníci, nájdete nižšie. Veď koniec koncov, najbežnejšia a aj najjednoduchšia forma DIY fermentácie, je fermentácia zeleniny.

Toto sa deje počas tradičného konzervovania:

Kyseliny, ktoré vznikajú počas fermentácie, majú svoju dôležitú funkciu, ktorá proces fermentovania robí tak výnimočným. Škodlivé baktérie, ktoré by mohli spôsobiť znehodnotenie potravín, jednoducho nemajú žiadne šance! Zneškodnia ich totiž kyseliny. A fermentované potraviny už potom nemôžu napadnúť ani rôzni škodcovia.